Sponsorowany
Skąd się bierze astygmatyzm u dziecka?
Astygmatyzm to wada, której bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki. Zdrowy organ jest równomiernie wypukły, ale jeśli ta wypukłość pojawi się tylko w jednej osi, to mamy do czynienia z astygmatyzmem. Wada ta może być wrodzona, ale czasem objawia się w późniejszym wieku. Co ciekawe, astygmatyzm całkiem często występuje u niemowląt, ale można go wykryć już po narodzinach. Okulista potrafi stwierdzić nieprawidłowości w budowie narządu wzroku i przewidzieć, czy będzie potrzebne leczenie astygmatyzmu.
Warto wiedzieć, że u takich maluchów korygowanie wad wzroku nie zawsze jest konieczne. Jest to związane z faktem, że narząd nadal się rozwija, a gałka oczna wydłuża, więc nieprawidłowości mogą ulec zmniejszeniu. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużą nadwzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, to szybka reakcja i wprowadzenie odpowiedniej korekcji może uchronić nasze dziecko przed niedowidzeniem lub zespołem leniwego oka.
Objawy astygmatyzmu u dzieci
Objawy początkowo mogą być dla rodziców nieco mylące, ale warto być czujnym, bo im szybsze leczenie astygmatyzmu, tym lepsze efekty. Maluchy nie zawsze potrafią jasno zakomunikować problem, jakim jest niewyraźne widzenia z bliska i daleka czy widzenie rozmazanych obrazów. Co w takim razie powinno zwrócić naszą uwagę? Z pewnością częste mrużenie i pocieranie oczu, zwłaszcza gdy dziecko w coś się wpatruje, bóle głowy i problemy z koncentracją. Dość oczywistym sygnałem jest mylenie liter, które maluch powinien już znać, np. gdy źle przepisuje coś z tablicy.
Leczenie astygmatyzmu u dzieci
Zanim okulista zaproponuje leczenie astygmatyzmu, będzie musiał określić rodzaj wady u naszego dziecka. Astygmatyzm możemy podzielić na regularny lub nieregularny pod kątem załamania światła – w pierwszym przypadku oko posiada dwie ogniskowe, w drugim jest ich więcej. Możemy mieć także do czynienia z astygmatyzmem złożonym, niezłożonym i mieszanym w zależności od tego, na jakiej płaszczyźnie występuje nadwzroczność lub krótkowzroczność. W zależności od rodzaju nieprawidłowości, okulista dobierze odpowiednie leczenie astygmatyzmu, czyli korekcję szkłami cylindrycznymi lub soczekwami torycznymi.
Leczenie astygmatyzmu – czy laserowa korekcja wzroku jest możliwa u dzieci?
Laserowe leczenie astygmatyzmu jest najskuteczniejszą metodą, ponieważ pozwala raz na zawsze zapomnieć o wadzie wzroku. Z tym rozwiązaniem trzeba jednak poczekać do momentu, aż dziecko osiągnie dojrzałość (ok. 18 roku życia). Do tego czasu wada wzroku stabilizuje się i dopiero wtedy można dopasować do niej odpowiedni zabieg leczenia astygmatyzmu.