Warzywa z własnych upraw to ekonomiczna, ale przede wszystkim ekologiczna alternatywa dla tych, które kupujesz w supermarketach. Tak naprawdę uprawa warzyw w tunelu foliowym przynosi znacznie dalej idące korzyści - edukacyjne! Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą uprawa warzyw we własnym namiocie foliowym. Wiosną tunel ogrodowy staje się szkołą dla dzieci
Sponsorowany
Choć za oknami jeszcze zima, to tak naprawę właściwy moment na planowanie upraw na nowy sezon. Kiedy wiosną przyroda budzi się do życia, przydomowy ogród staje się idealnym miejscem obserwacji natury i jednocześnie szkołą dla dzieci. Uprawa warzyw uczy odpowiedzialności i cierpliwości - wszak trzeba je najpierw posadzić, troszczyć się o nie, podlewać, obserwować, a dopiero na końcu - zjeść. Warto więc przydomowy ogródek wykorzystać w celach edukacyjnych i wspólnie z dziećmi obserwować cykl wzrostu roślin, aby traktowały warzywa i owoce z nieco większym „pietyzmem” - jako coś, co aby było smaczne, wymaga czasu, cierpliwości i troski.
Tunele ogrodowe - aspekty ekologiczne i ekonomiczne
To smutne, ale nie każde dziecko wie, że warzywa, zanim kupimy je w warzywniaku, trzeba wyhodować. Nie wie też, że nie każda marchewka jest idealnie prosta i gładka, a kapusta wcale nie taka wielka. Choć warzywa wyhodowane samodzielnie często nie wyglądają jak te ze sklepu, to mają zasadniczą przewagę: są zdrowsze, o wiele smaczniejsze i bardziej aromatyczne, a przede wszystkim - tańsze. Za posiadaniem własnego namiotu foliowego przemawia jeszcze coś - cena. Ogrodnicze tunele foliowe 2x3 m to wydatek rzędu 300 zł, ale producenci tuneli foliowych oferują przeróżne rozmiary, także nawet na niewielkiej przestrzeni znajdzie się miejsce na uprawę. Warto też rozważyć, co zamierza się hodować, ponieważ nie zawsze potrzebne będą szklarnie pokaźnych rozmiarów. W przypadku wyboru nisko rosnących warzyw warto, chociażby rozważyć małe i niskie tunele foliowe, choć tak naprawdę, aby zacząć uprawę własnych warzyw, wystarczy nawet taras, balkon albo chociażby parapet. Jeśli zdecydujesz się na tunel foliowy, warto zapoznać się z ofertą Dollo.pl - https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/tunele_foliowe_tunele_ogrodowe.html.
Tunel ogrodowy na warzywa
Tunel foliowy - jak zacząć?
Najistotniejszą częścią uprawy roślin w tunelu foliowym jest przygotowanie ziemi pod uprawę, którą to należy najpierw oczyścić, przekopać i spulchnić. Można też użyźnić glebę, mieszając ją z kompostem lub obornikiem. Warto pamiętać, że tunel foliowy nie powinien przez wiele lat znajdować się w tym samym miejscu - jeśli gleba pod osłoną jest intensywnie eksploatowana, w końcu jałowieje. Aby więc cieszyć się rokrocznie obfitymi plonami, nie możesz zaniedbać etapu właściwego przygotowania podłoża. Ponieważ jednak ilość miejsca w namiocie foliowym jest ograniczona, zacznij sadzić warzywa zgodnie z ich cyklem wegetacyjnym. Wczesną wiosną (w marcu) świetnie nadaje się sałata, roszponka, rukola, szpinak oraz burak i rzodkiewka. Tuż po nich posadź warzywa ciepłolubne, jak pomidory i ogórki, a pod koniec maja sprawdzi się papryka czy oberżyna.
Pomyśl o namiocie już dziś!
Jeśli masz kawałek przestrzeni na własną produkcję warzyw, pomyśl, czy nie warto zacząć tej wiosny. Tunele foliowe na warzywa od kilku dobrych lat są hitem sprzedażowym. W dzisiejszych czasach produkt pozbawiony konserwantów, pestycydów czy barwników to produkt trudno dostępny i wręcz ekskluzywny. Co więcej, w dobie zalewającej nas chemii, ale i obfitości niezdrowych produktów spożywczych tak lubianych przez dzieci, własnoręcznie uprawiane warzywa (np. słodkie młode marchewki czy groszek cukrowy) z całą pewnością skutecznie odwrócą dzieci od słodyczy. Nie ma piękniejszego widoku niż dzieciaki podjadające świeże zioła czy marchewki prosto z grządki i niecierpliwe wyczekujące pierwszych nowalijek. Tunel foliowy na pewno okaże się twoim sprzymierzeńcem w trosce o zdrowie twojej rodziny i wspaniałą lekcją życia dla twoich dzieci.