Zatkane i bolące zatoki oraz ból głowy przy schylaniu to początki infekcji mocno uciążliwej w codziennym życiu. Pojawiające się obniżone samopoczucie, nieprawidłowa temperatura, kichanie, katar i nieżyt nosa to typowe objawy toczącego się stanu zapalnego zatok. Jednak dolegliwości tych można się pozbyć całkowicie lub w dużym stopniu je zniwelować poprzez stosowanie odpowiednich leków, preparatów, środków medycznych oraz domowych sposobów. Dzięki nim organizm wraca do pełni sił w zaledwie kilka dni.
Sponsorowany
Rodzaje zapalenia zatok i czynniki je wywołujące
Nieżyty obejmujące wszystkie zatoki lub jedną z nich powstają poprzez zapalenie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Według badań medycznych istnieją dwa rodzaje zapalenia zatok, które dzieli się na ostre i przewlekłe. Pierwsze charakteryzuje się okresem trwania do 4 tygodni oraz nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak obfita wydzielina z nosa, towarzyszący jednostajny ból głowy, zaburzenie węchu, gorączka, złe samopoczucie, zwiększona senność, trudność w koncentracji oraz niedrożność nosa. Dodatkowo może pojawić się suchy kaszel, spowodowany podrażnieniami gardła. Innym rodzajem jest zapalenie przewlekłe, trwające nawet do 12 tygodni, na którego powstawanie wpływ ma zanieczyszczenie powietrza, obecność alergenów, czynniki anatomiczne, nadużywanie środków obkurczających błonę śluzową, zaburzenia hormonalne, zmiany temperatury. Stan taki częściej doskwiera osobom z zaburzeniami układu immunologicznego, często chorującymi, wdychającymi dym papierosowy i substancje drażniące oraz z deformacjami nosa.
Skuteczne domowe sposoby na ból zatok
Domowe sposoby na zatkane i bolące zatoki wykazują dużą skuteczność na samym początku infekcji. Jednak będą również bardzo dobrym wspomaganiem leczenia farmaceutycznego. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody to przede wszystkim:
inhalacje, udrażniające drogi oddechowe oraz pomocne w pozbywaniu się zalegającej wydzieliny. Wykorzystuje się do ich przygotowania sól kuchenną, olejki eteryczne (eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy), zioła (rumianek, mięta) i stosuje codziennie przez okres kilku dni. Aby sporządzić taką inhalację, należy do miski z gorąca wodą wlać parę kropel olejku, wsypać kilka łyżek ziół lub soli, okryć ręcznikiem pochyloną głowę nad roztworem i wdychać powstałą parę,
nawilżanie śluzówki nosa, poprzez picie dużej ilości wody, stosowanie nawilżaczy oraz kropel do nosa,
napary z ziół, które są bardzo ważne w pozbywaniu się wydzieliny oraz jej rozrzedzaniu. Stosuje się je poza wodą. Skuteczne będą dodatki imbiru, kardamonu, goździków do herbaty oraz napary z tymianku, lipy, szałwii, rumianku,
okłady, jako jeden z najpopularniejszych zabiegów domowych, polega na przykładaniu do twarzy i bolących miejsc rozgrzanych oraz zawiniętych w ściereczkę soli jodowo-bromowych, gorczycę lub groch. Można również w tym celu wykorzystać sam gorący ręcznik,
płukanie, to zabieg, który służy do przepłukiwania zatok i przewodów nosowych roztworem soli fizjologicznej, wtryskiwanym pod ciśnieniem do nosa. Można w tym celu również wykorzystać wodę destylowaną i morską. Metodę stosuje się tylko, jeśli nie doskwiera zapalenie ucha. Przeciwwskazaniem jest także zablokowana przegroda nosowa i alergia na składniki płukanki.
Jakie leki zastosować przy zapaleniu zatok?
Przy silnych objawach ze strony zatok nie zawsze można liczyć na pozbycie się dolegliwości bez leków aptecznych. Dlatego też powstało bardzo dużo ciekawych i skutecznych medykamentów, które radzą sobie z tym problemem. Należą do nich przede wszystkim krople do nosa, obkurczające śluzówkę, roztwory do picia, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, syropy, kapsułki, spraye, a także granulki i ziołowe tabletki drażowane. Te ostanie znaleźć można w aptekach internetowych np. pod linkiem https://www.apo-discounter.pl/sinupret-tabletki-50draz-pzn-08300070 w lepszych cenach oraz z lepszą dostępnością. Farmaceutyki nie tylko pomagają w walce z katarem i niedrożnością nosa, ale również zwalczają ból głowy oraz uczucie ucisku. Dodatkowo należy pamiętać, iż w przypadku nasilenia objawów lub braku poprawy stanu zdrowia powinno się niezwłocznie zgłosić do lekarza.