Współcześni rodzice praktykują bardziej świadome rodzicielstwo, niż miało to miejsce kilka pokoleń wcześniej. Wymieniają się na grupach i forach dla rodziców swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, pytają o rady specjalistów i czytają poradniki na temat wychowania. Tymi sposobami starają się uzyskać odpowiedź na pytanie – jak zrozumieć małe dziecko. Oto 5 książek dla rodziców, które warto znać.
Sponsorowany
Jak zrozumieć małe dziecko NATULI
Wydawnictwo NATULI Dzieci są ważne to niekwestionowany autorytet w Polsce w kwestii publikacji mądrych i wspierających treści dla rodziców. Jak zrozumieć małe dziecko to książka dla opiekunów dzieci w wieku 0-3 lat, ale też starszych. Pomaga prawidłowo rozpoznawać i reagować na prawdziwe potrzeby maluchów. 7 matek, które zawodowo zajmują się rozwojem dziecka i wspieraniem w tym zakresie innych rodziców, weryfikują mity wychowawcze i obalają stereotypy.
Jak kochać dziecko Janusz Korczak
Jak kochać dziecko to jedno z najważniejszych dzieł Janusza Korczaka. Choć książka powstała ponad 100 lat temu, wciąż jest uniwersalna i czytana na całym świecie. To utwór uważany za obowiązkowy podręcznik każdego – szczególnie młodego rodzica. Traktujący nie tylko o pielęgnacji i wychowaniu dziecka, ale także o mądrej miłości do niego. Przekazuje takie prawdy i wartości, które pomagają nam lepiej żyć i spojrzeć na małego człowieka z zupełnie innej perspektywy.
Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem Jesper Juul
Duński pedagog Jesper Juul i promowane przez niego rodzicielstwo bliskości zyskały uznanie wielu polskich rodziców i wychowawców. Do juulowskich przedszkoli i szkół, nawiązujących do pedagogiki Duńczyka uczęszcza wiele dzieci. Warto zapoznać się z książką Juula Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem. Odpowiedzi na pytania jak kochać dzieci, by czuły się kochane czy jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem, znajdziecie właśnie w tej lekturze. W katalogu Virtualo ta książka dostępna jest nie tylko w formie e-booka, ale także audiobooka.
Rodzicielstwo przez zabawę Lawrence J. Cohen
Lawrence J. Cohen to amerykański psychoterapeuta, który zasłynął rozwojem tzw. terapii zabawy. Jego książki tłumaczone są na wiele języków i czytane na całym świecie. W Polsce m.in. Rodzicielstwo przez zabawę, w którym autor przedstawia zupełnie nową koncepcję budowania relacji w rodzinie. Zachęca do zamiany wszelkich dziecięcych problemów i komplikacji w zabawę – wtedy, gdy nie chce założyć kurtki, pójść do przedszkola oraz gdy marudzi i się obraża. Zabawa okazuje się tu narzędziem do radzenia sobie z codziennymi trudami wychowawczymi, ale również narzędziem istotnie wspomagającym rozwój dziecka.
Pozytywna dyscyplina Jane Nelsen
Pragniesz, by życie z dzieckiem było łatwiejsze? Sięgnij po Pozytywną Dyscyplinę Jane Nelsen. To książka dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), którzy chcą lepiej wspierać swoje dzieci oraz stać się odpowiedzialnymi i zaradnymi opiekunami. Jane Nelsen opracowała program pozytywnej dyscypliny, która koncentruje się na wzajemnej miłości i szacunku. Uczy być uprzejmym i stanowczym jednocześnie, a także skupiać się na rozwiązaniach zamiast kar czy zachęcać dzieci do odkrywania swoich zdolności, podbudowując ich poczucie własnej wartości.
Z każdej lektury rodzice i opiekunowie czy wychowawcy wyciągnął zupełnie inne wnioski, ale też nauczą się czegoś nowego. Czytanie książek dla rodziców to bardzo dobra praktyka. Nie trzeba od razu całej juulowskiej pedagogiki wdrażać w swoje życie, jednak warto sięgnąć po te rozwiązania, które wydają nam się najlepsze i sprawdzą się u naszego dziecka. Poznawanie tajników świata małych ludzi jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy wychować szczęśliwego człowieka, a przy okazji samemu zaznać spokoju i rodzicielskiego spełnienia.