Karmione piersią dzieci - inteligentniejsze

Czy dzieci karmione piersią zyskują na inteligencji.

dzieci karmione piersią inteligentniejsze
Coraz więcej wyników badań sugeruje, że dzieci karmione piersią zyskują na inteligencji. Tym razem taki pogląd głoszą kanadyjscy naukowcy.

Badacze z kanadyjskiego McGill University odkryli, że dzieci karmione w naturalny sposób osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję, kiedy mają sześć lat. Badanie objęło prawie 14 tys. dzieci, m.in. urodzonych w szpitalach na Białorusi - podaje portal BBC.

Okazało się, że karmienie piersią przez pierwsze trzy miesiące życia - a wiele dzieci były karmione w ten sposób w sumie przez rok - podnosi wyniki testów na inteligencję o średnio 6 punktów. Dzieci karmione w ten sposób osiągały też lepsze wyniki w nauce czytania i pisania.

"Wygląda na to, że dłuższe karmienie wyłącznie piersią może mieć pozytywny wpływ na rozwój umiejętności poznawczych dziecka" - uważa prof. Michael Kramer, który prowadził badanie. "Niejasne jest jeszcze, w jakim stopniu wynika to ze składu mleka matki, a jaki wpływ mają fizyczne i społeczne więzi, jakie powstają przy karmieniu piersią" - zastrzega Kramer.

Wcześniejsze badania wskazywały, że za wyższy iloraz inteligencji mogą odpowiadać składniki zawarte w mleku matki. Kanadyjscy badacze sugerują, że także kontakt z matką podczas karmienia piersią może prowadzić do pozytywnych zmian w mózgu.

Prof. Kramer uważa, że karmienie piersią powinno być intensywniej promowane. Np. w Anglii rząd zaleca kobietom karmienie dzieci w naturalny sposób przez pierwsze pół roku życia. Statystyki pokazują, że o ile trzy czwarte tamtejszych kobiet zaczyna karmić piersią, tylko 25 proc. robi to przez pół roku. MRT

PAP - Nauka w Polsce / 2008-05-08

 

fot.
Fotolia