Czy wiesz, dlaczego mleko matki jest najbardziej niezwykłym pokarmem świata? Otóż dlatego, że jako jedyne potrafi się zmieniać w zależności od potrzeb dziecka. Poznaj kilka szczegółów na ten temat i dowiedz się, w jakie mity związane ze składem kobiecego mleka nigdy nie powinnaś wierzyć.
Mleko młodej mamy – jak się zmienia?
Mleko matki karmiącej zmienia się nie tylko w zależności od wieku twojego dziecka, ale także od czasu trwania pojedynczego karmienia. Dzięki temu właśnie maluszek dostaje wszystko, czego potrzebuje, piękne przybiera na wadze i jest odporny na szkodliwe drobnoustroje. Oto garść szczegółów:
Siara (zwana też młodziwem)
Siara to gęsty żółtawy płyn wytwarzany już w III trymestrze ciąży i przez kilka dni po porodzie. Jest to bardzo wartościowy pokarm, zawierający duże ilości białych krwinek i przeciwciał, które chronią dziecko przed infekcją i alergią.
Uwaga! Pamiętaj, że siara nie jest wydzielana w dużych ilościach, ponieważ w tym okresie noworodek ma niewielkie potrzeby żywieniowe – wystarcza zaledwie kilka kropli. Nie rezygnuj z karmienia w pierwszych dobach po porodzie i nie ulegaj sugestii, że masz mało pokarmu. To zdecydowanie nieprawda. Nie podawaj także mleka modyfikowanego – siara to jedna z najcenniejszych substancji, jakie możesz podać swojemu dziecku.
Mleko przejściowe
Jego produkcja rozpoczyna się w około 3-7 dobie po urodzeniu się dziecka (w zależności od tempa, w jakim ono dojrzewa). Mleko przejściowe różni się od siary wyglądem – jest zabarwione na biało,i konsystencją (jest znacznie rzadsze). Tak naprawdę to właśnie wraz z pojawieniem się mleka przejściowego zaczniesz odnosić wrażenie, że rzeczywiście produkujesz… mleko.
Mleko dojrzałe
Mleko dojrzałe zaczyna być produkowane już po około 7-10 dniach po porodzie – jeśli oczywiście cały czas będziesz karmiła piersią. Jest najbardziej wodniste spośród wszystkich wymienionych i ma wręcz niebieskawy odcień. Musisz jednak wiedzieć, że to właśnie mleko potrafi zmieniać się w zależności od czasu trwania pojedynczego karmienia. Z początku wytwarzane jest mleko początkowe – ono ma za zadanie napoić maluszka. Nie jest jak woda, ale jest lekkie i świetnie nawadnia. Mleko początkowe wydzielane jest przez 5-10 minut karmienia. Następnie dziecko pije mleko środkowe (5-8 minut), które zawiera spore ilości białka – niektórzy porównują je z solidnym drugim daniem. W końcu jest i mleko końcowe, najbardziej gęste i sycące. Ono zawiera cenne tłuszcze, a doradcy laktacyjni podkreślają, że mleko to pozwala dziecku na długą drzemkę bez głodu i stanowi funkcję bogatego deseru po obiadku.
Uwaga!
Właśnie dlatego, że skład mleka zmienia się w trakcie karmienia, nie należy zmieniać piersi już po kilku minutach. Nie wierz nigdy, że powinnaś to robić – to prosta droga to tego, aby dziecko domagało się jedzenia już po 30 minutach (bo tak naprawdę się wcale nie „obje”, a tylko lekko opije). Karmienie z jednej piersi trwa od 15 do 40 minut. Zmień pierś dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie wyraźnie protestować, co będzie oznaczało, że brakuje mu już jedzonka.
Mity na temat składu kobiecego mleka
Niestety, jest ich całkiem sporo i wciąż powtarzane są kobietom karmiącym. Ty w nie nie wierz!
Latem dziecko trzeba dopajać wodą
Bzdura! Mleko kobiece świetnie dopasowuje się i pod tym względem – produkowana jest po prostu większa ilość jego najrzadszej postaci. Nie ma obaw, twoje maleństwo się nie odwodni, jeśli będziesz karmić je tylko piersią.
Po 6 miesiącach mleko mamy jest bezwartościowe
To, że należy rozszerzyć dietę dziecka w tym wieku, nie oznacza, że mleko mamy stało się nagle zupełnie bezwartościowe – to nieprawda! Obecnie lekarze zalecają, by karmić maluszka nawet do roku, co uzupełnia jego organizm i sprzyja więzi z mamą.
Można mieć „chude mleko” po matce
„Moja mama miała słabe mleko, więc i ja nie dam rady wykarmić dziecka” – nie, nie i jeszcze raz nie! Jeśli tak sądzisz, to wiedz, że twoja mama nie mogła mieć „słabego” czy „chudego” mleka, bo mleko kobiece nigdy takie nie jest. Dzisiaj żyjemy już w czasach, gdy poradnie laktacyjne świetnie funkcjonują, więc, zamiast wierzyć w mity, skonsultuj się ze specjalistą i dowiedz, co robić w razie kryzysu – bo to najpewniej on sprawił, że twoja mama zrezygnowała ze swojej mlecznej drogi.