Wybierając plecak dla małego dziecka, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i zaleceń. Dowiedz się, jaka opcja będzie odpowiednia dla najmłodszych.
Sponsorowany
Plecak dla małego dziecka – jaki powinien być?
Często dzieci mają inne wymagania co do plecaka niż rodzice. Dla pociech liczy się przede wszystkim kolorowa oprawa, a najważniejsze jest to, aby znalazł się na nim ulubiony bohater z bajki. Opiekunom zależy z kolei na tym, aby chronił kręgosłup pociech i nie powodował wad postawy. Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli, które łączą w sobie oczekiwania maluchów i dorosłych, jak na przykład Jack Wolfskin.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka?
Jedną z ważniejszych kwestii jest materiał. Musi być solidny, aby zapobiegać przecieraniu się. Dobrze, aby był również wodoodporny. Dzięki temu uchronimy podręczniki szkolne przed zalaniem i w konsekwencji zniszczeniem. Z powodzeniem możemy również zabrać taki egzemplarz na wycieczkę poza miasto. Tkanina, z jakiej wykonany jest produkt, musi charakteryzować się dobrą wentylacją. System kanałów wentylacyjnych w połączeniu ze specjalną powłoką na pleckach, skutecznie zapobiegnie przegrzaniu się pleców dziecka niezależnie od pogody czy ubioru. To szczególnie ważne w okresach osłabionej odporności.
Lekkość i dobra regulacja kluczem do wyboru najlepszego plecaka
Na ulicach można spotkać masę maluchów, które taszczą ze sobą przeładowane plecaki. Patrząc na nie, wydaje się, że ciężar bagażu może je za chwilę przewrócić. Istnieje reguła, która mówi o tym, że waga zapakowanego plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy dziecka. Przekłada się to nie tylko na powstawanie wad postawy, obciążone stawy, lecz także zmniejszenie pojemności płuc pociechy. Dlatego warto wybierać modele, które ważą jak najmniej, np. masa plecaka marki Fjallraven wynosi zaledwie 300 gramów. Najlepiej decydować się na opcje mające nie więcej niż 1 kilogram. Jest to duże odciążenie dziecięcych pleców.
Miękkie i szerokie szelki są bardzo ważnym elementem konstrukcji plecaka. Zapobiegają wbijaniu się w ramiona, które na dłuższą metę może być bardzo bolesne, szczególnie przy dużym obciążeniu. Ważne jest, aby posiadały regulację, która pozwoli na optymalne przystosowanie do wzrostu malucha. Co więcej, opcja ta pozwala na zachowanie prawidłowej postawy, dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru. Niezależnie od tego, czy dziecko przemierza długą drogę do szkoły, bierze udział w wycieczce górskiej czy przechodzi kilka metrów po korytarzu szkolnym – zawsze powinno nosić plecak na obu ramionach.
Ochrona przed wadami postawy – dobry plecak to inwestycja w zdrowy kręgosłup dziecka
Wybierając plecak, należy zwracać szczególną uwagę na budowę plecków. W dobrze wykonanym produkcie zauważa się ergonomiczną konstrukcję. Dzięki niej tył automatycznie przylega i dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, przez co jest doskonałym wsparciem dla utrzymania prawidłowej postawy. Z czego powinna składać się struktura tylnej części plecaka? Z systemu paneli, który dodatkowo jest usztywniony i ma anatomiczny kształt. Odpowiada on właściwemu ułożeniu obręczy barkowej i łopatek. Dla zachowania zdrowej lordozy lędźwiowej kręgosłupa, w plecaku powinien znaleźć się również panel stabilizujący odcinek lędźwiowy.
Nie zapominajmy również o tym, że plecak dla dziecka powinien być wyposażony w liczne elementy odblaskowe. Zwiększają widoczność pociechy na drodze, która szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych jest mocno ograniczona.