Słowo emolient pochodzi od łacińskiego emolliere, i oznacza zmiękczać. W ten sposób definiowane są nie tylko gotowe preparaty, ale i składniki do stosowania miejscowego, które zostały użyte w danym produkcie kosmetycznym.
Niezależnie jednak od podejmowanej definicji, mowa o substancji o charakterze lipidowym, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Jej zadaniem jest pozostawienie skóry natłuszczonej, zmiękczonej, bardziej elastycznej i wygładzonej. Poza tym emolienty odgrywają niebagatelną rolę w głębokim nawilżaniu skóry, dlatego swoje miejsce znajdują w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych, ale również w innych problemach skórnych.
Jak działają emolienty?
Najczęściej w przypadku emolientów mówi się o działaniu silnie nawilżającym. To z tego powodu znajdują one swoje miejsce we wspomaganiu leczenia atopowego zapalenia skóry, które wiąże się z bardzo uciążliwym objawem w postaci nadmiernie przesuszonej skóry. Nie jest to jednak jedyna ich funkcja. Warto zrozumieć mechanizm działania emolientów a także poznać ich podział.
Działanie nawilżające w przypadku emolientów, związane jest z hamowaniem przezskórnej utraty wody, co z kolei ma swoje podłoże w tworzeniu warstwy hydrofobowej na skórze. Stosuje się różnorodne podziały emolientów, w zależności od podejmowanych źródeł. I tak można mówić o emolientach natłuszczających, wygładzających, blokujących utratę wody, czy też absorbujących wodę. Te ostatnie znane są jako humektanty, czyli substancje wykazujące silnie higroskopijne działanie, dobrze rozpuszczalne w wodzie i mające zdolność do wiązania oraz zatrzymywania wody. Dzięki temu stanowią naturalny magazyn wody w skórze. Nie dają jednak aż tak wysokiego odczucia nawilżenia, dlatego nierzadko stosowane są w preparatach razem z emolientami.
Pośród emolientów swoją obecność na rynku zaznaczają szerokiej gamy produkty kosmetyczne. Chociażby Emolium krem trójaktywny, który przynosi ulgę nie tylko skórze atopowej. O efektach stosowania można się przekonać, poszukując informacji pod adresem https://www.emolium.pl/produkty/emolium-a-topic-trojaktywny-krem/.
Wcześniej wspomniany podział emolientów uznaje się za umowny, bowiem trudno oddzielić funkcje nawilżające od natłuszczających czy wygładzających. Mimo wszystko mowa o substancji, która pośród dostępnych produktów kosmetycznych, względem schorzeń skórnych wymagających głównie silnego nawilżania, sprawdza się najlepiej.
Pielęgnacja skóry a jakość życia
Prawidłowa pielęgnacja skóry wymagającej i problematycznej, jak ta u osób z AZS, szczególnie najmłodszych pacjentów, jest kluczowa. To jeden z elementów niezbędnych do wdrożenia w życie codzienne, ponieważ uporczywy świąd, zaczerwieniona, łuszcząca się i mocno przesuszona skóra, stanowią już nie tylko problem natury estetycznej czy dermatologicznej.
Uciążliwe objawy są na tyle silnie odczuwane, że zaczynają wpływać na samopoczucie psychiczne pacjenta. Doprowadzają do jego wycofywania się z życia społecznego, a czasem nawet do zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Mówi się, że w przypadku AZS bądź innych schorzeń skórnych o podobnych objawach, to właśnie objawy stają się jeszcze gorsze niż ból, ponieważ z dolegliwościami bólowymi w wielu sytuacjach można się uporać, a nadmiernie wysuszona skóra swędzi coraz bardziej, wygląda nieestetycznie i nie pozwala normalnie funkcjonować, czasami kończąc się także zaburzeniami snu u osoby dotkniętej schorzeniem.
Emolienty – efekty ich działania
Emolienty nie tylko nawilżają, ale i uzupełniają barierę skórną o zawartość lipidów. Przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie, co wiąże się z redukcją uciążliwych objawów i możliwością korzystania z niemalże tych wszystkich dobrodziejstw codziennego życia, z jakich bez problemu korzystają osoby niewykazujące żadnych schorzeń skórnych.
Emolienty wykazują kolejno działanie przeciwzapalne i ochronne. Ich regularne stosowanie sprzyja łatwiejszej i bardziej efektywnej pielęgnacji, a także staje się częścią profilaktyki w kwestii schorzeń skórnych. To produkty kosmetyczne, w których składzie nie znajdziemy nadmiaru chemii, substancji zapachowych czy barwników, jak i konserwantów mogących owocować podrażnieniami czy reakcjami alergennymi. Z powodzeniem mogą stanowić także alternatywę dla tradycyjnych kosmetyków, ponieważ lepiej poradzą sobie z suchą i wrażliwą skórą. Emolienty to krok w stronę prawidłowej, bezpiecznej i efektywnej pielęgnacji największego pod względem powierzchni narządu znajdującego się w naszym organizmie, czyli skóry. Dostępność zaś produktów tych w różnych postaciach, pozwala znaleźć kosmetyk, wręcz indywidualnie dopasowany.