Na co zwrócić uwagę, kupując buty dla dziecka?

Zakup butów dla dziecka często stanowi nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko wyglądem, lecz także materiałem wykonania. Wybierając obuwie dla swojej pociechy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które zapewnią jej jak największą wygodę.

Na co zwrócić uwagę, kupując buty dla dziecka?

Jakie buty warto kupić dziecku?

Jeśli chodzi o buty dla dziecka, to najlepszym rozwiązaniem są sportowe modele, które charakteryzują się dużą uniwersalnością. Nadają się dla dzieci w różnym wieku – zarówno dla dopiero stawiających pierwsze kroki, jak i tych, które chodzą już do przedszkola lub szkoły. Co ważne, takie buty można nosić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a szeroki wybór modeli i wzorów sprawia, że łatwo dostosować je do gustu pociechy i jej rodziców.

Najpopularniejszym rodzajem sportowego obuwia są trampki dla dzieci. Wyróżniają się dużą wygodą i komfortem noszenia. Kupując buty dla swojej pociechy, warto postawić na modele od znanych producentów, gwarantujących wysoką jakość. Dobrym pomysłem jest zakup obuwia znanej marki Converse. Dostarczane przez nią trampki dziecięce można obejrzeć i zamówić pod adresem: https://www.converse.pl/kids.

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Buty dziecięce powinny być wykonane z wysokiej jakości tekstyliów. Dobry materiał „oddycha”, czyli zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza. Przekłada się to na komfort noszenia i zapobiega nadmiernemu poceniu się stopy, które jest nieprzyjemne, a w dłuższej perspektywie czasu negatywnie oddziałuje także na zdrowie, stając się źródłem takich chorób skóry jak np. grzybica.

Wybierając buty dla dziecka, warto zwrócić uwagę również na inne elementy, z których zostały wykonane. Bardzo istotna jest podeszwa. Musi być odpowiednio miękka – najlepiej taka, aby bez problemu można ją było zgiąć trzema palcami. Należy też sprawdzić, czy nie jest zbyt śliska – w innym przypadku noszenie butów przez dziecko może skończyć się przewróceniem lub innym wypadkiem.

Dziecięce trampki muszą mieć odpowiednio wyprofilowany zapiętek, który dobrze przylega do pięty, zapobiegając jej przesuwaniu się do przodu. Nie powinien być przy tym ani zbyt sztywny, ani zbyt elastyczny. Dzięki temu zapewni stosowną stabilizację pięty i będzie wspomagać odpowiednie ustawienie stopy.

Sportowe buty dla dziecka powinny mieć także szerokie noski, które nie będą nadmiernie uciskać palców u stóp. Ponadto, warto zwrócić uwagę na zapięcie obuwia. Sznurówki trampek muszą odpowiednio ściągać materiał w obszarze śródstopia – zapewni to wygodę i bezpieczeństwo noszenia.

Jak dopasować rozmiar butów do stopy dziecka?

Dziecięce buty muszą być idealnie dopasowanie do rozmiaru stopy dziecka. Nie warto więc kupować za dużych trampek, ponieważ ich noszenie jest niekorzystne dla zdrowia pociechy. Można jednak pozwolić sobie na mały zapas – optymalny wynosi około 0,5 cm.

Ponieważ dzieci, zwłaszcza te małe, szybko się rozwijają, należy na bieżąco sprawdzać, jak zmienia się rozmiar ich stopy. W przypadku pociech w przedziale wiekowym 3–6 lat trzeba robić to minimum raz na 3 miesiące.

fot.
materiały partnera