Kiedy w życiu niemowlęcia przychodzi czas na poznawanie nowych smaków i rozszerzanie diety, rodzice mogą mieć wątpliwości co do tego, jakie produkty podawać swojemu maluszkowi. Kleiki i kaszki dla niemowląt to jedna z grup produktów, które mogą rodzić pytania. Jak i kiedy włączać je do diety dziecka?
Sponsorowany
Zaplanowane rozszerzanie diety niemowlęcia
Schemat żywienia niemowląt jest cennym źródłem wiedzy na temat tego, w jakiej kolejności i jakie produkty włączać do diety dziecka. Dowiemy się z niego, że maluszkom można rozszerzać dietę po 4.- 6. miesiącu życia. Na tym etapie pierwszymi posiłkami pociechy poza mlekiem mogą być gotowane, miksowane na gładką masę warzywa i owoce, a także pierwsze produkty zbożowe, czyli kleiki i kaszki. W tym zakresie rodzice mają przy tym do wyboru produkty glutenowe i bezglutenowe. Warto wiedzieć, że posiłki z glutenem dziecko powinno zacząć spożywać nie wcześniej niż po skończeniu 4. miesiąca życia i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca.
Kaszki i kleiki sprawdzają się podczas wprowadzania do menu dziecka nowych konsystencji oraz smaków, a przy tym uzupełniają jego dietę o kluczowe składniki odżywcze dla prawidłowego rozwoju.
Czym różnią się od siebie kleiki i kaszki?
Zarówno kleiki, jak i kaszki dla niemowląt oraz małych dzieci nie wymagają zwykle gotowania, co jest ich zaletą. Można z nich korzystać w postaci samodzielnego posiłku lub mogą być stosowane do zagęszczania dań, np. zupek i musów z owoców. Pozwalają dostarczyć maluszkowi ważnych składników odżywczych - mogą być źródłem żelaza czy witaminy B1.
Dobrym pomysłem na pierwszy posiłek zbożowy dla niemowlaka na etapie rozszerzania jego diety może być kleik. Pozwala on na oswojenie maluszka z nową konsystencją i nieznanym dotąd smakiem. Kleik tym różni się od kaszki dla niemowląt, że z reguły ma neutralny smak i rzadszą konsystencję. Kleik ryżowy czy kukurydziany może być włączony do diety dziecka jako jeden z pierwszych produktów innych niż mleko. Z powodzeniem możemy zagęścić z jego pomocą zupkę dla pociechy lub przecier warzywny.
Kaszki z kolei często występują nie tylko w neutralnym wariancie, ale także wielu wariantach smakowych. Na opakowaniu takiego produktu powinno znaleźć się oznaczenie, dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest produkt. Chcąc zdecydować się na podanie pierwszego zbożowego posiłku niemowlęciu, rodzice mogą wybierać zarówno spośród bezglutenowych kleików, kaszek dla dzieci i produktów z glutenem.
Łagodne wprowadzanie nowych smaków do diety dziecka
Przejście od wyłącznego karmienia niemowlęcia mlekiem do prowadzenia urozmaiconej diety bywa kłopotliwe. Maluszek powoli przyzwyczaja się do nowych smaków i niejednokrotnie rodzice podają mu nowe produkty wielokrotnie, by w końcu je zaakceptował. Podczas rozszerzania diety można włączać do menu pociechy pierwsze produkty zbożowe w postaci kleików i kaszek, co umożliwia łagodne przyzwyczajenie jej do nowych konsystencji. Produkty te jednocześnie mogą pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie niemowlęcia na energię (zawierają witaminę B1*, która pomaga uwalniać energię z węglowodanów zawartych w zbożach) i pozwolą urozmaicić jadłospis.
Wybierając pierwszy kleik dla niemowlęcia, rodzice mogą zdecydować się m.in. na Kleik ryżowy Nestlé, który ma wiele zalet. Może być on pierwszym, delikatnym posiłkiem zbożowym dla dziecka, pozwalającym zapoznać go zarówno z nieco inną konsystencja pokarmu, jak i smakiem. Z powodzeniem można go podawać samodzielnie lub jako składnik innych dań. Kleik ryżowy spełni oczekiwania rodziców, którzy chcą na początek podawać maluszkowi produkty zbożowe pozbawione glutenu.
To pełnowartościowy produkt, którego skład został opracowany przez ekspertów. Znaleźć w nim można m.in.:
- Bifidus BL, czyli kultury bakterii Bifidobacterium lactis, naturalnie zasiedlające przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią;
- witaminę B1, która uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego.
Kleik ten nie zawiera dodatku cukru, a jedynie naturalnie występujące cukry. Produkt należy do żywności dla niemowląt i małych dzieci. Co to oznacza? Wyróżnia się wysoką jakością i spełnia wymagania bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności dla dorosłych – badany jest m.in. poziom metali ciężkich (kadm, ołów, arsen) i pestycydów.
Zarówno kleiki jak i kaszki to szeroka gama produktów, które warto uwzględnić w jadłospisie maluszka. Bogactwo zbóż obfituje w wiele cennych składników odżywczych, a delikatna konsystencja z powodzeniem pozwoli na zapoznanie pociechy z ich wyjątkowym smakiem.
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me
*zawartość zgodnie z przepisami prawa
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.