Decyzję o bankowaniu komórek macierzystych przyszła mama powinna podjąć jeszcze w ciąży. Po zgłoszeniu się do banku komórek macierzystych otrzyma pakiet narzędzi do pobrania krwi pępowinowej, który musi wręczyć położnej w dniu porodu. Warto wcześniej poznać zalety bankowania komórek macierzystych.
Sponsorowany
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to specjalny rodzaj niewyspecjalizowanych komórek mających bardzo duże zdolności do szybkiego namnażania się i przeobrażania w dowolną tkankę organizmu. Dzięki temu można zastępować nimi struktury, które z różnych powodów uległy uszkodzeniu, np. przez chorobę nowotworową lub inne schorzenie genetyczne. Źródłem komórek macierzystych jest szpik kostny, krew obwodowa, a także krew pępowinowa i sznur pępowiny.
Przez wiele lat krew pępowinowa była utylizowana zaraz po porodzie. Badania wykazały jednak, że jest ona bogatym źródłem komórek macierzystych, które są lepsze od tych pozyskiwanych ze szpiku kostnego. A to dlatego, że są bardziej pierwotne, mają większą skuteczność oraz istnieje mniejsze ryzyko ich odrzucenia przez organizm biorcy. Z tego powodu przy porodzie stworzono rodzicom możliwość ich pobierania i przechowywania w celu zabezpieczenia zdrowia dzieci (oraz innych członków rodziny) na wypadek ciężkiej choroby. Więcej na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej można przeczytać na stronie www.pbkm.pl/komorki-macierzyste/komorki-macierzyste-i-krew-pepowinowa.
Zalety bankowania komórek macierzystych
Bankowanie komórek macierzystych daje nowe możliwości terapii w przypadku zachorowania na groźne schorzenia, bardzo często uznawane za nieuleczalne. Zalicza się do nich nie tylko niektóre choroby nowotworowe (m.in. raka piersi i nerek, mięsaka Ewinga czy ostre i przewlekłe białaczki), ale także dziedziczne zaburzenia odporności, enzymów, krwinek płytkowych lub krwinek czerwonych. Przez cały czas trwają także różne badania nad wykorzystaniem ich w innych chorobach.
Zaletą komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest także to, że mogą zostać wykorzystane nawet po kilkunastu latach od ich pobrania. Ze względu na fakt, że nie musi zaistnieć pełna zgodność między dawcą a biorcą, z przechowywanego materiału mogą skorzystać również członkowie rodziny dziecka, od którego został on pozyskany. W przypadku komórek macierzystych z krwi pępowinowej ryzyko powikłań lub odrzucenia przeszczepu jest niewielkie.
Jak pobiera się komórki macierzyste?
Rodzice, którzy zdecydują się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka, powinni zgłosić się do banku komórek macierzystych pod koniec ciąży. Po podpisaniu umowy otrzymają pakiet, który muszą wręczyć położnej na sali porodowej. W jego skład wchodzi igła i specjalny pojemnik.
Pobranie krwi pępowinowej ma miejsce po porodzie, zaraz po przecięciu pępowiny. Położna wprowadza igłę w naczynie znajdujące się w sznurze pępowiny i pobiera z niego kilkadziesiąt mililitrów krwi. Następnie zabezpiecza pojemnik i przekazuje go do laboratorium. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla noworodka.