Podróż z niemowlakiem samochodem

Wizja dłuższej jazdy samochodem z małym dzieckiem jest dla Ciebie stresująca i zniechęcająca. W praktyce nie jest taż źle…

podróż z niemowlakiem wakacje z niemowlakiem

Dla wielu rodziców wizja dłuższej podrózy z niemowlakiem samochodem np. na wakacje jest stresująca i zniechęcająca. W praktyce nie jest taż źle - Odpowiednie przygotowanie i zapobiegawczość może uczynić rodzinną podróż całkiem komfortową…

Podróż z niemowlakiem samochodem – zadbaj o bezpieczeństwo

Tylko 80% fotelików samochodowych dla dzieci jest odpowiednio zamontowanych! Przed każdą dłuższą podróżą trzeba mocowanie i pozycję sprawdzić. Fotelik dla niemowlaka musi być zainstalowany z tyłu, twarzą odwrotnie do kierunku jazdy – dziecko na siedzeniu przednim, zwłaszcza gdy w aucie są aktywne „air-bag’i”, to prosta droga do tragedii.

Dobrym gadżetem jest dodatkowe lusterko, które pozwoli kierowcy być stale zorientowanym jak czuje się niemowlę. Poza tym, nie wolno dziecku na drogę dawać żadnych twardych zabawek, które w czasie wypadku mogłyby stać się zabójczą bronią. Idealne są miękkie zabawki przymocowane do fotelika klipsami. Warto jest również zaopatrzyć tylnie szyby w ochronę przeciwsłoneczną, aby maluszek niepotrzebnie nie cierpiał z powodu silnego światła.

Karmienie niemowlaka w czasie podróży samochodem

Najłatwiej i najwygodniej w czasie podróży jest karmić niemowlę piersią, bo nie wymaga to żadnego przygotowania. Jeśli nie mamy takiej opcji, trzeba zadbać o odmierzone już porcje mleka w proszku oraz ciepłą wodę, którą można wieźć albo w termosie, albo używać specjalnego, samochodowego podgrzewacza do butelek. W obu przypadkach karmimy tylko i wyłącznie w czasie postoju auta, bo każde gwałtowne hamowanie może skończyć się zakrztuszeniem. Jeśli niemowlę je już pokarmy stałe, weźmy w podróż małe kawałki miękkich owoców lub chrupki, które maluszek może trzymać w rączce.

Planowanie podróży z niemowlakiem

Główną zasadą jest elastyczność. Dziecko ma prawo do kaprysów i wybryków, więc może się okazać, że trzeba zatrzymać się gdzieś na dłużej i opóźnić planowany przyjazd nawet o kilka godzin. Bierzmy to pod uwagę i nie stresujmy się niepotrzebnie.

Pamiętaj o postojach! Niemowlak nie musi co prawda się wybiegać, ale wyjęcie z fotelika raz na 1,5-2 godziny to konieczność. Pozwólmy małemu zaczerpnąć świeżego powietrza i zmienić pozycję. W sezonie letnim warto mieć pod ręką koc, aby bobas mógł się trochę "pogimnastykować".

Co zabrać ze sobą w podróż z niemowlakiem

Pakując się pamiętajmy o zapasie pieluszek i workach na nieczystości, podstawowych lekach (paracetamol czy spray do noska), kocyku do okrycia śpiącego dzidziusia. Przykrą niespodzianką mogą być wymioty w aucie, więc warto mieć też 2-3 zmiany ubranek oraz ręcznik i nawilżane chusteczki. Jeśli obok dziecka będzie siedzieć pasażer dobrym pomysłem jest zabranie książeczek i ulubionych zabawek do umilenia dziecku podróży.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia