Pielęgnacja niemowlaka: przewijamy, kąpiemy, obcinamy paznokietki

Ciałko niemowlęcia wymaga szczególnej troski i delikatności. Przebywając w brzuchu mamy, dziecko nie potrzebowało żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po narodzinach higiena staje się koniecznością.

jak pielęgnować niemowlaka

Ciałko niemowlęcia wymaga szczególnej troski i delikatności. Przebywając w brzuchu mamy, dziecko nie potrzebowało żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po narodzinach higiena staje się koniecznością.

Przewijamy

Pieluszki trzeba zmieniać nawet kilkanaście razy na dobę, każdorazowo po zrobieniu kupki jednak nie rzadziej, niż co trzy godziny. Rodzice muszą zwracać baczną uwagę na skórę pupy ich maleństwa, aby nie doszło do odparzeń. Sama zmiana pieluchy to nie wszystko. Skórę, a zwłaszcza wszelkie zagłębienia i fałdki, należy dokładnie oczyszczać. Świetnie sprawdzą się specjalne chusteczki nawilżające. Nie warto jednak kupować ich „na zapas”, w dużych ilościach. Może okazać się, że skóra naszego szkraba zareaguje alergią. Podczas oczyszczania pupy trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku u dziewczynek (od cewki moczowej do pupy), a u chłopców o nieodciąganiu napletka.

Po zrobieniu przez maluszka kupki dobrze jest umyć dodatkowo pupę. Wystarczy woda i mydło lub żel do mycia przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Po myciu osuszamy skórę ręcznikiem, ale nie pocierając, a raczej delikatnie przykładając. Oczyszczoną skórę możemy pokryć cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom. Dobrze jest przed założeniem świeżej pieluszki, pozwolić dziecku na poleżenie z gołą pupą. Dostęp powietrza niewątpliwie wpłynie na kondycję skóry (profilaktycznie przeciw odparzeniom oraz pomocniczo, gdy pojawią się zmiany).

Zmieniając pieluszkę, unosimy pupę, nigdy natomiast nie ciągniemy za nóżki.
 

Kąpiemy niemowlaka

Zaczynamy od przygotowania akcesoriów niezbędnych podczas kąpieli: mydełka lub żelu do mycia ciałka, szamponu, oliwki lub balsamu nawilżającego, szczoteczki do włosów, kremu przeciw odparzeniom, a także ręcznika, świeżej pieluszki i czystego ubranka.

Nalewamy wody do wanienki. W pomieszczeniu, w którym myjemy niemowlę, musi być ciepło. Temperaturę wody sprawdzamy specjalnym termometrem. Optymalną temperaturą jest 37ºC. Dno wanienki dobrze jest wyłożyć pieluszką tetrową.

Następnie rozbieramy maleństwo – zdejmujemy ubranko i pieluszkę, a w przypadku kupki oczyszczamy pupę wodą z mydłem przed włożeniem do wanienki.
Niezmiernie ważny podczas kąpieli jest chwyt dorosłego. Dziecko musi być trzymane pewnie i stabilnie. Lewą ręką chwytamy maleństwo pod pachą w taki sposób, aby główka szkraba była ułożona na naszym przedramieniu. Prawą ręką podtrzymujemy pupkę.

Konieczny jest spokój i łagodne ruchy kąpiących, miła atmosfera i zagadywanie do maluszka. Zanurzanie musi być powolne, najlepiej zaczynając od zamoczenia stópek. Strachliwe noworodki warto jest owinąć uprzednio pieluszką tetrową, co pozwoli im pewniej poczuć się w wodzie. Ciałko myjemy delikatnie, zwracając szczególną uwagę na fałdki i zagłębienia. Wykąpane niemowlę osuszmy ręcznikiem, a skórę nawilżamy oliwką, balsamem lub mleczkiem.
 

Myjemy buźkę

W miseczce przygotowujemy wodę przegotowaną lub mineralną i nasączamy nią waciki kosmetyczne. Do przemywania oczu użyj sól fizjologiczną. Podczas mycia oczu najważniejszy jest kierunek – od kącika zewnętrznego do wewnętrznego oraz zmiana wacika do oczyszczania drugiego oczka.

Uszy trzeba po kąpieli osuszyć, ale nie wolno wkładać patyczków higienicznych do wnętrza ucha.

Nosek również wystarczy przetrzeć zwilżonym płatkiem. Jeśli zalega w nim wydzielina, można wpuścić do każdego otworu po kropelce soli fizjologicznej i delikatnie oczyścić aspiratorem.
 

Obcinamy paznokietki

Malutkie paznokcie potrafią być bardzo ostre a bywa, że po porodzie są dość długie.
Najlepiej zakupić specjalne nożyczki dla niemowląt, gdyż ich zaokrąglone końce zapobiegną przypadkowym zranieniom. Podczas obcinania niezwykle ważna jest delikatność, ale też zdecydowanie. Rączka lub nóżka musi być mocno przytrzymywana. U rączek obcinamy paznokietki na półokrągło, u stóp na prosto (co uchroni przed wrastaniem paznokci). W pierwszych miesiącach życia paznokcie najłatwiej obcina się, gdy niemowlę śpi.

Początkowo czynności pielęgnacyjne mogą wydać się bardzo trudne, zwłaszcza że ciało noworodka wygląda na niezwykle kruche. Trzeba jednak zachować spokój, młodzi rodzice na pewno we wszystkim nabiorą wprawy.

 

fot.
Fotolia