Noszenie dziecka w chuście – najczęściej popełniane błędy

Nikt nie staje się „chustowym" ekspertem od pierwszego kontaktu z chustą! Ważne jest, aby dać sobie i maluchowi czas na oswojenie się z tym sposobem noszenia.

błędy w noszeniu niemowlaka w chuście

Nikt nie staje się „chustowym" ekspertem od pierwszego kontaktu z chustą! Ważne jest, aby dać sobie i maluchowi czas na oswojenie się z tym sposobem noszenia - im wcześniej zaczynamy korzystać z chustonoszenia, tym szybciej niemowlę zaakceptuje noszenie w chuście, jako coś naturalnego.

Noszenie dziecka w chuście – błędy prowadzące do buntu dziecka

Wiązanie chusty do noszenia 

 • zbyt luźno zawiązana chusta. Początkującym „chustorodzicom" wydaje się, że maluchowi jest za ciasno. Jest jednak odwrotnie -najczęstszym błędem jest niedostateczne dociągnięcie materiału. Powoduje to odginanie się dziecka do tyłu w poszukiwaniu „granic". Sprawia to wrażenie, że maluch protestuje przeciwko chuście

Noszenie w chuście, a przegrzanie dziecka 

 • wkładanie do chusty dziecka zbyt grubo ubranego - chusta jest dodatkową warstwą ubrania, do tego maluch grzeje się ciepłem rodzica. Przegrzanie powoduje dyskomfort i niechęć dziecka do chusty.

Noszenie dziecka w chuście – pierwsze próby 

 • brak pełnego komfortu dziecka przy pierwszych próbach chustowych: dziecko musi być przewinięte, nakarmione, wyspane, zadowolone i zrelaksowane. Rodzic powinien wiedzieć, jak ma prawidłowo umieścić malucha w chuście (przećwiczył np. na lalce) i cały proces wiązania musi przebiegać sprawnie.

Noszenie dziecka w chuście – błędy, które szkodzą dziecku 

Chusta do noszenia, a wiek dziecka 

 • niedostosowanie rodzaju chusty/nosidła /sposobu wiązania do stopnia rozwoju dziecka. Wiązania dzielą się na:
  • stosowane do noszenia noworodków;
  • dla dzieci samodzielnie trzymających główkę;
  • dla dzieci samodzielnie siedzących.

Noszenie w chuście – zła pozycja dziecka

 • niedostatecznie stabilne podparcie kręgosłupa dziecka na całej długości (trzeba unikać asymetrii)
 • niewystaczająco zaokrąglone plecy niemowlęcia - szczególnie maluch, który samodzielnie nie potrafi siedzieć musi mieć zaokrąglony kręgosłup. Unikamy pozycji wyprostowanej!
 • nieprawidłowa pozycja nóżek dziecka (muszą być nieznacznie odwiedzione, a mocno podciągnięte - zazwyczaj początkujący rodzice albo zapominają o konieczności zapewnienia prawidłowej pozycji nóżkom albo nadmiernie odwodzą nóżki, niedostatecznie podciągając je. Żelazna zasada: kolanka malucha muszą być na wysokości jego pępka)
 • noszenie dziecka zawsze po tej samej stronie - przy noszeniu dziecka w pozycjach asymetrycznych, tzn. wymagających przewieszania chusty jedynie przez jedno ramię należy regularnie zmieniać biodro, na którym siedzi dziecko, co jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Serwis www.osesek.pl jest patronem medialnym kampanii KanguroMania promującej noszenie dzieci w chustach.

fot.
Fotolia