Poznaj zalety chustonoszenia dla Twojego dziecka i dla Ciebie

Chusty to wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy teraz, nosząc dziecko w chuście, mogą sprawniej uporać się z domowymi obowiązkami, jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy.

zalety noszenia w chuście

Badania dowodzą, iż dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają. Chustonoszenie w radykalny sposób zmienia, jakość reakcji dziecko - opiekun. Chusty to wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy teraz, nosząc dziecko w chuście, mogą sprawniej uporać się z domowymi obowiązkami, jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy. Eksperci są zgodni, iż chustonoszenie to zdrowa i ciekawa alternatywa dla wózków, kołysek i dźwigania dziecka na rękach.

Korzyści dla dziecka

Noszenie w chustach tworzy więź. Noszenie w chuście uwrażliwia rodzica na potrzeby malucha. Niemowlę uczy się, że rodzicom można zaufać. Taka wzajemna zależność pomaga tworzyć więź, która procentuje w dalszym życiu. Gdy trzymasz dziecko blisko siebie, szybciej możesz odpowiadać na jego potrzeby. Badania wykazują, że dzieci rodziców potrafiących zaspokoić potrzeby niemowlęcia w odpowiedni sposób są lepiej rozwinięte pod względem fizycznym i intelektualnym. Nosząc malucha rodzic staje się bardziej wrażliwy, a dziecko uczy się zaufania.

Dzieci noszone w chuście mniej płaczą. Antropolodzy badający sposoby opieki nad dzieckiem na świecie zgadzają się, że w kulturach, w których powszechne jest noszenie w chustach dzieci płaczą zdecydowanie mniej. W naszym kręgu kulturowym przyjmuje się, że niemowlę płacze średnio dwie godziny dziennie, gdy w innych częściach świata czas ten liczy się zaledwie w minutach. Przyzwyczailiśmy się do twierdzenia, że małe dziecko "musi" płakać, jednak w innych kulturach to nie jest normą! W 1996 roku w naukowym magazynie Pediatrics ukazały się wyniki badań, według których noszenie zmniejsza płaczliwość i marudzenie dzieci o 43% podczas dnia i aż o 51% w nocy! (Pediatrics - Official Journal of The American Academy of Pediatrics).

Noszenie w chustach rozwija. Noszone maluchy są spokojniejsze - nie muszą płakać, więc większość czasu spędzają na obserwacji świata z poziomu dorosłego. Mimowolnie uczą się reguł, jakie obowiązują w rodzinie, poznają zastosowanie przedmiotów. Niemowlęta, które doświadczają częstego bliskiego kontaktu lepiej rozwijają się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie - wykorzystują ukryty potencjał, którym obdarzyli je rodzice. Dzieje się tak, dlatego, że nie tracą zmagazynowanej energii na płacz czy gwałtowne zwracanie uwagi na swoje potrzeby.

Dzieci noszone w chuście szybciej się uczą. „Jeśli dzieci spędzają mniej czasu na płakaniu i marudzeniu, to co robią z wolnym czasem? Uczą się!" Tak mówi dr Sears (dr William Sears, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Profesorów Pediatrii, związany z Klinkami na całym świecie: Uniwersytet w Kalifornii, Uniwersytet Harvard, Uniwersytet w Toronto, członek AAP- American Academy of Pediatrics, oraz RCP - Royal College of Pediatrics, znany i ceniony pediatra, prowadzący słynny amerykański program „Ask dr Sears", autor ponad 30 publikacji nt. chustonoszenia) lekarz z 30-letnim doświadczeniem, propagator noszenia w chuście i dodaje: „Dzieci noszone w chuście spędzają więcej czasu w stanie cichego czuwania. Jest to stan behawioralny, w którym maluch jest najbardziej zadowolony i najlepiej nawiązuje kontakt z otoczeniem. Można to nazwać stanem optymalnym dla procesu uczenia się. Naukowcy stwierdzają, że noszone dzieci wykazują większą czujność wzrokowo-słuchową". Stan cichego czuwania daje rodzicom idealną możliwość nawiązywania kontaktu z dzieckiem. Naukowcy zauważyli, że rodzice częściej mówią do dzieci, gdy są one blisko nich w chuście. Ponadto dziecko w chuście uczy się wyborów. Samo decyduje, w którą stronę zwrócić główkę, a gdy się zmęczy oglądaniem, po prostu odwraca się.

Noszenie w chustach pomaga dziecku w aklimatyzacji po porodzie. Ponieważ układ nerwowy noworodka jest niedojrzały, potrzebuje przynajmniej kilku tygodni, aby przestawić się na warunki życia poza brzuchem mamy. Noworodek nie rozumie, czym jest czas i nie wie, że jest odrębną od mamy istotą. Pozostając w bliskim kontakcie, najlepiej skóra do skóry (kangurowanie) mama pomaga noworodkowi zaaklimatyzować się. Dziecko uczy się, że gdy jest głodne, zostaje nakarmione i głód znika, gdy pragnie przytulenia - ktoś je przytula. Słyszy kojące, bo znane odgłosy - bicie serca i rytm oddechu. W takich warunkach niemowlę szybciej dopasowuje się do życia poza macicą.

Dzieci noszone w chuście lepiej się rozwijają fizycznie. Maluch, który jest pozostawiony sam sobie, a rodzice noszą go tylko przy okazji karmienia czy czynności pielęgnacyjnych, musi sam sobie znaleźć ukojenie. Często reaguje na ten stan nieregularnymi porami spania czy zaburzeniami pokarmowymi o charakterze kolki. W ten sposób traci cenną energię, którą mógłby wykorzystać na wzrost i rozwój. Delikatny ruch w trakcie noszenia w chuście stymuluje błędnik, wspomagając rozwój zmysłu równowagi. Noszenie sprawia, że dziecko rozwija swoje zdolności psychomotoryczne.

Dzieci noszone w chuście czują się częścią świata. Maluch w chuście aktywnie uczestniczy w życiu mamy lub taty: widzi to, co oni widzą, słyszy to, co oni słyszą. W pewien sposób odczuwa też to, co oni czują. Noszone dzieci są włączone w świat swoich rodziców, bo wykonują z nimi ich codzienne czynności. Maluchy spędzające czas w wózku widzą głównie wnętrze wózka, te, które są pozostawiane w leżaczkach - oglądają otoczenie z perspektywy podłogi. Dzieci w chustach poznają świat mimochodem, patrząc na niego jak "równy z równym". Patrząc na świat z pewnej wysokości czują, że do niego należą.

Dzieci noszone w chuście są mądrzejsze. Doświadczenia środowiskowe stymulują neurony (komórki układu nerwowego) do rozgałęziania się i łączenia z innymi neuronami. Im większa jest liczba tych połączeń, zwanych synapsami, tym większa sprawność mózgu. Noszenie w chuście wspomaga rozwój układu nerwowego niemowlęcia, ponieważ aktywnie uczestniczy ono w codziennych czynnościach mamy czy taty. Jego rozwijający się mózg przechowuje doświadczenia w postaci tzw. "wzorców zachowań", posortowanych w neurologicznej bibliotece maluszka. Będą one odtwarzane wtedy, gdy dziecko przeżywa podobną sytuację przypominającą mu oryginalny "film". Im bogatsze wspomnienia neuronalne, tym szybsza "reakcja" na nową sytuację. Maluch nie potrzebuje zabawek edukacyjnych - wystarczającą stymulację daje mu bycie blisko wykonującego codzienne czynności dorosłego. Nigdy mózg nie rozwija się tak intensywnie, jak podczas pierwszych lat życia!

Dzieci noszone w chuście lepiej się rozwijają emocjonalnie. Noszone dzieci czują się bezpiecznie, wtulone w rodzica. Wiedzą, że rodzice są blisko i pomogą w każdej sytuacji, a bezpieczeństwo to przecież jedna z podstawowych potrzeb każdego noworodka. Swoją bliskością upewniasz malucha, że świat wokół jest mu przyjazny. Gdy noworodek będący w chuście przestraszy się nieznanego mu gwałtownego dźwięku, spokojny rytm serca osoby noszącej powie mu, że nie ma się, czego bać. Dziecko uspokaja się.

Noszone w chuście dzieci mające kolki mniej płaczą. Nagły napad trudnego do ukojenia płaczu, prężenie się i podkurczanie nóżek to mogą być objawy kolki. Niemowlę często odmawia wtedy ssania piersi. Chusta daje ulgę dziecku (lekki masaż i działanie ciepłem) oraz rodzicom (odciążenie obolałych ramion). Noszenie, szczególnie w pozycjach, w których brzuszek dziecka ściśle przylega do brzucha dorosłego, pomaga maluszkowi w trawieniu.

Korzyści dla rodzica

Noszenie w chustach ułatwia życie. Noworodek przesypia znaczną część doby, a resztę czasu chciałby spędzić na rękach rodzica czy opiekuna. Tak zaprogramowała go natura, która nie przewidziała współczesnego stylu życia i ciągłej gonitwy dnia codziennego. Chusta pozwala zaspokoić potrzeby malucha, a równocześnie mieć wolne ręce. Nie musisz odkładać nic na później - a przede wszystkim nie musisz odkładać swego malucha! Z chustą możesz więcej. Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na wózek, wszędzie tam, gdzie trudno podjechać - jedno proste wiązanie przełamuje bariery, także architektoniczne. Jest wiele sposobów na to, aby nosić wygodnie także kilkulatka. Wyobraź sobie... czytasz, sprzątasz, gotujesz obiad, robisz zakupy, wyprowadzasz psa na spacer, piszesz na komputerze, bawisz się ze starszym dzieckiem, wieszasz pranie, podlewasz trawnik. Spacerujesz po lesie, moczysz nogi w morzu, wspinasz się po stromych schodach. Wchodzisz do najwęższych sklepów, wskakujesz do autobusu... razem z dzieckiem!

Noszenie jest wygodne. Chusta jest niezwykle wygodna, bo równo rozkłada ciężar noszonego dziecka na ramiona, plecy oraz brzuch noszącego. Rodzice starszych i cięższych dzieci na pewno docenią nosidła ergonomiczne - szybki sposób na wygodne noszenie w dwóch podstawowych pozycjach. Chusta czy nosidło ergonomiczne pozwalają nosić dziecko bez ograniczeń i bez zmęczenia! Dobrze użyte nie wymagają podtrzymywania dziecka.

Noszenie dodaje pewności siebie. W naszej kulturze najczęściej dzieje się tak, że pierwszym w życiu trzymanym przez nas na rękach noworodkiem jest nasze własne dziecko. Do tego przytłoczeni jesteśmy dobrymi radami i tysiącem sprzecznych poradników. Początkujący rodzice czują się niepewnie w swojej roli, bojąc się, że nie potrafią prawidłowo odczytać komunikatów malucha. Nosząc dziecko w chuście masz więcej okazji do poznawania swojego dziecka. Noszący rodzice czują się pewniej w swojej nowej roli, bo wiedzą, że potrafią szybko ukoić wszystkie małe i większe dziecięce smutki. To ważne, aby czuć się kompetentnym w roli rodzica - dziecko instynktownie wie, że może ci zaufać i staje się spokojniejsze.

Noszenie ułatwia opiekę. "Chustowe dziecko" łatwiej przyjmuje pojawienie się dodatkowej opieki: babci lub niani, gdy noszą one malucha w chuście, jak rodzice. Chusta, pachnąca domem jest ukojeniem podczas pobytu w żłobku. Znany dziecku kawałek materiału zapewni bezpieczny transport, miejsce do zabawy i odpoczynku. Nosząc dziecko w chuście opiekun szybciej zauważa wzrost temperatury, niepokój, niezauważalną na pierwszy rzut oka zmianę zachowania.

Noszenie dziecka w chuście jest fajne! Chusta przyciąga uwagę, wywołuje sympatyczne komentarze, jest świetnym tematem rozpoczynającym rozmowę. Chusta łączy ludzi, którzy potrafią odczytywać potrzeby swoich maleńkich dzieci.

Serwis www.osesek.pl jest patronem medialnym kampanii KanguroMania promującej noszenie dzieci w chustach.

fot.
Fotolia