Kiedy należy wybrać pierwsze buty dla dziecka

Wybór bucików dla małego dziecka nie jest prosty. Nieprawidłowe obuwie może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy nawet u dzieci, które nie mają żadnych problemów z napięciem mięśni.

Wybieramy buciki dla dziecka

Wybór pierwszych butów dla dziecka nie jest prosty. Na rynku znajduje się całe mnóstwo różnych butów dla dzieci, zachwalanych przez producentów jednak nie zawsze okazują się one dobre dla małych stópek. Większość z nich to buty ciężkie, zbyt sztywne niezapewniające fizjologicznych warunków dla pracy stopy. Nieprawidłowe obuwie może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy nawet u dzieci, które nie mają żadnych problemów z napięciem mięśni.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka kupujemy, gdy zaczyna ono stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki, ale nie wcześniej. Gdy maluch staje przy meblach, zaczyna się poruszać przy nich bokiem, nie ma potrzeby usztywniania stopy w buciku. Im więcej naturalnych impulsów z podłoża stopa otrzyma tym lepiej będzie ukształtowana.
Zadaniem buta jest stabilizacja stopy, ale pod żadnym względem nie może on powodować ograniczenia fizjologicznych ruchów podczas chodu oraz nie może uciskać stopy.

Czy dziecko może nosić używane buty?

Pamiętajmy, że każde dziecko powinno nosić buciki od nowości. Nigdy nie powinniśmy dawać dziecku butów po starszym rodzeństwie, gdyż stopa każdego dziecka jest inaczej ukształtowana i mogłoby to powodować nieprawidłowy rozwój stopy i nóg. Ponadto buty wcześniej noszone nie będą już zapewniać odpowiedniej stabilizacji wskutek rozciągnięcia, rozbicia materiału.

Czy na własną rękę można stosować wkładki lub obuwie ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne nie powinny nigdy być stosowane na własną rękę. Wkładka nie zastąpi pracy mięśni stopy i nogi, dlatego zastosowana za wcześnie albo dobrana w nieprawidłowy sposób może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. W chwili obecnej na rynku są dostępne wkładki termoplastyczne. Są to wkładki wykonywane przez rehabilitantów, ze specjalnego materiału, formowane są na ciepło do kształtu konkretnej stopy - nie są to wkładki uniwersalne, takie same dla każdej stopy. Stopy dziecka badane są najpierw na specjalnym sprzęcie - podoskopie, oceniane są wszystkie krzywizny i potrzeby małej stópki. Tak, więc wkładka jest dopasowana bardzo indywidualnie do potrzeb.

Jakie cechy powinien posiadać dobry but dla dziecka?

Buty dla dzieci muszą być lekkie gdyż zbyt ciężkie będą stwarzać niebezpieczeństwo powstania stopy płasko koślawej oraz kolan koślawych. Dziecko, bowiem nie będzie umiało w zbyt ciężkich butach prawidłowo przenieść oraz postawić stopy na podłożu.

materiał - musi być odpowiednio giętki, ale też wystarczająco twardy, miły w dotyku, nieprzemakalny, ale przepuszczalny dla powietrza, aby stópka się nie spociła.

czubek bucika - powinien być na tyle szeroki, aby paluszki swobodnie się ruszały, oraz aby mogły się wyprostować podczas obciążenia. Dobrze, jeśli jest nieco uniesiony do góry, co ułatwia przetaczanie stopy.

środek buta - to miejsce gdzie spoczywa środek stopy w bucie. To bardzo ważne miejsce. Dlatego tu bucik powinien ściśle przylegać do stopy, powinien być w tym miejscu wąski.

zapiętek - musi przylegać do pięty, ale nie może być zbyt sztywny gdyż nie będzie stabilizować odpowiednio pięty. Zapiętek musi być wyprofilowany i dobrze dopasowany.

obcas - nie powinien być za wysoki (ok. 1,5cm dla małego dziecka, ok. 3cm dla trzylatka) ale musi być dość szeroki. Zbyt wysoki obcas powoduje zwiększenie lordozy lędźwiowej, a także wymusza przesunięcie stopy do przodu, co zmienia jej punkty podparcia.

zapięcie - nie może być zbyt sztywne, aby nie ograniczać zgięcia stopy do góry. Nie powinny się znajdować tam gdzie stopa przechodzi w podudzie. Najlepsze są sznurówki oraz rzepy.

podeszwa - powinna być sprężysta i elastyczna, a nie twarda i sztywna. Musi zginać się w miejscu gdzie palce przechodzą w przodostopie, gdyż ułatwi to dziecku naukę przetaczania stopy i umożliwi normalne zginanie palców. Elastyczna podeszwa amortyzuje wstrząsy i umożliwia wyczuwanie podłoża. Taka podeszwa jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, które stojąc podkurczają palce chcąc jakby chwycić palcami podłoże.

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia