Pielęgnacja włosów noworodka i niemowlęcia

Niektóre dzieci rodzą się z bujną czupryną, inne z delikatnym meszkiem, a niektóre maluszki przychodzą na świat całkiem łyse. O delikatne włoski dziecka trzeba dbać od samego początku - nawet o te, które jeszcze nie urosły.

pielęgnacja włosów niemowlęcia

Niektóre dzieci rodzą się z bujną czupryną, inne z delikatnym meszkiem, a niektóre maluszki przychodzą na świat całkiem łyse. O delikatne włoski dziecka trzeba dbać od samego początku - nawet o te, które jeszcze nie urosły.

Po pierwsze mycie odpowiednim szamponem

Pierwsze kilka myć włosków małego smyka jest nie lada wyzwaniem dla początkującej mamy. Zanim jednak umyjemy dziecku główkę należy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego celu preparat. Kategorycznie zabronione jest używanie szamponów przeznaczonych dla osób dorosłych, gdyż mogą podrażnić delikatną skórę maluszka. Główkę noworodka najlepiej myć bezzapachowym mydełkiem, które nie spowoduje żadnych podrażnień. Kiedy dziecko skończy pierwszy miesiąc swojego życia mydełko możemy wymienić na szampon przeznaczony dla niemowląt, który nie tylko delikatnie myje, ale także bardzo łatwo się spłukuje pozostawiając czuprynkę miękką i gładką.
Mycie włosów maluszka nie powinno odbywać się codziennie - wyjątkiem jest pora letnia, kiedy dziecko się poci. Pamiętajmy, aby nie używać zbyt dużej ilości szamponu na każdorazowe mycie, ponieważ w przypadku rzadkich i delikatnych włosów dziecka wystarczy raptem kilka kropel. Po wykonanym zabiegu czuprynka powinna wyschnąć samoistnie - nie używajmy do tego celu gorącego powietrza płynącego z suszarki, ponieważ może on wysuszyć i osłabić delikatne włosy malucha.

Czesanie

Po każdej kąpieli tudzież umyciu włosów należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem, aczkolwiek nie należy nim pocierać włosków, bowiem może to spowodować podrażnienie delikatnej skóry głowy. Do czesania niemowląt nie wolno używać grzebieni - koniecznie musi to być delikatna i miękka szczotka wykonana z naturalnego włosia. Regularne czesanie czupryny spełnia również rolę delikatnego masażu poprawiającego ukrwienie skóry i wzmacniającego mieszki włosowe, tym samym sprzyja prawidłowemu wzrostowi włosów.

Podcięcie długich włosków

Włoski dziecka rosną bardzo szybko i nawet się nie spostrzeżemy, jak maluszek będzie miał zbyt długą grzywkę, która będzie wpadać do oczu. Podcięcie przydługiej grzywki powinno odbywać się tuż przed kąpielą - należy delikatnie zwilżyć czuprynę, dzięki czemu podcięcie pójdzie o wiele szybciej. Przy podcinaniu włosów należy złapać obcięte włosy, aby te przypadkiem nie wpadły do oczu, ani do buzi dziecka. Po wykonaniu całego zabiegu należy malucha wykąpać celem pozbycia się ewentualnych „resztek" włosów, które mogły zostać na ciele dziecka po strzyżeniu.

Obalamy mity na temat pielęgnacji włosów dziecka

Podcinanie sprawia, że włosy malucha stają się gęstsze a cebulki silniejsze

Jest to jeden z najpowszechniejszych mitów, który został zakorzeniony w umysłach wielu kobiet poprzez mamy, babcie, a nawet prababcie. Otóż podcinanie - nawet te regularne, w żaden sposób nie wpływa na porost, gęstość, ani na szybkość rośnięcia włosów dziecka. To, jaką maluch będzie miał w przyszłości czuprynę zapisane jest w genach, które dziedziczy po swoich przodkach (nie tylko po rodzicach).

Częste mycie osłabia delikatne włosy dziecka

Nieważne czy używamy delikatnego mydełka, czy też w późniejszym okresie szamponu przeznaczonego dla niemowląt - kosmetyki te nie niszczą włosów. Ważne jest, aby tuż po kąpieli główkę osuszyć delikatnie miękkim ręcznikiem i pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

Noworodek z loczkami w przyszłości będzie miał kręcone włosy

Dzieci bardzo często rodzą się z loczkami, nie mniej jednak rzadko się zdarza, aby w kolejnych latach życia taki stan rzeczy się utrzymał. Włosy praktycznie z każdym tygodniem stają się coraz grubsze, zmieniają kolor, a także trwale się prostują. Tak naprawdę dopiero pomiędzy 5-7 rokiem życia można wywnioskować, jakie włosy w rzeczywistości będzie miał nasz smyk.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

  • delikatne bezzapachowe mydełko pH 5.5 - używać, co najmniej przez pierwszy miesiąc życia dziecka
  • szampon przeznaczony do mycia włosów dzieci i niemowląt
  • oliwka - do nacierania główki dziecka, kiedy pojawi się, tzw. ciemieniucha
  • preparaty tzw. 2in1 przystosowane do mycia główki jak i reszty ciała

Artykuł powstał
przy współpracy z
Kliniką Handsome Men
www.handsomemen.pl

fot.
Fotolia