Dowiedz się co dajesz swojemu dziecku wraz z zabawami paluszkowymi i poznaj kilka ciekawych pomysłów na ich urozmaicenie.
„Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie… znak!” – śmiało można założyć, że tę rymowankę zna po prostu każdy. Nie każdy jednak wie, że ta prosta zabawa przynosi o wiele więcej korzyści, niż samą radość. „Idzie rak…” należy bowiem do grupy zabaw paluszkowych. Zabaw, które mają wspaniały wpływ na rozwój naszych milusińskich.
Zaciekawiona? Dowiedz się zatem, co dajesz swojemu dziecku wraz z zabawami paluszkowymi i poznaj kilka ciekawych pomysłów na ich urozmaicenie.
Korzyści z zabaw paluszkowych
Zabawy paluszkowe to wszystkie te, w których główną rolę odgrywają palce i ręce. Co jednak najważniejsze, aby się bawić, konieczne są dwie osoby i fizyczny kontakt. Dzisiaj, kiedy dzieci już od najmłodszych lat spędzają masę czasu w telefonie czy tablecie, ta forma rozrywki nabiera nowej, wyjątkowej wartości. Ale do rzeczy – na co wpływają zabawy paluszkowe?
- Są ciekawą formą spędzenia czasu z dzieckiem.
Po pierwsze, dobrze się bawimy. Po drugie – ułatwiamy sobie nawiązanie więzi z dzieckiem (zwłaszcza, gdy mowa o zainteresowanym wszystkim dookoła roczniaku). Czy może być coś przyjemniejszego, niż doprowadzenie brzdąca do dzikiego chichotu?
- Wpływają na rozwój mowy u dziecka.
Niemal każdy z nas, obudzony nawet w środku nocy, bez problemu wyrecytuje słowa wyliczanek takich, jak „Idzie rak” czy „Sroczka kaszkę warzyła”. To, co wielokrotnie powtarzamy, na stałe zapisuje się w naszych głowach. Rymowanki w połączeniu z zabawami paluszkowymi wpływają zatem także na rozwój mowy – dziecko łatwiej zapamiętuje słowa.
- Relaksacja.
Czasem warto sięgnąć po tego typu zabawy, kiedy dziecko jest zdenerwowane lub przestraszone. Wyliczanki i rymowanki wymagają skupienia, wiec skutecznie odwracają uwagę malca.
- Wpływają na umiejętności komunikacyjne.
„Najpierw ty, potem ja” – zabawy paluszkowe świetnie uczą reguł naprzemienności, z czym małe dzieci mają wielki kłopot. Później, tłumacząc dziecku np. reguły rozmowy („Nie przerywaj”), możemy sięgnąć do przykładu z zabawami paluszkowymi („Mówimy tak, jak się bawimy – najpierw jedna osoba, potem druga”).
- Ułatwiają orientację w budowie swojego ciała.
Niektóre tego typu zabawy polegają na nazywaniu poszczególnych części ciała. Ułatwia to maluchom naukę – wystarczy przypomnieć sobie rymowankę i już wiadomo, że kolana to… kolana.
- Poprawiają sprawność manualną.
Dziecięce dłonie i paluszki są jeszcze dość niesprawne. Dzięki zabawom paluszkowym znacznie się to poprawia – dziecko ćwiczy precyzyjne ruchy, które już niedługo będą udoskonalane w przedszkolu i szkole.
Jak widać, korzyści jest cała masa. Pytanie tylko, w co się bawić?
Przykłady zabaw paluszkowych
Chociaż wielu dorosłych spośród zabaw paluszkowych kojarzy tylko „Idzie rak, nieborak…”, to tak naprawdę tych zabaw jest znacznie, znacznie więcej. Oto przykłady.
- Sroczka kaszkę warzyła
Po kolei delikatnie odginamy palce dziecka, mówiąc przy tym:
Sroczka kaszkę warzyła (wstęp),
temu dała na miseczkę,
temu dała na łyżeczkę,
temu dała na spodeczku,
temu dała w kubeczku,
a temu nic nie dała i frrr…. poleciała! (tutaj nagła „ucieczka” własnej dłoni wzorem odlatującego ptaszka)
- Paluszkowa rodzinka
Podczas tej zabawy należy głaskać i odginać kolejne paluszki dziecka. Mówimy:
Ten paluszek to jest dziadziuś,
a ten obok to babunia,
ten paluszek to jest tatuś,
a ten obok to mamunia,
a ten to dziecinka mała,
i to już rodzinka cała (zamykamy dłoń dziecka)
- Deszczyk (dziecko powinno naśladować rodzica)
Pada deszczyk, pada, pada, (delikatne stukanie palcem)
coraz prędzej z nieba spada, (szybkie przebieranie palcami)
Jak z konewki woda leci, (uderzanie całą dłonią)
A tu błyskawica świeci... (klaśnięcie nad głową)
Grzmot !!! (lekkie uderzenie pięścią w stół)
Ważne wskazówki dla dobrych zabaw paluszkowych
Angażując się w zabawy paluszkowe musimy pamiętać, że dużo zależy od naszej interpretacji. Pamiętaj zatem, że możesz:
- narysować dziecku zabawne buźki na paluszkach.
- modyfikować zabawy (np. ćwiczenie służące do masażu, czyli „Tędy płynie rzeczka” może być używane jako zabawa na stole. Czasem dziecko nie chce być masowane, ale z chęcią powtórzy to, co my robimy.)
- tworzyć własne zabawy (zwłaszcza, jeśli jesteś kreatywna).
- dopasowywać zabawy do pory dnia i okoliczności (przed snem można nimi wyciszać dziecko).
Warto dodać, że w księgarniach znajdziesz książeczki z przykładami zabaw paluszkowych dla najmłodszych. Pamiętaj jednak, aby wybrać dwie lub trzy zabawy, które będziecie często powtarzać. Dzięki temu dziecko łatwiej je zapamięta i stworzy sobie piękne wspomnienia.
Zabawy paluszkowe książka
Książeczki z pomysłami na zabawy paluszkowe znajdziesz w księgarniach internetowych, np: