Zabawy dla małych dzieci od 19 do 21 miesiąca życia

Twoje dziecko jest już w drugiej połowie drugiego roku życia, co oznacza, że rozumie już naprawdę sporo i zaczyna się z tobą coraz lepiej komunikować. Zmieniają się także wasze zabawy, bo dziecko coraz chętniej współpracuje. Problemem bywa już tylko znalezienie ciekawej rozrywki… ale tutaj pomocni jesteśmy my!

Zabawy dla małych dzieci od 19 do 21 miesiąca życia

Dobre chęci i pomysł, czyli zabawy kreatywne dla małych dzieci

Niespełna dwuletnie dzieci uwielbiają już bajki i bajeczki, ale co za dużo.. to niezdrowo. Na pewno uda ci się oderwać dziecko od ekranu, gdy zaproponujesz mu jedną z superkreatywnych zabaw.

  • „a gdzie jest…?”

To świetna zabawa zwłaszcza w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy czekać na coś w obcym miejscu – np. w poczekalni przychodni lekarskiej. Zadawaj dziecku proste pytania, jak „a gdzie są… drzwi?”, „a gdzie jest… okno?”, „a gdzie jest… pani?”

  • skarb pod kubeczkami

Przygotuj trzy plastikowe kubeczki, a potem pod jeden z nich połóż np. kolorową nakrętkę – tak, aby dziecko to widziało. Powoli, na oczach maluszka, zamień kubeczki miejscami, a potem poproś o zgadnięcie, gdzie jest nakrętka. Będzie zdziwiony, gdy nie trafi… lub szczęśliwy, gdy mu się uda!

  • odtwarzanie wzoru

Przygotuj grubą nitkę i ułóż ją tak, aby tworzyła kółko albo inny kształt. Daj drugą nitkę dziecku i poproś, by zrobiło to samo. Na pewno będzie potrzebowało twojej pomocy, ale zabawa mu się spodoba. Potem ty możesz naśladować wzory, jakie stworzy maluch. Zamiast nitki możecie tez użyć np. patyczków do uszu.

  • „jestem kotkiem”

Zabawa w udawanie to ulubiona rozrywka dzieci w drugim roku życia. Bawcie się w udawanie zwierzątek – twój synek czy córeczka może być np. kotkiem, który dostanie miseczkę mleka i którego koniecznie trzeba głaskać. Przygotuj się jednak na to, że od tej pory kotek będzie regularnie pojawiał się w waszym domu.

  • magiczne pudełko

Do kartonowego pudełka włóż kilka małych zabawek, zaklej je, a potem wytnij w nim dziurę. Poproś dziecko, by włożyło rączki i podało ci się zabawkę, ale zanim to zrobi – niech spróbuje nazwać to, co trzyma. Oczywiście przykład z twojej strony ułatwi sprawę. Inna zabawa z magicznym pudełkiem to ta, w której ty wkładasz rękę, a dziecko zgaduje, co wyjmiesz.

Z rodzicami, czyli to, co maluszki lubią najbardziej!

Nawet, jeśli twoja pociecha dużo bawi się w żłobku czy z nianią, zabawa z rodzicami wciąż stoi na piedestale rozrywek. Oto, co możecie wspólnie robić:

  • powtarzanie rytmu

Możecie wyjąć garnuszki albo po prostu stukać w różne rzeczy – ważne, żeby wyszedł z tego prosty rytm. Zachęć dziecko, aby go powtórzyło (garnuszek, garnuszek, klaśnięcie w dłonie). Jego pamięć może cię zadziwić!

  • tajna baza

Zbudowanie z tatą czy mamą tajnej bazy z kocyka to zabawa, która uszczęśliwi każde dziecko – a już na pewno tak małe. Przygotujcie koce, krzesła i coś do podjadania – po budowie domu można zgłodnieć!

  • gipsowe rączki

Kup w internecie materiał do gipsowych odlewów i wspólnie przygotujcie takie pamiątki. Teraz zapewnisz dziecku rozrywkę, a za kilka lat będziesz mogła ją sobie przypomnieć. I to, że twoja pociecha była taka mała!

  • „jakie to zwierzę?”

Ot, klasyk – ale jakże lubiany przez dzieci! Naśladuj dźwięki zwierząt i pytaj o nie dziecko. Z czasem rozszerzaj zabawę, niech do muczenia i miauczenia dołączy bzyczenie, klekot albo rechot żaby.

Zabawy na rózne pory roku

Co usłyszysz, gdy połączysz zabawę z wyjściem na spacer? Pisk radości, oczywiście! Oto nasze propozycje na różne pory roku:

  • poszukiwanie skarbu na plaży

Gdy będziecie plażować, kilka zabawek zakop (płytko!), a potem otocz miejsce zakopania „skarbów” zabraną z domu wstążką – niech takie koło ma np. metr średnicy. Zachęć dziecko do poszukiwań, na pewno mu się to spodoba!

  • śniegiem w tarczę

Przed wyjściem na zimowy spacer przygotuj w domu tarczę z papieru. Potem przymocuj ją do drzewa (nisko) i zachęć maluszka, by rzucał w nią śnieżkami. Zima to nie tylko bałwany!

  • pudełko na jesienne skarby

Gdy tylko pojawią się jesienne „akcesoria”, narysuj je na kartce (np. szyszka, kasztan, liść) i przyklej ją do waszego pudełka na skarby. Wraz z dzieckiem zacznijcie poszukiwania – zgodnie z wytycznymi na kartce. Mała rada – poszukaj miejsca, gdzie znajdziesz wszystko albo… podrzuć wybrane rzeczy, gdy dziecko spojrzy w drugą stronę. Będzie takie dumne, że wszystko znalazło!

  • łódki w kałuży

Kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i… papierowe statki – oto wasz ekwipunek na jesienny spacer. Zgadnij, kto będzie najbardziej szczęśliwym dzieckiem w mieście!

  • świąteczne pomarańcze

Kiedy tylko zacznie zbliżać się sezon świąteczny, włącz maluszka w przygotowywanie ozdób, a dokładnie – dekoracyjnych pomarańczy. Przygotuj owoc, nakłuwając go zapałką w odpowiednich miejscach, tworząc np. uśmiech, oczka i nosek. Potem podaj malcowi goździki i pokaż, jak może uzupełnić dziurki.

Zabawki i gry

A co z tradycyjnymi zabawkami? Jak najbardziej warto po nie sięgać! Oto kilka godnych uwagi propozycji:

  • proste „memo”

Zacznijcie od 4 elementów – dziecko będzie się świetnie bawić, przy okazji ćwicząc pamięć.

  • nawlekanki

Ćwiczą motorykę małą i sprawiają wielką frajdę – to idealny prezent na gwiazdkę czy urodziny albo… bez okazji.

  • książeczki

Twoje dziecko na pewno je pokocha. Przy lekturze ćwicz jego spostrzegawczość i pamięć, pytając np.: „a gdzie jest krówka?”

  • drewniana waga

Ta zabawka nie jest popularna – a szkoda! Drewniana waga stanowi dla dziecka zagadkę, którą z pomocy mamy można rozwikłać – okazuje się, że trzeba położyć po dwa samochodziki z każdej strony, aby powstał ciekawy efekt.

fot.
Fotolia