Zabawy dla małego dziecka od 31 do 33 miesiąca życia

„Mamo, nudzi mi się!” – tak, twoje dziecko już świetnie potrafi wymówić te słowa. Jak jednak kreatywnie zająć brzdąca? Mamy dla ciebie kilka ciekawych pomysłów. Do większości nie potrzebujesz zabawek, a jedynie dobrych chęci, trochę czasu i energii!

zabawy-dla-dzieci-31-33-miesiac

Kreatywne zabawy dla prawie trzylatka

Twój dziecko coraz trudniej nazwać maluszkiem – to już mały zapewne wygadany kawaler lub lubiąca dyskusje panienka . Nie zmienia się natomiast to, że chętnie reaguje na wszelkie zabawy, które wymyślisz. I na pewno będzie zachwycone, gdy zaproponujesz mu jedno z poniższych zajęć.

 • robienie bałwanka ze szmatek lub skarpetek

Dziecko nie poradzi sobie jeszcze samodzielnie, ale z całą pewnością będzie potrafiło włożyć watę do maskotki albo przykleić jej oczka (do kupienia w pasmanterii lub online). Uwierz – będzie dumne, że samo zrobiło zabawkę!

 • rozpoznawanie smaku i zapachu

Jeśli malec się zgodzi, zasłoń mu oczka i zaproponuj, aby zgadywał rodzaj jedzenia po smaku lub zapachu. Raczej jednak nie decyduj się na to, aby to on podawał tobie „smakołyki” – to nieco ryzykowne.

 • wierszyki i pasujące do nich ruchy

Naucz dziecko kilku wierszyków wraz z pasującymi do treści ruchami. Wierszyk może nawiązywać do części ciała (np. „Lata osa koło nosa…”), co pozwoli dziecku utrwalić lub przyswoić wiedzę.

 • łowienie rybek

Przygotuj patyk, przymocuj do niego sznur, a na jego końcu umieść magnes. Zadaniem dziecka jest łowienie „ryb”, czyli np. nakrętek od słoików.

 • rysowanie w bułce tartej

Gdy dziecko zbliża się do trzeciego roku życia, zmniejsza się ryzyko, że zrobi ogromny bałagan (zrobi tylko ten wielki). Możesz więc rozsypać na blaszce bułkę tartą i zachęcić dziecko do rysowania.

 • orkiestra z garnuszków

Tutaj kubek, tam garnuszek i oczywiście narzędzie wydobycia dźwięku – czyli zwykła łyżka. To hałaśliwa zabawa, ale sprawiająca dziecku wiele radości. Warto czasem się poświęcić.

Razem lepiej, czyli zabawy z rodzicami

Czasami zależy nam przede wszystkim, aby dziecko chwilkę bawiło się samo – obiad i sprzątanie przecież same się nie zrobią. Jeśli jednak akurat nie jesteś zajęta, dołącz do zabawy. Oto, czym możecie zająć się wspólnie:

 • malowanie twarzy

Nie tylko dziecka, ale i twojej! Obecnie można kupić wiele modeli farb i pisaków – upewnij się tylko, że wybrany produkt ma niezbędne atesty.

 • zabawy balonem

Zabawa w odbijanie balonika tylko nosem albo tylko jedną rączką to idealne zajęcie dla prawie trzyletniego dziecka. Koniecznie wciągnijcie w to tatę albo rodzeństwo malca!

 • oglądanie albumów ze zdjęciami

Dzieci to uwielbiają! A i tobie miło będzie wrócić do wspomnień. Pamiętaj tylko, aby na wszelki wypadek nie zostawiać malucha sam na sam z albumem – zwłaszcza, jeśli nie masz kopii fotografii.

 • figurki z masy solnej

Wszystkie dzieci uwielbiają „taplać” się w różnych masach i maziach, więc masa solna będzie dobrym pomysłem i dla twojego smyka. Po wyschnięciu figurek od razu powstaje pomysł na kolejną zabawę – pomalujcie je!

 • pociąg

Wystarczy ustawić krzesła w jednym rządku i rzucić hasło o pociągu, by wyobraźnia malca ruszyła z kopyta. Pamiętaj o odpowiednich dźwiękach i wyznaczeniu kierunku podróży oraz o sprawdzeniu biletów!

Zabawy dla małych dzieci na różne pory roku

Najczęściej bawimy się z dziećmi w domu, ale przecież i spacer to okazja do nowej rozrywki. Oto kilka naszych propozycji:

 • bukiet z jesiennych liści lub wiosennych kwiatów

Zachwyci nie tylko dziewczynkę, ale i małego chłopczyka. Przy okazji zbierania zastanówcie się, komu by tu podarować taki piękny bukiet – może babci?

 • karmienie kaczek

Lubią to robić nie tylko dzieci, ale i dorośli – a zatem do dzieła! Zwłaszcza w okresie zimowym kaczki i łabędzie chętnie „współpracują”, więc warto wziąć do torby warzywa i zboża. Od razu ucz dziecko, jak prawidłowo karmić te zwierzęta – nie robi się tego chlebem i bułkami!

 • kasztanowe ludziki

Zawsze zachwycający najmłodszych klasyk. Pozbierajcie jesienne skarby, a potem użyjcie plasteliny – z wykałaczkami będzie malcowi zbyt trudno.

 • wieża z kamyków

Wiosną na spacerze poszukajcie większych i mniejszych kamieni, a potem spróbujcie zrobić z nich wieżę. Wbrew pozorom, to niemałe wyzwanie!

 • malowanie śniegu

Gdy już zimą zrobi się biało, weź na spacer z dzieckiem wodę z barwnikiem – w opakowaniu po sprayu do szyb. Pokaż maluszkowi, jak może stworzyć na śniegu prawdziwe obrazy.

Gry i zabawy

Twoje dziecko rozumie już naprawdę dużo, więc możesz wciągnąć je do wielu zabaw planszowych. Oto niektóre z nich oraz zabawki, które będą miały edukacyjne wartości:

 • memory

Czyli zabawa ćwicząca pamięć. Bardzo polecana małym dzieciom – możecie mieć w domu nawet i kilka różnych opakowań (np. z różnymi bohaterami).

 • gra „Loteryjka”

Prosta i trenująca logiczne myślenie – idealna dla dziecka po 2 roku życia.

 • domino

Twoje dziecko będzie już czerpało radość nie tylko z przewracania klocków, ale i z budowania. A przy tym poćwiczy małe paluszki.

 • piłka do skakania

Charakterystyczna piłka z uchwytami to super pomysł na prezent – zarówno, gdy dziecko jest bardzo sprawne, jak i wtedy, gdy powinno tę sprawność poćwiczyć.

 • nawlekanki, sznurowanki

Dzięki nim twój maluch poćwiczy wyobraźnię, logikę, pamięć i motorykę małą. Warto!

fot.
Fotolia