Nikt nie lubi siedzieć lub leżeć bezczynnie. Małe dzieci też. Niemowlę to wbrew pozorom nie noworodek, który większość dnia je lub śpi, ale dziecko do ukończenia pierwszego roku życia. Zabawki są mu potrzebne nie tylko dla rozrywki, ale i prawidłowego rozwoju. Poniżej krótka charakterystyka różnych rodzajów zabawek dla niemowląt.
Sponsorowany
Grzechotki
Pierwsze zabawki dla niemowląt, używane do zabawiania najmłodszych, kilkutygodniowych dzieci. Są nieduże, mają proste kształty i obowiązkowo wydają dźwięki przy poruszaniu. Najczęściej robione z plastiku, ale widuje się też grzechotki welurowe. Dzieci od około czwartego miesiąca życia, próbują same brać je do ręki, początkowo między dwie zaciśnięte piąstki, z czasem wyrabiają umiejętność chwytania. Żywot grzechotki u jednego dziecka jest dość krótki, bo to prosta zabawka, która szybko się nudzi. Na szczęście nie psują się i można je przekazywać kolejnym niemowlętom.
Zabawki do wózka
Spacer nie powinien być nudny, a dziecko nie zawsze ma chęć na podziwianie okolicy. Mało tego, niemowlęta rodzą się z nie w pełni rozwiniętym zmysłem wzroku, dlatego nie lubią patrzeć na duże odległości. Po prostu nic tam nie widzą. Potrzebują też dużego kontrastu, by rozpoznawać kształty. Raczej nie ma sensu pokazywać dziecku klonu na tle jaworów, nie zauważy żadnej różnicy. I właśnie dlatego dziecko na spacerze powinno mieć w wózku zabawki.
Zabawki do wózka są projektowane w taki sposób, by można je było zamocować. Dla młodszych, leżących dzieci, są to zabawki podwieszane w górnej części budki. Dla tych, które już same siedzą – mocowane na poręczy. Niektóre zabawki nadają się tylko do poruszania i obserwowania, innymi można manipulować.
Zobacz zabawki do wózka na: https://allegro.pl/kategoria/dla-niemowlat-do-wozka-313033
Zabawki do łóżeczka
Zabawki typowo do łóżeczka to te, które przyczepia się do szczebelków, by dziecko mogło na nie patrzeć, dotykać, potrząsać. To także karuzela zawieszona nad głową dziecka. Większość tych zabawek wydaje dźwięki, ale nie wszystkie są dla uszu dzieci przyjemne. Kupując taką zabawkę, trzeba zwrócić uwagę na to, czy dźwięk jest niezbyt głośny i niezbyt wysoki. Piskliwe i hałaśliwe zabawki nie spełniają swoich funkcji.
W łóżeczku dobrze sprawdzają się wszelkie welurowe zabawki oraz lalki szmacianki. Są miękkie i bezpieczne, dziecko nie uderzy się taką zabawką i nie zrobi sobie krzywdy, gdy ją przypadkowo podniesie.
Przytulanki
Oczywiście najlepszą przytulanką dla niemowlęcia jest jego mama, ale nie znaczy to, że nie warto kupować dzieciom innych przytulanek. Już półroczne dziecko będzie w stanie taką zabawkę przyciągnąć do siebie i „ukochać”. Przytulanka dla niemowlęcia nie powinna być zbyt duża, na gigantyczne pluszowe misie przyjdzie czas trochę później.
Przytulanki przydają się, kiedy chcemy uspokoić lub uśpić dziecko. Niektóre maluchy lubią usypiać, czując na twarzy miękkość zabawki. W takim wypadku dobrze jest wybrać przytulankę welurową, bo ta tkanina nie wypuszcza kłaczków, którymi dziecko mogłoby się udławić.
Przytulanka to niekoniecznie miś. Ważne, by była miękka, miała kształt ułatwiający obejmowanie i przyciąganie od ciała (przynajmniej z jednej strony powinna być płaska) i łatwo dopasowująca się do kształtu ciała dziecka. Jeśli jest to zabawka w przypominająca zwierzątko, kończyny powinny dawać się łatwo odginać.
Zobacz przytulanki na: https://allegro.pl/kategoria/usypiacze-i-uspakajacze-przytulanki-124323
Zabawki do usypiania
To osobna kategoria zabawek, które zostały stworzone właśnie z myślą o ułatwieniu dziecku zaśnięcia. Należy do nich wspomniana wyżej karuzela nad łóżeczko, ale też wszystkie zabawki, które mają wbudowane pozytywki z uspokajającymi melodiami oraz popularne „szumisie”, czyli zabawki, które emitują tzw. biały szum. To dźwięk dobrze znany małym dzieciom, właśnie to słyszą w brzuchu mamy. Wpływa na nie uspokajająco i ułatwia zasypianie. Szumisie to klasyczne misie, a więc można je przytulać i bawić się nimi nie tylko, gdy są włączone.
Zabawki integracyjne
Sprawdzą się w przypadku dzieci półrocznych i starszych. Zabawki integracyjne to wszelkie zabawki, które reagują na dotyk, a czasem też na głos, dziecka. Najczęściej świecą i wydają dźwięki, zachęcają do kontynuowania zabawy. Pierwsze zabawki integracyjne dla dzieci nie powinny być zbyt skomplikowane. Trzeba pamiętać, że chociaż dorosłym wydają się proste, to w oczach dziecka stopień trudności może być bardzo wysoki.
Kolorystyka tych zabawek jest zazwyczaj bardzo wyrazista i jaskrawa. To nie przypadek, ponieważ dziecko rozróżnia tylko kilka kolorów i muszą one być bardzo mocno nasycone, by dokładnie wyodrębniło kształt. W innym przypadku zobaczy tylko kolorową plamę.
Zabawki sensoryczne
To osobna grupa zabawek, która ma wspierać rozwój integracji sensorycznych u dziecka. Zaczyna się zwykle od prostych maskotek uszytych z różnych rodzajów tkanin. Dziecko ma okazję poczuć różnicę w dotyku, fakturze, a także zauważyć, że niektóre fragmenty zabawki szeleszczą w dotyku, inne grzechoczą. W późniejszym etapie życia zabawki sensoryczne przyjmują inne formy – np. piasku kinetycznego lub ciastoliny. Jednak do takich zabawek niemowlę musi dorosnąć.