W co się bawić z dwulatkiem od 25 do 27 miesiąca życia dziecka

Czego najbardziej pragnie dwuletnie dziecko? To jasne – świetnie się bawić! Rodzicom czasami jednak brakuje pomysłów. Jeśli tobie również, to dobrze trafiłaś – mamy dla ciebie kilka pomysłów na radosne spędzenie czasu z dzieckiem w pierwszym kwartale trzeciego roku życia.

W co się bawić z dwulatkiem od 25 do 27 miesiąca życia dziecka

Zabawa kreatywna – bo wcale nie potrzebujecie drogich zabawek!

Kreatywność pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze – gwarantuje także naprawdę świetną zabawę. Oto, co możesz zaproponować dwulatkowi (i mieć pewność, że propozycja przypadnie mu do gustu):

 • wycinanki, przyklejanki

Dziecko w tym wieku nie poradzi sobie jeszcze z nożyczkami, ale już z nieporadnym naklejaniem – jak najbardziej. Ty wycinaj, ono niech przykleja – stwórzcie razem wyjątkowy obrazek.

 • odgadywanie emocji

Przygotuj kilka kartek papieru i kolorowe pisaki. Narysuj koła, a w nich… minki. Potem zachęć dziecko do odgadywania, która minka jest radosna, a która zła czy smutna. Dziecko może też dorobić historyjki o przyczynach tych emocji (to będzie ciekawe!).

 • „a co jest… w kuchni?”

To modyfikacja zabawy, którą proponowaliśmy w artykule o zabawach dla młodszych dzieci. Idealne zajęcie, gdy musicie czekać – np. na pierwszą wizytę u dentysty. Pytaj maluszka: „co jest w kuchni…?” czy „co jest w łazience?” lub „a czy piekarnik jest w pokoju czy kuchni?”. W ten sposób przetrwacie czas do wizyty.

 • pizza

Dwulatek w kuchni? Oczywiście, w dodatku może się to wiązać z zabawą. Przygotujcie wspólną pizzę. Pozwól dziecku posmarować ciasto sosem, a potem dowolnie nałożyć składniki. Będzie bardzo dumne, że „zrobiło” obiadek.

 • tor przeszkód

Dziecko w pierwszym kwartale trzeciego roku życia jest już zazwyczaj bardzo zwinne, dlatego przygotuj mu tor przeszkód z tasiemek. Niektóre mogą leżeć na podłodze, inne być przywiązane do mebli. Zasady są proste – trzeba przejść, nie dotykając żadnej „przeszkody”.

 • ulice z kartonu

Jeśli twoja pociecha kocha autka, przygotuj wielki kawałek kartonu, a potem markerem narysuj szerokie ulice, ronda i parkingi. Godzinka z głowy, możesz wypić kawę!

 • dmuchane rękawiczki

Nadmuchaj kilka lateksowych rękawiczek, a potem zaproś dziecko do malowania ich. Trudno stwierdzić, co tak bardzo cieszy dzieci w posiadaniu takich „rączek”, ale jedno jest pewne – twoja pociecha także będzie zachwycona!

Zabawa z rodzicami – włącz się do radości!

Przygotowanie planszy do autek jest kuszące ze względu na chwilkę dla siebie, ale z drugiej strony – zabawa z dzieckiem to także cudowne chwile. Oto, co możecie robić:

 • przyjęcie

Plastikowe kubeczki, talerzyki i niewidzialna herbata – koniecznie daj się zaprosić! Naucz dziecko trzymania małego paluszka w górze – zachwyci wszystkie ciocie na rodzinnej imprezie.

 • cienie za tkaniną

Ustaw odpowiednie światło przygotuj cienką ściereczkę i za nią ustawiaj różne kształty – tak, aby malec widział tylko cienie. Niech zgaduje, co daje taki właśnie cień.

 • dmuchanie kulki po torze

Przygotuj dwie lekkie, papierowe kulki i papierową taśmą wyznacz bardzo szeroki tor. Potem pokaż dziecku, jak może dmuchać kuleczkę, by się przesuwała… i rozpocznijcie wyścig!

 • łowienie rybek

Najpierw przygotujcie „rybki” – makaron w kształcie muszki, który należy pięknie pomalować farbkami. Potem rozłóżcie „rybki” na stole i naucz dziecko łapać je za pomocą klamerek do bielizny. Dla większego efektu możecie stworzyć „wodę” z folii.

 • zabawa w sklep/fryzjera

To jeszcze nie czas na zabawę w salon kosmetyczny – malowanie rzęs „klientki” może nie być zbyt przyjemne. Możecie za to pobawić się w sklep albo fryzjera. Gadżety na pewno macie w domu!

Zabawy na różne pory roku

Zabawa w domu jest super, ale nic nie sprawia większej frajdy, niż połączenie jej z wyjście na spacer. Oto, co możecie robić na świeżym powietrzu – w zależności od pory roku:

 • piknik

Dwulatka śmiało można zabrać już na piknik. Wystarczy wam kilka owoców, sok, ciasteczka oraz oczywiście kocyk i piłka. To przepis na wspaniałą zabawę.

 • odrysowanki z cienia

Zabierzcie na spacer kilka zabawek, a potem ustaw je tak, aby rzucały wyraźny cień. Wspólnie z dzieckiem odrysujcie cienie, a potem pokolorujcie nowe kształty kredą.

 • rysowanie po piasku

Ta zabawa będzie odpowiednia zarówno na plaży, jak i podczas jesiennego spaceru po parku. Znajdź dziecku sztywny kijek, a potem narysuj na piasku uśmiechniętą buzię. Potem czas na zdobienie – pokaż malcowi, że w tym celu może użyć liści, kamyczków czy muszelek.

Gry i zabawy – jakie dla dwulatka?

Co kupować, aby uszczęśliwić malca, ale i zadbać o jego rozwój? Oto kilka ciekawych propozycji (sprawdzonych przez mamy!):

 • gra „Króliczek”

Gra polega na ustawianiu klocków w taki sposób, aby uzyskać wzór z obrazka. Poradzi sobie z tym każdy dwulatek!

 • pierwsze klocki

Łączone, nie drewniane. Choć klocki drewniane nadal będą hitem w waszym domu, te plastikowe, łączone, to także dobry pomysł na prezent. Pamiętaj, aby wybrać te dla najmłodszych.

 • stemple

Stempelki nie tylko bawią, ale i ćwiczą motorykę małą. Krótko mówiąc, dzięki nim rączki twojego szkraba będą coraz sprawniejsze.

 • gra „przeciwieństwa”

To kolejna edukacyjna propozycja. Maluch świetnie się bawi, ale i uczy – pięknie się to obserwuje!

fot.
Fotolia