Czy wiesz że maluch może zacząć mówić… zanim z jego ust padną pierwsze słowa.
Każda mama z niecierpliwością czeka, aż jej dziecko w końcu zacznie mówić. Czy wiesz że maluch może zacząć mówić… zanim z jego ust padną pierwsze słowa. Stworzenie z dzieckiem własnego języka migowego niesie za sobą całą masę korzyści i wcale nie jest trudne.
Wielkie korzyści z małego migania
Miganie z dzieckiem, czyli używanie gestów do przedstawienia pewnych czynności, emocji czy np. protestu, cudownie wpływa na rozwój dzieci. Wśród licznych korzyści za najważniejsze uważane są:
- Wypracowanie dobrej komunikacji między rodzicami a dzieckiem
Miganie nie jest cudownym środkiem, który nagle sprawi, że zanoszące się dziecko od razu pokaże, że przecież chce spać. Miganie może jednak zapobiegać sytuacjom, w których dziecko jest tak rozgoryczone niespełnieniem jego pragnień, że dochodzi do awantury. Innymi słowy, nawet najlepszym rodzicom zdarza się przeoczyć fakt, że ich pociecha może być już głodna albo zmęczona. Miganie zwiększa szansę, że dziecko po prostu pokaże nam to, czego pragnie. A to ma ogromny wpływ na poprawienie komunikacji i lepsze rozumienie własnej pociechy.
- Zacieśnienie więzi między maluszkiem a rodzicami
Fakt, że dziecko nie potrafi nam czegoś powiedzieć nie oznacza oczywiście, że nie ma pragnień – ono po prostu nie potrafi nam o nich powiedzieć. Gdy od początkowych miesięcy jego życia używamy gestów, aby wyrazić pewne czynności, problem ten zostaje znacząco zmniejszony. Dziecko czuje się bardziej rozumiane i mniej sfrustrowane – a to z kolei oznacza lepszą więź między nim a mamą i tatą.
- Przyspieszenie nauki mowy
Dzieci, które zaczynają mówić, natychmiast fascynują się nowo odkrytymi możliwościami, słów przybywa z dnia na dzień. Nie ma w tym niczego dziwnego – maluch odkrywa po prostu, jak proste może być życie… z mówieniem! Jeśli wprowadzimy miganie jeszcze przed tym etapem, pokazujemy dziecku wcześniej, że może być łatwo, a komunikacja jest czymś wspaniałym. To z kolei stymuluje dziecko do podjęcia kolejnego kroku – właściwego mówienia.
- Stymulowanie rozwoju intelektualnego
Im więcej znaków, tym więcej połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Im starsze połączenia, tym lepsza umiejętność – dlatego właśnie dzieci, które w niemowlęctwie migają z rodzicami, szybciej rozwijają się intelektualnie. W ich mózgach są już połączenia oznaczające daną rzecz czy czynność – rówieśnicy niemigający zaczynają dopiero takie połączenia tworzyć.
Od kiedy migać z dzieckiem?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że najlepiej od razu – gdy tylko dziecko zacznie uważnie na nas patrzeć i wdrażamy plan dnia, można jego elementy „wymigać”. Inni podkreślają, że tak wczesny start oznacza brak reakcji ze strony dziecka, a to z kolei powoduje spadek motywacji rodziców i - często – zapominanie o miganiu.
Decyzja należy od nas, możemy też oczywiście skorzystać ze „złotego środka”. Migamy wówczas już od drugiego czy trzeciego miesiąca życia dziecka, ale używamy tylko kilku najważniejszych znaków – jeść, spać, bawić się. Kiedy dziecko zacznie po nas powtarzać, rozbudowujemy nasz system migania.
Język migowy z niemowlakiem - znaki. Czyli jak migać?
Pewne gesty możecie stworzyć sami – ale oczywiście nie musicie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z gotowego schematu gestów – oto one:
- Spać – możesz przesunąć otwartą dłonią po twarzy, zamykając jednocześnie oczy albo po prostu położyć bok twarzy na otwartej dłoni
- Jeść – połącz palce dłoni i przyłóż je do ust, kilka razy delikatnie uderzając
- Mleko – jedna opcja to wykonywanie ręką ruchów podobnych do tych, gdy doi się krowę, inna – cmokanie jak podczas ssania butelki
- Boli – najpopularniejszym gestem pokazywania bólu jest wykręcanie kółeczek palcem wskazującym w drugiej, otwartej dłoni
- Więcej – złącz palce obu rąk i stukaj nimi kilkakrotnie
- Koniec – wykonaj dłońmi taki ruch, jakbyś chciała pokazać, że nic w nich nie ma
- Książeczka – złóż dłonie tak, jakby same były książką, stykając zewnętrzne ich krawędzie
- Zabawa – zegnij dłonie w pięści, odegnij kciuk oraz najmniejszy palec i tak ułożonymi dłońmi potrząsaj – to znak zabawy
- Kąpiel – zaciśnij obie dłonie w pięści i pocieraj klatkę piersiową – jak podczas mycia
To tylko kilka najprostszych znaków języka migowego z niemowlakiem – z czasem możesz zapoznać się z resztą i stopniowo wprowadzać je w wasz język. Na początku stosuj tylko dwa, trzy znaki, a gdy dziecko zacznie je powtarzać – wprowadź kolejne.
Warto dodać, że zmuszanie dziecka do nauki migania poprzez usilne powtarzanie i namawianie do powtarzania naprawdę nie ma sensu. Zwyczajnie wykonuj gesty podczas rożnych czynności, a dziecko samo zacznie je naśladować. Tylko w ten sposób osiągniecie wasz cel.