Warunki prawidłowego rozwoju mowy.

Ważne jest by wiedzieć, jakie czynniki mają wypływ na prawidłowy rozwój mowy, dzięki temu jako rodzice możemy podjąć bardziej świadome decyzje.

jak wspierać rozwój mowy dziecka

Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa małe dziecko. Często jednak rodzice nie przywiązują do rozwoju tej umiejętności zbytniej uwagi. A przecież umiejętność poprawnego porozumiewania się pozwala dziecku na wyrażanie swoich uczuć, pragnień i spostrzeżeń. Bardzo ważne jest by wiedzieć, jakie czynniki mają wypływ na prawidłowy rozwój mowy, dzięki temu jako rodzice możemy podjąć bardziej świadome decyzje.

Prawidłowo przebiegająca ciąża

Rozwój mowy zaczyna się już od momentu poczęcia.  Płód już w 12 tygodniu życia otwiera i zamyka buzię, ok. 16 tygodnia zaczyna ssać palec. Zmysł słuchu tak ważny dla nauki mowy również rozwija się w okresie prenatalnym. Badania wykazały, że płód już w 4-5 miesiącu reaguje na bodźce dźwiękowe.

Poród drogami natury

Przeciskanie się przez kanał rodny jest pierwszym i doskonałym masażem mięsni twarzy.

Dobry stan noworodka

Wysoka ocena w skali Agar, prawidłowy wynik przesiewowego badania słuchu, prawidłowa budowa narządów mowy.  Ocena stanu napięcia mięśniowego dziecka. Występowanie odruchów: ssania, połykania- ich występowanie jest dowodem na prawidłowe dojrzewanie układu nerwowego.

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i miłości

Kochający rodzic, stymulujący rozwój dziecka jest niezbędny do prawidłowego rozwoju nie tylko mowy, ale dla całego rozwoju dziecka. Spędzajcie ze swoimi maluchami jak najwięcej czasu na wspólnej zabawie i nauce.

Karmienie piersią

Karmienie naturalne ma wiele zalet, przyczynia się również do prawidłowego rozwoju aparatu mowy. W trakcie ssania piersi, pracują wszystkie mięśnie warg, języka i żuchwy. Dziecko musi się solidnie napracować - u dzieci karmionych butelką większość mięśni jest w stanie spoczynku, co sprzyja nieprawidłowemu rozwojowi aparatu mowy.

  • Unikaj podawania dziecku smoczka - u dzieci, które ciągle mają smoczek w buzi powstają wady zgryzu
  • Nie pozwalaj dziecku ssać palca - powoduje to wypychanie górnych jedynek do przodu.
  • Jeśli karmisz butelką nie pozwalaj by zastąpiła ona smoczek, jak najszybciej przejdź na niekapek lub na normalny kubeczek.

Prawidłowy rozwój układu oddechowego

Dziecko powinno oddychać przez nos. Spanie z otwartą buzią tzw. nawykowe otwieranie ust prowadzi do wad zgryzu i nieżytu górnych dróg oddechowych.

Zachowanie kolejnych etapów rozwoju mowy

  • 2 miesiąc życia głużenie,
  • 3-4 miesiąc gaworzenie,
  • 6 miesiąc nic nieznaczące ciągi sylabowe
  • 7-9 miesiąc proste sylaby zmieniające się w słowa np.: ma-ma
  • 8-10 miesiąc określenia dźwiękonaśladowcze

Kąpiel słowna

Mów do dziecka powoli nie ucinając końcówek wyrazów, krótkimi prostymi zdaniami. Mów, co robisz, co widzisz, czytaj proste wierszyki a później bajki, śpiewaj piosenki. Poprawnie wymawiaj słowa bez spieszczeń. Rozmawiaj z dzieckiem, pozwalaj by swobodnie się wypowiadało nie uprzedzaj, nie dopowiadaj, nie pospieszaj.

Konsultacja merytoryczna
neurologopeda Kinga Dąbrowska
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia