Przyczyny wad wymowy u dzieci

Nie jeden rodzic pewnie zadaje sobie pytanie, skąd wada wymowy u mojego dziecka.

przyczyny wad wymowy u dzieci

Wady wymowy to problem większości dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie jeden rodzic pewnie zadaje sobie pytanie, skąd wada wymowy u mojego dziecka, przecież my rodzice nie mieliśmy tego problemu, a dziecko wychowujemy bez zastrzeżeń, czytamy mu książki, ograniczamy czas przed komputerem czy telewizją.

Przyczyn wad wymowy jest wiele, tak samo wiele jest również sposobów deformacji głosek.
Do najczęstszych przyczyn wywołujących zaburzenia mowy zaliczamy nieprawidłowości w budowie narządów artykulacyjnych. Niewłaściwa budowa języka, podniebienia, krzywy zgryz, krzywa przegroda nosowa to tylko niektóre możliwości.

Czasami jednak narządy mowy mają budowę prawidłową, ale ich praca nie jest właściwa, to również może spowodować wadę wymowy u dziecka. Przykładem może być tu np. niska sprawność warg lub języka czy nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Aby mowa rozwijała się prawidłowo, potrzebny jest właściwie działający narząd słuchu. Wszelkie nawet najmniejsze obniżenie słyszalności, zaburzenia słuchu fonematycznego sprawiają, że mowa ma prawo rozwijać się inaczej.

Ponieważ dziecko uczy się już w pierwszych dniach swojego życia od bliskich, otoczenie jest również odpowiedzialne za rozwój mowy. Wszelkie nieprawidłowe wzorce wymowy, postawy rodziców, dwujęzyczność, sposoby wychowania dziecka, zbyt trudne słownictwo lub wręcz przeciwnie zbyt infantylne może zaburzyć proces rozwoju mowy.

Kolejną przyczyną wad wymowy są uszkodzenia układu nerwowego. Mowa dzieci upośledzonych intelektualnie rozwija się wolniej i towarzyszą jej liczne zaburzenia.

O tym czy mowa będzie rozwijać się prawidłowo może świadczyć również rozwój psychoruchowy dziecka. Każde dziecko ryzyka, dziecko przedwcześnie urodzone, dziecko, którego rozwój motoryczny przebiegał wolniej może w przyszłości mieć problemy z prawidłową mową.

Wymienione powyżej czynniki mogą zaburzać proces rozwoju mowy, mogą co nie znaczy, że muszą. Jednak każdy rodzic, który zapozna się z nimi i stwierdzi, że pasują do jego własnego dziecka, może zacząć pracować z nim wcześniej i w ten sposób zapobiegać powstawaniu wad wymowy.
Bo łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Autor
Marta Baj Lieder - logopeda
fot.
Fotolia