Zaczarowane Kółko Misia Uszatka Czesław Janczarski (recenzja)

Czy jest ktoś, kto nie wie, kto to jest Miś Uszatek? Chyba nie, skoro ma nawet swoją, oficjalną stronę internetową w Japonii.

zaczarowane kółko misia uszatka

Czy jest ktoś, kto nie wie, kto to jest Miś Uszatek? Chyba nie, skoro ma nawet swoją, oficjalną stronę internetową w Japonii.


Miś został stworzony w 1957roku przez pisarza Czesława Janczarskiego i artystę grafika Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo Uszatek był „twarzą" czasopisma dla dzieci „Miś" a niedługo potem ukazały się książki z jego udziałem, przetłumaczone chyba na wszystkie języki świata.
Na przygodach Misia Uszatka, tych książkowych jak również filmowych wychowały się kolejne pokolenia Polaków. Warto dodać, że historie z książek to nie są te same, co wersje filmowe. Filmowe scenariusze powstały po śmierci autora.

 

Nie znam szczegółów, ale różnego rodzaju nieporozumienia nie pozwalały na wznowienia książek o Misiu z klapniętym uszkiem. Jakiś czas temu wydawnictwo Nasza księgarnia wydało w opasłym tomie przygody misia, z dwóch pierwszych części jego przygód. Niestety oryginalne ilustracje zostały pocięte lub pominięte. O innych wznowieniach nie będę wspominać, bo do nich był jakieś koszmarne ilustracje i też dotyczyły tylko tych dwóch pierwszych części.

 

Zaczarowane Kółko Misia Uszatka Czesław Janczarski (recenzja)

 

 

Tym razem jest inaczej, jest wręcz rewelacyjnie. Wydawnictwo WAB sprawiło fantastyczną niespodziankę wydało książkę „Zaczarowane Kółko Misia Uszatka" z zachowaniem wszystkich oryginalnych ilustracji nic nie jest wycięte, pokolorowane, zamazane czy unowocześnione – uczta dla oczu (sprawdziłam, bo mam pierwsze wydanie z 1970 roku).

W tej książce Miś Uszatek jest już sporym misiem, który przeżył i zobaczył to i owo na kartach poprzednich książek, a teraz przy pomocy czarodziejskiego kółka przemierza odległe zakątki świata. Miś dowiaduje się, że radość jest najpełniejsza, gdy mamy ją, z kim przeżywać a szczęścia nie trzeba szukać daleko. (Ponad czasowo, prawda?)

 

Co prawda jest to ostania książka z serii o Misiu, jaką Pan Czesław napisał. Mam nadzieję, że wydawnictwu udadzą się kolejne wznowienia wcześniejszych części przygód Misia; trzymam za to mocno kciuki.

 

autor: Czesław Janczarski
ilustracje: Zbigniew Rychlicki
wydawnictwo: W.A.B 2010

 

tekst: Sylwia Porada