Sponsorowany
Jak kształtuje się mikroflora jelitowa niemowląt?
Przewód pokarmowy dziecka znajdującego się jeszcze w macicy mamy jest jałowy, oddzielony od matczynych bakterii znajdujących się w pochwie. Pierwszy kontakt z bakteriami i ich osiedlanie się w przewodzie pokarmowym noworodka następuje w czasie porodu i kilka dni po urodzeniu. Dlatego jakość mikrobiomu u mamy i w otoczeniu maluszka ma ogromne znaczenie i wpływa na kształtowanie się równowagi mikrobiologicznej w jego jelitach.
Istnieje różnica między mikrobiomem dzieci urodzonych naturalnie, a dzieci, które przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia. W pierwszym wypadku dziecko najpierw styka się z beztlenowymi bakteriami pochodzącymi od mamy, w drugim — z otoczenia szpitalnego. W najtrudniejszej sytuacji są wcześniaki, które muszą przebywać w inkubatorach, przez co ich przewód pokarmowy zasiedlony jest zbyt późno i często przypadkową mikrobiotą.
Na mikroflorę jelitową niemowląt wpływa także wiek matki, środowisko życia oraz sposób karmienia (pierś lub butelka).
Mikrobiom dziecka zmienia się również wraz z rozszerzaniem diety o pokarmy stałe i upodabnia się w wieku 2 lat do mikrobiomu dorosłego człowieka. W pełni dojrzały mikrobiom ukształtuje się około 7-10. roku życia i pozostanie względnie stały aż do starości.
Prawidłowa mikrobiota u noworodka wpływa na ukształtowanie i rozwój jego układu pokarmowego: budowę ściany jelita, aktywność układu trawienia oraz aktywność układu immunologicznego.
W jakich przypadkach stosować probiotyki u niemowlaka?
Zdrowy niemowlak nie potrzebuje probiotyków, tylko zbilansowanych i dobrych jakościowo posiłków — najlepiej mleka mamy. Są jednak przypadki, w których wsparcie probiotyczne jest wskazane, bądź nawet konieczne.
Probiotykoterapia jest konieczna:
- jako wsparcie mikrobiomu dziecka podczas i po antybiotykoterapiach,
- przy infekcjach przewodu pokarmowego,
- u dzieci urodzonych naturalnie, których matka ma dysbiozę pochwy lub stosowana była u niej antybiotykoterapia okołoporodowa.
Probiotykoterapia jest warta rozważenia u dzieci:
- urodzonych przez cesarskie cięcie lub wcześniaków,
- u których pojawiają się często infekcje,
- obciążonych alergiami lub chorujących na choroby autoimmunologiczne np. AZS.
Po jakie probiotyki dla niemowlaka warto sięgać?
Wybierając probiotyki dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim jakością produktu.
Poza tym należy wybierać szczepy, które są dokładnie przebadane i dedykowane dzieciom, np. Lactobacillus rhamnosus GG czy Lactobacillus reuteri DSM 17938oraz Saccharomyces boulardi CNCM I-745. Warto też w wyborze probiotyku kierować się fachowymi podpowiedziami lekarza pediatry lub magistra farmacji.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę radioklinika.pl i sprawdź: Jakie probiotyki dla niemowlaka wybrać.
Jakich błędów nie popełniać?
Najważniejszą rzeczą jest zadbanie o prawidłowe, dobrej jakości i zdrowe odżywianie dziecka. To, co maluszek je, wpływa na dobrostan jego bakterii jelitowych, a co za tym idzie, na prawidłowe trawienie i rozwój przewodu pokarmowego. Mleko mamy jest w pierwszym etapie życia dziecka najlepszym pokarmem pre- i probiotycznym.
Przy rozszerzaniu diety malucha wybierajmy produkty naturalne. Należy omijać produkty przetworzone z dodatkiem konserwantów, które niszczą mikrobiom. Cukry proste dziecko powinno poznać poprzez smak owoców, a nie słodyczy! Warto także nauczyć dziecko pić wodę, a nie soki owocowe czy sztuczne napoje słodzone.
Te i wiele innych informacji znajdziesz w dziale: https://radioklinika.pl/category/probiotyki/. Wyjaśnione jest tam m.in. czym jest probiotyk; co to jest dysbioza jelitowa i jak do niej dochodzi; dlaczego probiotyki potrzebują prebiotyków. Poza tym omówione są właściwości konkretnych szczepów probiotycznych, łącznie we wskazaniami popartymi badaniami naukowymi.