Kłopoty z rozszerzaniem diety niemowlaka.

Co robić by przekonać niemowlę do innych pokarmów poza mlekiem z piersi mamy?

jak przekonać dziecko do jedzenia innych pokarmów niż mleko

Co robić by przekonać niemowlę do innych pokarmów poza mlekiem z piersi mamy?

Jestem mamą 9 miesięcznej Amelki i już tracę siły, bo moja córka ciągle chce jeść tylko i wyłącznie pierś. Kaszki jeszcze udaje mi się jej wcisnąć (cała rodzina uczestniczy w zabawianiu) zupki są koszmarem a i owocowe kisielki, takie pyszne przecież, wypluwa i odwraca zaciśnięte usta. Jestem na skraju rozpaczy. Wagę ma dobrą tylko czy takie zachowanie jest ok? Czy mam się tym nie przejmować i dawać jej choćby 5 łyżek a uzupełniać posiłki piersią? Proszę o pomoc, bo ja już chyba oszaleję. Mam 11 letnią córkę i z nią aż takich przejść nie miałam. portal świetny masa przydatnych wiadomości.

Pozdrawiam.

Klaudia bliska załamania


Faktycznie mała powinna już jeść nowe dania, bo samo jedzenie mleka z piersi może doprowadzić do niedoborów. Jeżeli ośmiomiesięczny maluch nadal je praktycznie tylko mleko, powinien być zbadany przez pediatrę. Bo nawet, jeśli się prawidłowo rozwija i przybiera na wadze, może mieć anemię lub niechęć do jedzenia wynika z innych utajony chorób.

Jeżeli jeszcze nie przeczytałaś to zachęcam do przeczytania artykułu Rozszerzanie diety dla opornych >>>.

W tym artykule starałyśmy się zebrać kilka praktycznych i niezwykle cennych porad na temat rozszerzania diety.

A czy wcześniej mała jadła i teraz jej się pozmieniało? Jeśli tak to jedną z przyczyn może być to, że jest gorąco a mleko mamy znacznie lepiej gasi pragnienie niż zupka, druga przyczyna to rozwijająca się infekcja - są to najczęstsze powody czasowej i przejściowej odmowy jedzenia.

Inne rady:

Harmonogram dnia

Czy macie już rozkład posiłków, co jakiś określony czas? Jeśli nie to warto pory posiłków unormować, co 3 - 4 h, tak by mała zgłodniała.

Nocne karmienia

Jeśli córeczka w nocy je proponuje zacznij ograniczać jej te nocne karmienia, zamiast nich podawaj wodę do picia lub po prostu ukołysaj.

Nowe dania jako pierwsze

Nowości podawaj jej przed karmieniem piersią. I sugeruj się jej smakami. (Moja córka nie znosi kisielu z jabłek za to z jagód uwielbia, nie lubi truskawek za to za czereśnie „dałaby się posiekać".)

Napoje

Do picia podwaja córeczce tylko wodę. Soki i inne napoje mogą zaspokajać apetyt.

Konsystencja potraw

Moja córka w tym wieku wypluwała wszystko, co było papkowate i pochodziło ze słoiczków, chciała już gryźć, choć nie miała ani jednego zęba, z chęcią ssała kawałek jabłka lub gryzła chlebek ryżowy. Ciekawy artykuł na temat jak rozdrabniać pokarm niemowlęcia >>

Wspólne posiłki i przygotowywanie jedzenia

Jak najczęściej organizuj wspólnie posiłki, by mała mogła widzieć jak inni członkowie rodziny jedzą i co jedzą. To może wzmóc jej ciekawość i chęć odkrywania nowych smaków.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia