Sponsorowany
Czym charakteryzuje się opieka paliatywna dla dzieci?
Poszukując pomocy w tym obszarze medycyny warto uporządkować sobie wiedzę na jego temat po to, żeby wiedzieć, czego można się spodziewać i oczekiwać. Otóż opieka paliatywna dla dzieci (w Łodzi i nie tylko) należy się pacjentom ze zdiagnozowanymi nieuleczalnymi, postępującymi chorobami, które są oporne na leczenie przyczynowe. Ważne jest podkreślenie w tym miejscu, że jej celem nie jest próba likwidacji choroby, a poprawa komfortu codziennego życia małego pacjenta.
Opieka paliatywna dla dzieci, jak i osób dorosłych obejmuje kilka kluczowych obszarów. W jej skład wchodzi medyczne wsparcie pielęgniarek i lekarzy, a także opieka psychologiczna, duchowa i socjalna. Pod wspomnianą wcześniej “poprawą komfortu życia” kryje się łagodzenie lub - jeśli to możliwe - eliminacja objawów chorobowych, jak np. nudności, ból czy drgawki.
Cały zespół pracujący w zakresie opieki paliatywnej podejmując różne działania i decyzje skupia się na tym, żeby każda z nich służyła przede wszystkim najlepszym interesom małego pacjenta. Wszystkie działania natomiast powinny odbywać się z poszanowaniem jego godności.
Opieka paliatywna dla dzieci w Łodzi i jej różne formy wsparcia
W centralnej części Polski znajduje się wiele form wsparcia w zakresie opieki paliatywnej dla dzieci. Łódź jest miastem, w którym pracuje wielu doświadczonych specjalistów z tego obszaru. Przede wszystkim działa tam wiele hospicjów dziecięcych, które mogą przybierać różną formę. Przykładowo, w ramach fundacji “Gajusz” istnieją ich trzy rodzaje. Pierwsze z nich - stacjonarne, oferuje całodobową pomoc i schronienie dla nieuleczalnie chorych dzieci na miejscu. Z kolei hospicjum perinatalne skupia się wsparciu rodzin z nieuleczalnie chorym, jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Natomiast ostatnie z nich, tzw. “szpital na kółkach” świadczy pomoc w domu chorego. Wszystko po to, żeby dzieci mogły przebywać w domu z bliskimi.
Opieka paliatywna dla dzieci w Łódzi przybiera także inne formy. W jej zakresie organizowane są także integracyjne spotkania i wyjazdy dla osób, które zakończyły leczenie onkologiczne i próbują odnaleźć się w nowej codzienności. W ramach wsparcia paliatywnego skupiamy się przede wszystkim na dziecku, warto natomiast wiedzieć, że mogą z niego skorzystać także jego bliscy. W Łodzi istnieje wiele programów zarówno dla rodziców dziecka, jak i jego rodzeństwa. Dają one zarówno wsparcie psychologiczne, jak i możliwość spotkań z osobami w podobnej sytuacji.