Skóra niemowlaka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż warstwa lipidowa, która stanowi ochronę, jest jeszcze bardzo cienka.
Sponsorowany
Odparzenia najczęściej występują u dzieci między szóstym a ósmym miesiącem życia. Co nie znaczy, że u Twojego malucha nie wystąpią wcześniej czy później. Problem z zaczerwienioną i bolesną skórą mogą mieć dzieci do trzeciego roku życia. W opinii pediatrów odparzenia u małych dzieci to częstsza dolegliwość niż katar. Skóra niemowlaka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż warstwa lipidowa, która stanowi ochronę, jest jeszcze bardzo cienka. Zaczerwienienie skóry może spowodować poważniejsze dolegliwości, takie jak pieluszkowe zapalenie skóry. Maluch cierpi, odczuwa ból, podobny do tego, gdy sparzymy się wrzątkiem bądź też spalimy się na słońcu. Nie chce spać, jeść, płacze. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry i stosowanie maści z antybiotykiem w składzie, co łagodzi podrażnienia i ból.
Z czego wynikają odparzenia?
Dziecko przez całą dobę jest w pieluszce. Zdarza się, że w nocy przez wiele godzin jego pupa ma styczność z kałem oraz moczem. Zawarte w kale enzymy oraz amoniak, który wydziela się podczas rozkładu moczu, działają drażniąco na skórę, która nie posiada jeszcze odpowiednio wykształconej warstwy ochronnej. Wilgoć, ciepło oraz tarcie również mają wpływ na powstanie zaczerwienień. Pieluszka tworzy zamknięty obszar, w którym panują warunki sprzyjające odparzeniom, stąd tak ważna jest częsta jej zmiana. Jeśli używasz pieluszek tetrowych, to szczególną uwagę przykładaj do ich płukania po praniu. Źle wypłukana pieluszka z proszku, może stanowić przyczynę odparzeń. Na przykrą dolegliwość w większym stopniu narażone są dzieci po szczepieniach oraz biorące antybiotyk. Inną przyczyną może być również zmiana pokarmu.
Oliwka i krem na odparzenia
Codzienna kąpiel i odpowiednie nawilżenie skóry dziecka oliwką, to podstawa dbałości o jego komfort. By zapobiegać odparzeniom poleca się stosować kosmetyki, które tworzą na skórze warstwę ochronną, dobrze w tej roli sprawdza się ochronny krem przeciw odparzeniom Johnsons's Baby. Doskonale znany większości mam. Hipoalergiczny, bezpieczny dla niemowlaka, szybko przynosi ulgę. Zawiera między innymi lanolinę, która łagodzi podrażnienia. Krem tworzy na skórze warstwę ochronną, zabezpieczając ją przed działaniem czynników drażniących. Można stosować go codziennie. W codziennej pielęgnacji nie powinno również zabraknąć pudru. Stosowały go nasze babcie i mamy, zapobiega otarciom i poprawia komfort niemowlaka. Wśród mam pozytywną opinią cieszy się puder Johnsons's Baby, który przeznaczony jest specjalnie do pielęgnacji skóry maluszka. Nie podrażnia, nie wysusza, a dba i chroni. Używając tych kilku kosmetyków zapobiegasz otarciom i odparzeniom, a maluchowi oszczędzasz bólu.
O tym jeszcze warto pamiętać
Pieluszki nie zapinaj zbyt ciasno, zmieniaj ją co 3 do 4 godzin i natychmiast, gdy tylko stwierdzisz, że jest pełna. Przewijając dziecko, dokładnie oczyść jego skórę, przemyj ją ciepłą wodą bądź użyj specjalnych chusteczek. Jeśli maluch ma zaczerwienioną pupę nie zakładaj pieluszki od razu. Niech przez kwadrans przynajmniej poleży z gołą pupą. Na kocyk najlepiej położyć wówczas folię. Skóra lubi świeże powietrze, a wszelkie podrażnienia szybciej się goją.