Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur?

Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur? Zdrowe i pełne blasku włosy możesz mieć przez cały rok. Warunek to ich odpowiednia pielęgnacja, a o każdej porze roku mają one inne potrzeby. Jeśli temperatura spada poniżej zera, również one gorzej się prezentują. Nie sprzyja im też zimny i silny wiatr ani suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jak je pielęgnować w zimie?

Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur?

Trudne warunki zimowe

Zima nie jest dla włosów przyjazną porą roku. Drastyczne zmiany temperatury – mróz na dworze i suche powietrze w pomieszczeniach działają na nie niekorzystnie. Nieodpowiednia pielęgnacja nie poprawi ich kondycji, a nawet może przynieść odwrotny skutek, m.in. osłabić wewnętrzną strukturę włosów.

Również częste noszenie czapki, opatulanie ich końcówek chustką czy szalikiem jedynie utrudnia pielęgnację – szybko się przetłuszczają, są nieestetycznie oklapnięte, a skóra nie ma odpowiedniej cyrkulacji. Pod czapką włosy szybko przestają być świeże, problemem jest też nadmiar sebum, bo gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie. Jedynie odpowiednia pielęgnacja włosów wzmocni je i pozwoli im przywrócić zdrowie, wygląd i blask.

Właściwa pielęgnacja włosów

Puszenie się, elektryzowanie, brak blasku, przetłuszczanie, łamanie, zniszczone końcówki, a w końcu i przesuszenie oraz większa podatność na uszkodzenia – jak zadbać o włosy, aby tego uniknąć? Przede wszystkim zwróć uwagę, jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów na co dzień stosujesz.

Szampon. Ładny wygląd włosów zapewni delikatny szampon, bazujący na naturalnych składnikach. Musi być jednak idealnie dopasowany do rodzaju kosmyków – na przykład przetłuszczających się, suchych, poddawanych koloryzacji, wymagających regeneracji. W drogeriach można znaleźć odpowiednie kosmetyki do danego typu włosów. Pamiętaj też, aby suszyć włosy z opuszczoną głową, a jeszcze lekko wilgotne spryskaj emulsją do stylizacji – ułatwisz sobie ich układanie.

Suchy szampon. Pomocny w zimie może też okazać się suchy szampon. Pod czapką włosy mogą szybko oklapnąć – przed wyjściem do pracy czy na spotkanie wieczorem warto je spryskać suchym szamponem. Doda im objętości i odbije od nasady – nie stosuj go jednak codziennie, a jedynie w razie konieczności.

Odżywka. Właściwa pielęgnacja włosów opiera się też na doborze dobrej odżywki. Kosmetyk ten powinien być podstawą, podobnie jak szampon – stosuj go podczas każdego mycia głowy. Odżywka zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych i nawilży kosmyki oraz skórę głowy, która w zimie też ma tendencję do szybkiego przesuszania się.

Maska. Odżywcza i wyjątkowo skoncentrowana maska to świetne wsparcie dla włosów wymagających regeneracji. Sięgaj po nią 2-3 razy w tygodniu, czyli nie po każdym myciu głowy. Możesz też sięgnąć po naturalne olejki zabezpieczające włosy na zewnątrz, ziołowe „wcierki”, a w trudnych przypadkach zdecydować się na peeling skóry głowy i saunę na włosy u fryzjera.

fot.
materiały partnera