Pandemia niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym również gospodarczych. Od marca 2020 roku, kiedy ogłoszono ją w Polsce, bezrobocie wzrosło o 1 punkt procentowy. Pracujący w wielu branżach musieli się liczyć z obniżeniem zarobków, a wielu wręcz zmuszonych było do przebranżowienia się ze względu na całkowite zamknięcie niektórych działalności. W tym trudnym czasie szczególnie warto posiadać ubezpieczenie na życie i zdrowie.
Sponsorowany
Dlaczego dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie jest szczególnie ważne w czasie pandemii?
Sytuacje takie jak pandemia koronawirusa są trudne do przewidzenia, ale teoretycznie każdy z nas powinien mieć pewne oszczędności, które np. w razie problemów z pracą wystarczyłyby nam do przeżycia przez pewien okres. Tymczasem, jak wynika z badania „Barometr oszczędności”, przygotowanego dla Krajowego Rejestru Długów na początku 2021 roku, niemal 25 proc. Polaków nie ma żadnych środków na czarną godzinę, a ponad połowa – ma ich mniej niż 5 tys. zł. 35 proc. badanych ocenia, że posiadane oszczędności mogłyby im wystarczyć na przeżycie około miesiąca[1]. Z drugiej strony prawie połowa naszych rodaków zaczęła gromadzić pewne środki, mając na uwadze pandemię.
Tymczasem utrata pracy nie jest tym najgorszym, co może się nam przydarzyć. Zawsze istnieje ryzyko śmierci głównego żywiciela rodziny, czego konsekwencją mogą być problemy finansowe jej członków. Innym ryzykiem jest poważne zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek, które mogą wiązać się z czasowym obniżeniem dochodów. Właśnie dlatego tak ważna jest polisa na zdrowie i życie. Co ona daje?
Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy na życie i zdrowie?
Polisa powinna zapewniać zakres ochrony odpowiadający potrzebom ubezpieczonego. Bardzo ważne jest też to, ile w danym przypadku wynosi suma ubezpieczenia, czyli kwota, którą możemy otrzymać my sami np. w razie poważnej choroby albo uposażeni, gdyby nas zabrakło. Kolejna ważna kwestia to sprawdzenie, jakie zdarzenia obejmuje taka ochrona. Jeśli świadczenie możemy otrzymać także w przypadku poważnego zachorowania, to jakie choroby wchodzą w grę? W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) znajduje się ich lista.
Prawdopodobnie ubezpieczyciel da nam do wyboru różne warianty ochrony – im szerszy będzie jej zakres, tym wyższą zapłacimy składkę, ale jednocześnie będziemy mogli liczyć na pomoc w wielu sytuacjach życiowych. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to okres, w którym możemy korzystać z ubezpieczenia. Najlepiej, aby była to ochrona obowiązująca przez całe życie, choć takich ofert jest niewiele. Taką propozycję dla klientów ma towarzystwo Aviva – polisa na życie działa bezterminowo, a po ukończeniu 85 lat nie trzeba opłacać składki. To ubezpieczenie na życie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza za względu na szeroki zakres ochrony. Towarzystwo umożliwia skorzystanie z umów dodatkowych, dzięki którym możemy otrzymać wypłatę środków m.in. w razie niezdolności do pracy po wypadku lub chorobie. Istnieje też opcja skorzystania z zagranicznej drugiej opinii medycznej czy też zagranicznego leczenia.
Jak ubezpieczyciele pomagają w okresie pandemii koronawirusa?
Ubezpieczyciele oferują udogodnienia, dzięki którym można mieć stały dostęp do swojej polisy online i łatwo z niej korzystać bez wychodzenia z domu. Wspomniane towarzystwo Aviva zapewnia:
- rozmowy z konsultantami za pomocą Messengera lub przez telefon,
- możliwość zdalnego spotkania z Agentem i zawarcia umowy częściowo lub w pełni online,
- możliwość otrzymywania korespondencji na maila,
- możliwość sprawdzania informacji dotyczących polisy, zmiany danych, opłacania składek, zgłaszania wielu zdarzeń i sprawdzania ich statusu online w serwisie dla Klienta MojaAviva
W ubiegłym roku Aviva zaproponowała również ubezpieczenie na życie medykom, w ramach którego zapewniła bezpłatną ochronę ponad 29 tys. pracowników służby zdrowia. Ochrona na kwotę 100 tys. zł dotyczyła śmierci wywołanej COVID-19 na skutek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2. [1] https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2021/BAROMETR-OSZCZEDNOSCI - s. 11.