Rowerki biegowe cieszą się ogromną popularnością już od dłuższego czasu. Dedykowane są dzieciom w wieku od 2 do 5 lat. Nie wyposażono ich w pedały, więc maluch musi odpychać się od podłoża stopami. To właśnie dzięki temu zawdzięczają swoją ciekawą nazwę.
Sponsorowany
Kiedy najlepiej kupić rowerek biegowy?
Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, na co wpływa wiele czynników. Nie zawsze da się ten proces przyśpieszyć, a już na pewno nie należy robić tego na siłę. Przede wszystkim maluch powinien umieć chodzić. Jest to znak, że można mu zakupić rowerek biegowy. Jeżeli rozwój dziecka, a konkretnie jego umiejętności motorycznych, następuje bardzo szybko, to powinno mu się podarować taką zabawkę już w wieku 18 miesięcy. Najczęściej jednak rowerek biegowy stanowi prezent dla dwulatka, czasem nawet trzylatka. Maluch musi dać radę odpychać się nóżkami od podłoża, dlatego podarunek powinien być odpowiednio dopasowany do jego wzrostu. W innym przypadku nie będzie chciał z niego korzystać i szybko się zniechęci do tej formy aktywności.
Opinie ekspertów na temat rowerków biegowych
Dla każdego rodzica rozwój dziecka jest niesamowicie ważny. Jego odpowiedni przebieg wpływa bowiem na całe przyszłe życie malucha. Specjaliści wskazują, że rowerek biegowy pomaga latorośli nauczyć się utrzymywać równowagę. Przygotowuje on także do nauki jazdy na tradycyjnym modelu, posiadającym pedały. Jego użytkowanie stanowi ponadto świetną zabawę. Jaki rowerek biegowy rekomendują eksperci? Przede wszystkim taki, który jest odpowiednio dobrany do wzrostu malucha. Zapewni mu to bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
Rodzaje rowerków biegowych
Na rynku można zakupić wiele rozmaitych modeli tego typu zabawek. Różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są te wyprodukowane z:
- aluminium,
- drewna,
- metalu.
Im młodsze dziecko, tym lżejszy powinien być jego rowerek. Może bowiem nie mieć wystarczająco siły, aby odpychać się na bardzo ciężkim egzemplarzu. W przypadku szczupłego malucha najlepiej sprawdzą się modele aluminiowe, wyróżniające się lekkością i łatwością użytkowania. Rowerki wykonane z drewna ważą nieco więcej, aczkolwiek najcięższe są te metalowe. Poleca się je więc dla starszych dzieci. Należy zwrócić uwagę na to, aby zabawka nie posiadała żadnych wystających elementów. Mogą one bowiem boleśnie zranić w sytuacji, gdy maluszek się przewróci.
Odrębną sprawę stanowi kwestia bocznych kółek. Jeżeli rowerek dla dziecka takowe posiada, to jazda na nim nie nauczy go utrzymywania równowagi. Ponadto sprawiają one, że zabawka jest cięższa i trudniej się nią posługiwać. Lepiej więc zrezygnować z tego typu dodatków.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w hamulce. Przeznaczono je raczej dla starszych dzieci, gdyż o wiele łatwiej opanować zatrzymywanie zabawki nogami. Jeżeli chce się kupić model tego typu, trzeba wybierać egzemplarze posiadające blokadę zamontowaną na tylnym kole. Jeśli znajduje się ona na przednim, to w trakcie gwałtownego zatrzymywania się dziecko może zrobić fikołka.
Warto również wspomnieć o kierownicy. Najlepsza będzie taka, której kąt skrętu jest ograniczony. Czasami bowiem maluchom zdarza się rozproszyć i spojrzeć w jakimś kierunku, a przy tym odruchowo poruszyć w tamtą stronę rękami. Skutkiem potrafi być bolesny upadek, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę.
Jeżeli mowa o siodełku, powinno być koniecznie wklęsłe oraz szorstkie -podobne do siodła jeździeckiego. Nogi dziecka są bowiem ustawione zupełnie inaczej niż na rowerze z pedałami, co może powodować ześlizgiwanie się pupy, gdyby było zbyt płaskie. Nie ma więc sensu obniżać maluchowi komfortu użytkowania zabawki i ryzykować, że będzie z niej spadać.
Kwestia bezpieczeństwa w trakcie zabawy
Urazy głowy mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Trzeba więc podjąć niezbędne środki, aby ich uniknąć. W tym celu zaleca się noszenie przez latorośl kasku w trakcie użytkowania rowerka biegowego. Niektórzy rodzice decydują się również na ochraniacze na łokcie oraz kolana. Z pewnością zapobiegną one wielu przykrym kontuzjom. Ważne jest, aby wybierać solidne, wytrzymałe produkty, które nie ulegną uszkodzeniu przy pierwszym upadku. Zwłaszcza kask powinien być odpowiednio dobrany, gdyż w przeciwnym wypadku będzie się zsuwał i rozpraszał malucha w trakcie jazdy.