Krótko po wejściu w życie e-recepty pojawiła się możliwość wystawiania recepty przez internet. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Trzeba jednak mieć świadomość, że pacjent nie otrzyma e-recepty na wszystkie leki. Jakie preparaty można zamówić poprzez portal, a jakie nie i dlaczego? Na czym polega realizacja recept online? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie.
Sponsorowany
E-recepta oficjalnie zastąpiła tradycyjnie znane nam przed 2020 r. papierowe recepty. W myśl postulatów Unii Europejskiej Polska przystąpiła do cyfryzacji służby zdrowia, a jej pierwszym krokiem było wprowadzenie e-recepty oraz e-skierowania. Tuż po nich pojawiła się e-dokumentacja medyczna. To znaczny postęp w sektorze usług zdrowotnych, który przybliża nas do standardów, jakie panują w innych krajach. Receptę online wypisze nie tylko lekarz podczas wizyty stacjonarnej w placówce POZ lub w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, ale także w toku e-konsultacji medycznej na platformie, np. Nasza Recepta. Mimo wielu zalet tej opcji, nie na wszystkie leki można otrzymać receptę online. O jakich preparatach mowa?
Jakich leków nie zamówisz online?
Lekarze działający w ramach e-konsultacji medycznych na portalach przepisują leki na podstawie uzupełnionego przez pacjenta formularza. Nie oznacza to bynajmniej ignorancji lub niestaranności ze strony pracownika służby medycznej — każdy formularz jest analizowany przez lekarza i to on decyduje, czy istnieje zasadność przepisania leku, czy poważne przeciwwskazania uniemożliwiają zażycie wnioskowanego leku. W sytuacjach budzących wątpliwość może się zdarzyć, że lekarz zażąda od pacjenta przesłania dodatkowej dokumentacji medycznej, np. zdjęcia aktualnych badań lekarskich. Standardowo jednak w formularzu są zawarte dokładnie takie pytania, jakie zadałby lekarz na osobistej wizycie w gabinecie.
Istnieją grupy leków, na które lekarz nie wypisze elektronicznej recepty. Są to następujące środki:
- leki o działaniu odurzającym, narkotycznym, nasennym;
- benzodiazepiny i inne leki psychoaktywne;
- testosteron;
- marihuana dożylna;
- wyroby medyczne.
Lekarz ponadto może odmówić wystawienia e-recepty, gdy ma wątpliwości co do zasadności jej wystawienia (np. nie widzi wyraźnych wskazań) lub kiedy wystąpiły błędy w formularzu. To on także decyduje o ilości opakowań na dany lek (może wypisać maksymalnie 4 opakowania).
Kiedy sprawdza się e-konsultacja z e-receptą online?
E-recepta poprzez portal to dobre wyjście, ilekroć liczy się czas, np. skończyły się leki przyjmowane stale lub zachodzi nagła potrzeba zażycia tabletki dzień po. Recepta online daje bowiem możliwość uzyskania środków w najkrótszym możliwym czasie, gdy placówki stacjonarne są nieczynne. Niektóre osoby nie mają możliwości zgłoszenia się do lekarza, np. pracują do późnych godzin, nie mają z kim zostawić dzieci lub jak dojechać do przychodni. Istnieją także inne powody, dla których pacjenci odmawiają wizyt osobistych: strach lub wstyd przed oceną lekarza, niechęć do przebywania w zatłoczonej placówce medycznej czy obawa przed zakażeniem.
Lato to sezon urlopowy — każdego z nas mogą spotkać niespodziewane sytuacje wymagające zażycia leku, także gdy jesteśmy poza miejscem swojego zamieszkania. Pozyskanie recepty drogą online to oszczędność czasu, ale także niepotrzebnego stresu w nieznanym środowisku.
Jak zamówić receptę przez internet?
Wystarczy wypełnić formularz, dokładnie zawierając w nim wszystkie wymagane dane, w tym ewentualne choroby przewlekłe, zażywane leki, uczulenia czy przebyte operacje. Po opłaceniu zamówienia i weryfikacji kwestionariusza przez lekarza, na podany numer telefonu zostanie wysłany SMS z systemu z 4-cyfrowym kodem e-recepty. Kod wraz z numerem PESEL należy przedłożyć w dowolnej aptece. Istnieje także możliwość realizacji e-recepty online. Jak kupić leki na receptę przez Internet? Poprzez aptekę internetową, z takim jednak zastrzeżeniem, że leki na receptę zamówione online nie zostaną dostarczone na adres domowy, a do dowolnej apteki stacjonarnej, gdzie będzie można odebrać zamówienie. Wyjątek stanowią osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
E-recepta online to wygodny sposób na zamawianie leków bez wychodzenia z domu — wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu. Można otrzymać receptę na wiele leków, w tym antykoncepcję awaryjną, jednak istnieją grupy środków, na które receptę należy uzyskać u specjalisty stacjonarnie, ponieważ dla lekarza najważniejsze jest zdrowie pacjenta.