Wkładki laktacyjne to niezbędnik każdej mamy karmiącej. Często towarzyszą kobiecie już pod koniec ciąży. Idealna wkładka laktacyjna jest cienka, chłonna, estetyczna i dyskretna, nie przecieka i dobrze trzyma się po przylepieniu. Jakie wkładki laktacyjne wybrać, by zapewnić sobie komfort (fizyczny i psychiczny)?
Sponsorowany
Do czego służą wkładki laktacyjne?
Zadaniem wkładek laktacyjnych jest utrzymywanie wilgoci z dala od skóry – zarówno w dzień, jak i w nocy. Zabezpieczają one biustonosz i ubranie przed wypływającym z piersi mlekiem, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Zapewniają uczucie suchości i komfortu, w szczególności podczas obecności poza domem. Znajdują zastosowanie na każdym etapie karmienia piersią, zwłaszcza w okresie nadmiernej, nieustabilizowanej laktacji na początku macierzyństwa, gdy następują niekontrolowane wycieki mleka.
Wkładki laktacyjne Philips AVENT- zapewniają uczucie suchości i komfortu w ciągu dnia i podczas snu
Jakie są rodzaje wkładek laktacyjnych?
Segment wkładek laktacyjnych jest obecnie mocno rozbudowany, a marki prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań. Ze względu na dozwoloną ilość zastosowań, można wyróżnić dwa rodzaje wkładek laktacyjnych:
- jednorazowe wkładki laktacyjne – najczęściej produkowane są z bawełny i posiadają kilka warstw. Należy wymienić je na nowe, gdy tylko zrobią się mokre (wilgoć stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów, sprzyjając rozwojowi infekcji). Ich zaletą jest łatwość użycia, brak konieczności prania i niska cena za opakowanie;
- wkładki laktacyjne wielorazowego użytku - można wyprać je w pralce (w dołączonym woreczku) i po wysuszeniu założyć ponownie. Wykonuje się je głównie z bambusa, bawełny lub innych włókien roślinnych. To rozwiązanie bardziej ekologiczne i w perspektywie czasu także bardziej ekonomiczne niż jednorazowa wkładka laktacyjna.
Wkładki laktacyjne wielorazowe Lansinoh
Jakie wkładki laktacyjne wybrać?
Wkładki do stanika dla matek karmiących różnią się przede wszystkim chłonnością. Na pierwszych kilka tygodni, a nawet miesięcy, warto zaopatrzyć się w te oznaczone jako ultrachłonne, ponieważ pokarmu najprawdopodobniej będzie bardzo dużo. Dla poczucia pełnego komfortu można zdecydować się na cienkie, eleganckie wkładki laktacyjne w kolorze bielizny (np. cielistym lub czarnym), odpowiednio wyprofilowane i wykończone gustowną koronką. A jakie wkładki laktacyjne wybrać w przypadku mocno podrażnionych brodawek? W tym przypadku warto zdecydować się na muszle laktacyjne, które chronią sutki przed otarciem i zbierają sączące się z piersi mleko albo wkładki antybakteryjne. Te ostatnie są stworzone ze specjalnej tkaniny antybakteryjnej, która zapobiega podrażnieniom i infekcjom oraz chroni skórę piersi. Wiele rodzajów wkładek laktacyjnych można porównać m.in. w sklepie internetowym Babyboom - https://babyboom.net.pl/category/karmienie-mama-wkladki-laktacyjne.
Wkładki laktacyjne antybakteryjne Chicco
Dlaczego dobre wkładki laktacyjne u mnie się nie sprawdziły?
Warto wiedzieć, że skuteczność ochrony przed wilgocią w dużej mierze zależy od tego:
- jaką nosisz bieliznę;
- jak zakładasz wkładki laktacyjne (czy robisz to poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta);
- jak często karmisz (częste ruchy stanikiem mogą powodować rolowanie się wkładki).
Dlatego najlepiej nie kupować “w ciemno” największego opakowania - chyba że dany produkt zdał egzamin podczas poprzedniej ciąży. Może uda Ci się najpierw dostać próbki (z czasopisma, apteki, szkoły rodzenia, od położnej) kilku wybranych, popularnych marek. Jeśli nie, kup najmniejsze opakowanie 2-3 producentów i przetestuj. Pamiętaj, że to, co sprawdziło się u Twojej siostry czy przyjaciółki, niekoniecznie musi sprawdzić się u Ciebie. I na odwrót: jeśli bliska Ci mama karmiąca stanowczo odradza określone wkładki laktacyjne, chociaż cieszą się one ogólnie dobrą opinią, postaraj się zweryfikować jej stanowisko na własnej skórze.