Według psychologów narodziny dziecka są jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu człowieka. Jednak jak się okazuje, pojawienie się nowego członka rodziny wyzwala ogromne emocje nie tylko u ludzi, ale również u ich pupili. Pies również przeżywa tak wielkie zmiany, zwłaszcza wtedy, gdy traci swoją dotychczasową pozycję i schodzi na drugi plan. Dlatego jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem czworonoga, a w niedługim czasie staniesz się rodzicem, sprawdź jak przygotować psa na przyjście dziecka!
Sponsorowany
Pies a noworodek, co może być źródłem kłopotów
Pojawienie się dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, to prawdziwa rewolucja. W trakcie tych najwspanialszych 9 miesięcy w życiu domowym zmienia się prawie wszystko. Każdy pies niezależnie od rasy, golden retriever, buldożek francuski czy mieszaniec, który dotychczas był oczkiem w głowie swoich właścicieli z każdym miesiącem ciąży stopniowo traci swą pozycję, aby po urodzeniu się dziecka całkowicie zejść na dalszy plan. Taki scenariusz jest niestety częsty. A to nie koniec. W głowie przyszłych rodziców rodzi się wiele obaw, czy aby pies i noworodek to na pewno dobre połączenie. Przecież pies to też sierść, a więc źródło alergii, ślina na zabawkach, a więc źródło chorobotwórczych drobnoustrojów oraz zazdrość, a więc źródło kłopotów. Czy opiekę nad niemowlakiem i psem jednocześnie naprawdę da się pogodzić? Oczywiście! Jednak, aby ustrzec się tarapatów i nie zatracić w chaosie obowiązków, warto podejść do tego z głową i już na etapie ciąży wziąć pod uwagę przygotowanie psa na dziecko.
Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?
Plan przygotowania psa na dziecko powinien się składać z kilku elementów. Na pierwszym miejscu jest oczywiście zmiana zachowań właścicieli, często degradująca pupila z jego ciepłej posadki ulubieńca domu. Z pewnością po pojawieniu się dziecka miłość do czworonoga nie zmaleje, aczkolwiek bez wątpienia młodzi rodzice będą mieli mniej czasu na jej okazywanie. Dlatego, aby psiak nie poczuł się odtrącony, dobrze jest przygotować go na mniejszą uwagę, przyzwyczajając do tego, że pan i pańcia nie są na każde zawołanie, a w ciągu dnia bywają nawet całkiem niedostępni. Dobrym na to sposobem jest trening umiejętności, podczas którego przez pewien czas nie zwraca się na psiaka uwagi, nawet jeśli pupil bardzo się jej domaga. W takich momentach robimy swoje, nie mówiąc do zwierzaka, nawet na niego nie patrząc. Można za to próbować zająć go czymś innym, podsuwając ulubioną zabawkę lub gryzaka.
Kolejną sprawą jest nauka podstawowych komend. 9 miesięcy to wystarczająco dużo, by nawet dorosły pies nauczył się na nie właściwie reagować. Najważniejsze z nich to „nie ruszaj”, „na miejsce” i „spokój” - o tym, jak wdrożyć je w życie, przeczytaj na portalu WAMIZ, przechodząc na stronę https://wamiz.pl/pies/porady/szkolenie/psy.
Kolejnym ważnym elementem przygotowań powinno być oswojenie psa z chodzeniem na luźnej smyczy. Spacery z wózkiem i psem mogą być prawdziwą męką, gdy pupil ciągnie, szarpie i się wyrywa. Dlatego szkolenie ze spacerów warto rozpocząć jeszcze zanim będziemy wychodzić na dwór z noworodkiem. Ważne jest tu także nauczenie psa, że mogą z nim spacerować również inne osoby, nie tylko ukochana pańcia. Kiedy wiemy, że po narodzinach dziecka o pomoc poprosimy kogoś z bliskich, dobrze jest na taką zmianę przygotować również pupila, i pozwolić babci, bratu czy przyjaciółce przespacerować się z naszym zwierzakiem choćby dookoła bloku.
Dużym problemem dla psa może okazać się również hałas i harmider, jakie pojawią się wraz z nowym członkiem rodziny. Jednak i na to jest sposób. Dobrym rozwiązaniem może być puszczanie nagranego płaczu dziecka na odtwarzaczu CD, podczas którego zachowujemy się zwyczajnie, ucząc psa, że to nic groźnego. Można także spróbować wykorzystać to do ćwiczenia komendy „na miejsce”, nagradzając pupila za właściwą reakcję.
To, jak przygotować psa na przyjście dziecka jest tak naprawdę bardzo indywidualne i w dużej mierze uzależnione od dotychczasowego trybu życia i wszystkich praktykowanych przez nas zwyczajów. Większość właścicieli doskonale wie, co zrobić, aby zminimalizować stres pupila związany z pojawieniem się nowego członka rodziny i jak przeciwdziałać rywalizacji psa o uwagę oraz traktowaniu dziecka, jako konkurenta. Najważniejsze jest, aby wszystkie pomysły wdrożyć jeszcze przed porodem, bo gdy noworodek pojawi się na świecie z pewnością będzie za późno na jakiekolwiek przygotowania.