Sponsorowany
Zatkany nos, wodnisty katar i kaszel potrafią uprzykrzyć życie nawet dorosłemu. A co dopiero dziecku! Gdy maluch ma objawy przeziębienia, warto pozbyć się przykrych dolegliwości przy pomocy domowych sposobów. Mowa o inhalacjach dla dzieci.
Maluchy chorują średnio do ośmiu razy w ciągu roku. Przebywając wśród rówieśników szybko podłapują wirusa. Wystarczy jeden przeziębiony przedszkolak, by za chwilę rozchorowała się cała grupa. Można starać się zapobiegać przeziębieniom, pamiętając o higienie i dostarczaniu organizmowi witamin. Gdy jednak dziecko już się rozchoruje, to dobrym sposobem na wspomaganie leczenia są inhalacje. Dlaczego warto i jak się do tego zabrać?
Co to są te inhalacje?
Inhalacje dla dzieci są niezwykle ważnym elementem leczenia wspomagającego podczas infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Pomagają one nawilżyć śluzówkę, czyniąc ją bardziej odporną na atak wirusów. Dzięki inhalacjom można udrożnić noc i podać dziecku leki, które serwowane w postaci aerozolu trafiają bezpośrednio do źródła przeziębienia. Nie drażnią one śluzówki i są całkowicie naturalne. Zabieg inhalacji jest łatwy do przeprowadzenia w domu i nie jest bolesny, a co najważniejsze, jest bezpieczny zarówno dla starszych dzieci, jak i niemowląt.
Co do inhalacji: sól, olejki, leki
Najbardziej popularne są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Roztwór soli działa rozrzedzająco na wydzielinę i oczyszczająco na drogi oddechowe. Nawilża śluzówkę nosa, hamując namnażanie się bakterii oraz przynosi ulgę w katarze i kaszlu. Gotowy roztwór soli fizjologicznej można kupić w każdej aptece – kosztuje on grosze i można go stosować bez konsultacji z pediatrą. Oprócz soli w inhalacji dzieci przydają się naturalne olejki eteryczne. Niektóre z nich posiadają właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, łagodzą stany zapalne, leczą chore zatoki i krtań, zmniejszają obrzęk śluzówki i zapobiegają pogarszaniu się stanu zdrowia dziecka. Podczas przeziębienia polecane są zwłaszcza: olejek z drzewa herbacianego (działa antybakteryjnie i jest niezastąpiony przy bólach gardła), sosnowy (ma działanie wykrztuśne, ułatwia oddychanie i udrożnia nos), rumiankowy (łagodzi stany zapalne), tymiankowy (pomaga przy niedrożnych zatokach i zapaleniu migdałków) oraz eukaliptusowy (bakteriobójczy i antywirusowy, jest świetny na przeziębienia). Stosowanie w inhalacjach olejków eterycznych w wypadku dzieci do 6. roku życia powinno być konsultowane z lekarzem. Jeśli pediatra przepisze maluchowi leki mukolityczne (działające rozrzedzająco na wydzielinę), to jak najbardziej mogą one być podawane w postaci inhalacji. Wówczas są nawet bardziej skuteczne od syropów i tabletek.
Jak przeprowadzić inhalacje dla dzieci?
Prawidłowe wykonanie zabiegu inhalacji jest łatwe i bezpieczne. Podczas inhalacji niemowlę powinno pozostać w pozycji leżącej, a kilkulatek – siedzącej. Najlepiej nie zmuszać malucha do zabiegu, jeśli akurat nie ma na to ochoty, wierci się i jest niespokojny. Płaczące dziecko i tak niewiele skorzysta na zabiegu. Do inhalacji dzieci (zobacz wideo) najlepiej używać specjalnej maseczki – nebulizatora, która z jednej strony powinna być dociśnięta do twarzy, a z drugiej posiada specjalny pojemnik na sól fizjologiczną albo leki. Aby maluch skorzystał na inhalacji, maseczka musi ściśle przylegać do nosa, żeby wydostające się opary trafiały prosto do źródła infekcji. Jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata, to zamiast maseczki można zastosować ustnik, który ma lepszą absorpcję leku. Niemowlęta zaś można inhalować podczas snu, zakładając na usta i nos maseczkę. Zabieg trwa około 15 minut, do czasu skończenia się leku albo soli fizjologicznej w pojemniku.
Co robić po inhalacji?
Po zabiegu inhalacji bardzo ważne jest przeprowadzić oklepywanie, by oczyścić drogi oddechowe i wymusić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Aby to zrobić, należy położyć dziecko w takiej pozycji, by głowa znajdowała się niżej niż pupa. Nie wolno oklepywać otwartą dłonią lub pięścią, ręka powinna być wiotka, a palce ułożone w „łódeczkę”. W wypadku niemowląt powinno to trwać maksymalnie 2 minuty i być przeprowadzane od dołu do góry pleców, z ominięciem kręgosłupa, nerek i mostka z przodu. Dzieci powyżej 1. roku życia powinny być oklepywane przez 15 minut po inhalacji w pozycji leżącej na boku (ewentualnie siedzącej). Po zabiegu inhalacji należy też umyć ciepłą wodą twarz dziecka i opłukać jamę ustną. Sprzęt do inhalacji dla dzieci również wymaga konserwacji: po wszystkim maseczkę należy dobrze oczyścić z mydłem, a następnie osuszyć i przygotować do kolejnego zabiegu.