Widok bawiących się wspólnie dziecka i psa potrafi zmiękczyć każde serce. Na relacjach zyskują obie strony: dorastanie z psem wspiera rozwój dziecka i daje poczucie bezpieczeństwa Twojemu psu, który czuje się potrzebny i ważny. Zabawy dziecka z psem to bardzo dobry pomysł i okazja na naukę zasad zachowania wobec pupila. Jak zorganizować bezpieczną zabawę dziecka i zwierzaka? Ustalenie zasad bezpieczeństwa i dostosowanie zabawy do wieku i możliwości wszystkich zainteresowanych sprawi, że wasze rodzinne relacje będą jeszcze silniejsze.
Sponsorowany
Pies i dziecko - znajdź dobry czas na zabawy
By zabawa była dla wszystkich czasem radosnym i beztroskim, warto ją wcześniej zaplanować. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci. Nawet niemowlę może czerpać korzyści z kontaktu z pupilem - kontakt ze zwierzętami doskonale stymuluje rozwój. Im jednak mniejsze dziecko, tym lepiej trzeba aranżować okoliczności kontaktu z psem. Ważne jest zarówno bezpieczeństwo dziecka, jak i potrzeby czworonożnego członka rodziny, dlatego nie zaszkodzi odrobina organizacji. W przypadku starszych dzieci warto w trakcie zabawy uczyć dzieci, jakie zachowania w stosunku do zwierząt są mile widziane, a jakie surowo zabronione, bo są dla psów niemiłe i bolesne (ciągnięcie za ogon).
Pierwszym, najważniejszym punktem jest Twoje dobre samopoczucie. Choć nie zawsze o tym pamiętamy, nasza forma fizyczna i psychiczna ma duży wpływ choćby na bezpieczeństwo. Po nieprzespanej nocy możemy po prostu mieć słabszy refleks lub nie zauważyć, że pies jest już zmęczony zabawą albo dziecko zaczyna przekraczać jego granice. Poza tym pamiętajmy, że wspólne aktywności powinny być dobrze spędzonym czasem - dla Ciebie także!
Znajdź odpowiednią porę dnia zarówno dla dziecka, jak i dla psa. Zarówno zwierzę, jak i dziecko mają swoje przyzwyczajenia i naturalne rozkłady dnia. Jeżeli organizujesz zabawę w domu z dzieckiem i pupilem, wybierz chwilę, kiedy wszyscy są zrelaksowani. Pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność, jeżeli Twój pies jest reaktywny i trudno się uspokaja, a także jeżeli dziecko przechodzi właśnie fazę buntu.
Zacznij od prostych zabaw
Choć chcielibyśmy czasami, żeby zabawy dziecka z psem były dla nas czasem spokojnego relaksu, wymagają one, zwłaszcza na początku, sporego zaangażowania z naszej strony. Zbudowanie relacji dziecka i psa wymaga czasu. Wbrew pozorom nie ma rasy psów, które zawsze wiedzą, jak należy zachować się wobec małego człowieka. Każdy pies musi się tego nauczyć! Na pewno łatwiejszy start zapewni odpowiednia ilość uwagi poświęcana psu już na etapie ciąży, obserwowanie zachowania psa w kontakcie z dziećmi i oswajanie psa z maluchem od samego początku, kiedy niemowlę pojawi się w domu. Kilkumiesięczne dziecko i pies mogą się bawić na przykład w łagodne turlanie piłeczki - na początek nie musi być to nic wymyślnego. Celem jest uzyskanie pozytywnego doświadczenia dla obu stron.
Zabawki dziecka i zabawki psa
Zarówno Twoje dziecko, jak i pies na pewno mają swoje ulubione zabawki. Warto do wspólnej zabawy dziecka i czworonoga przeznaczyć specjalne zabawki dla psa, które nie będą w stałym dostępie - po każdej zabawie będziesz je chować w niedostępne miejsce. Czemu?
Do zabawy z psem lepiej nie przeznaczać zabawek, którymi na co dzień bawi się dziecko. W ten sposób wyznaczasz granice: pies uczy się, że nie może bawić się rzeczami dziecka. Nie będą to też zabawki używane przez psa na co dzień, dzięki czemu pupil będzie bardziej zainteresowany wspólnie spędzonym czasem. Psy czują się o wiele pewniej, kiedy właściciel ustala jasne zasady. W sytuacji, w której psiak dobrze wie, że rzeczy dziecka nie można dotykać nigdy, będzie czuł się pewniej, niż kiedy czasem opiekun pozwala się bawić, a czasami nie.
Kiedy najpierw wyznaczysz zabawki dla psa do zabawy z dzieckiem, które po zabawie będą chowane, łatwiej będzie też zadbać o ich higienę.
Jakie zabawki są najlepsze do zabawy dziecka z psem?
Pierwsza zasada, jaką należy się kierować przy wyborze zabawek, jest ich rozmiar. By dziecku nie stała się krzywda, kiedy pies przypadkiem złapie za rączkę niechcący, lepiej będzie wybrać zabawki większe i dłuższe niż zazwyczaj. Jeżeli decydujesz się na pierwsze wspólne zabawy z bardzo małym dzieckiem, pies początkowo może być na smyczy - zachowanie bezpieczeństwa jest absolutnie kluczowe. Pamiętaj, że psy są różne - dostosuj poziom zabezpieczenia do charakteru psa. Jeżeli jednak piłeczka, czy szarpak będą za małe, zwiększa się prawdopodobieństwo, że maluch zostanie załapany przez przypadek, mimo najszczerszych chęci pupila, by spędzić razem miło czas.
Polecane zabawki dla psa do zabawy z dzieckiem:
- Piłeczki
- Szarpaki (pod warunkiem, że będzie długi, a Ty będziesz kontrolować poziom ekscytacji pupila)
- Mata węchowa (dziecko chowa smakołyki, pies je znajduje)
- Zabawki do aportowania - będą dobre dla nieco starszych dzieci.
- Misie i przytulanki - dziecko może je chować przed psem, który szuka ich w domu/ogrodzie.
Choć zabawy zorganizowane są naprawdę wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu, nie zapominaj, że uczestniczenie w zwyczajnych, codziennych obowiązkach związanych z psem też pozwala wzmocnić relacje pies-dziecko. Wyprowadzanie na spacer, karmienie, czy czesanie uczy odpowiedzialności i troski. Dziecko ma okazję spojrzeć na psa jak na członka rodziny, o którego troszczymy się każdego dnia