Dlaczego klocki prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody?

Na rynku jest obecnie dostępna niezliczona ilość zabawek. Jednym z klasyków są różnego rodzaju klocki, które cieszą się od lat dużą popularnością. Dlaczego?

Dlaczego klocki prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody?

Drewniane, plastikowe, tekturowe, gumowe – gama materiałów z których obecnie są wykonywane klocki jest bardzo szeroka. Również ich konstrukcja, kolory oraz przeznaczenie wiekowe są mocno zróżnicowane.

Najbardziej popularnymi klockami są oczywiście klocki LEGO®, które w odróżnieniu od większości innych klockowych produktów mają spore grono odbiorców także wśród dorosłych.

Wydawać by się mogło iż w epoce smartfonów i wirtualnej rozgrywki, tego rodzaju zabawki sporo stracą na znaczeniu wśród dzieci, jednak ich przyszłość jest raczej niezagrożona – z kilku powodów.

Dlaczego klocki będą nadal obecne w naszych domach?

Odpowiadając najkrócej jak to możliwe – ponieważ mają wiele zalet, które ciężko jest jednocześnie znaleźć w innych zabawkach. Można wyróżnić tu kilka aspektów na przykładzie klocków LEGO®, jednak większość z nich można również przypisać do innych klocków:

  • wszechstronny rozwój – układanie klocków bezsprzecznie kształtuje wiele przydatnych zdolności. Dzieci mogą od najmłodszych lat ćwiczyć zdolności manualne, koordynację oko-ręka. Przy bardziej zaawansowanych zestawach możliwości edukacyjne zwiększają się – przykładowo bawiąc się klockami z serii LEGO® MINDSTORMS® możemy uczyć się programowania;
  • niemal nieograniczone możliwości – niektóre zabawki mają nieco ograniczony scenariusz zabawy. Oczywiście zawsze można próbować go rozszerzać, natomiast kolekcja klocków daje ogromne pole do popisu dla naszej kreatywności.
  • odprężająca rozrywka – układanie puzzli lub klocków ma to do siebie, że nie odbywa się "w biegu" (tak jak może być z grą na smartfonie) – trzeba wygospodarować czas. To zajęcie, które pozwala odłączyć się od codziennego pośpiechu i skupić całą uwagę na konstruowaniu. Umiejętność skoncentrowania się na jednej rzeczy jest coraz trudniejsza do nabycia, a można kształtować ją także np. poprzez czytanie książek;
  • zabawa łącząca pokolenia – może to nieco wyświechtane hasło, ale często najlepsza zabawa dla dzieci to taka, w której aktywny udział biorą ich rodzice. A dla nich często składanie czegoś z klocków LEGO® to dalej duża frajda, na którą w pewnym momencie zabrakło zwyczajnie już czasu – zabawa z własnymi dziećmi to okazja do powrotu do tego beztroskiego świata. Zresztą powodzenie klocków wśród dorosłych potwierdza oferta duńskiego producenta, w której z roku na rok jest coraz większa liczba zestawów oznaczanych kategorią wiekową 18+.

To oczywiście nie wyczerpuje katalogu wszystkich zalet klocków, jednak pokazuje silne fundamenty fenomenu tej zabawki, która opiera się upływowi czasu (i prawdopodobnie nadal będzie).

Artykuł partnera serwisu – strony noweklocki.pl, opisującej starsze i nowe zestawy klocków LEGO®.

fot.
materiały partnera