Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być dostosowana do zwiększonych potrzeb żywieniowych jej organizmu. Bardzo ważne, by uwzględniała różnorodne produkty pełnowartościowe, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mitem jest, że dieta matki karmiącej składa się wyłącznie z marchewki i gotowanego mięsa.
Sponsorowany
Dieta matki karmiącej a zapotrzebowanie kaloryczne
Kobiety, które karmią piersią, mają zwiększoną podaż kaloryczną. Według stanowiska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zapotrzebowanie energetyczne kobiety karmiącej powinno uwzględniać o 500 kcal/dobę [1]. Ważne, by jadłospis matki karmiącej był dobrze zbilansowany, czyli żeby zawierał produkty bogate we wszystkie makro- i mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Czego nie można jeść, karmiąc piersią?
Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Zawiera probiotyki, enzymy, hormony i czynniki wzrostowe, które są bardzo ważne do tego, by niemowlę rozwijało się w prawidłowy sposób [2]. Jednakże warto pamiętać, że jednym z czynników, który wpływa na jakość mleka matki jest jej dieta.
Dieta matki karmiącej powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Jednakże wokół tego tematu narosło wiele szkodliwych mitów, np. ten o tym, że kobieta podczas karmienia piersią nie powinna w ogóle pić kawy. Prawdą jest natomiast, że filiżanka kawy nie jest przeciwwskazana w diecie kobiety karmiącej piersią. Zaleca się jednak wykluczenie takich produktów jak: alkohol, słodycze (w nadmiernej ilości), lody (ze względu na obecność surowych jaj), fast-foody, słodkie napoje gazowane, a także wysokoprzetworzoną żywność. Nie wskazane są także produkty ciężkostrawne i wzdymające, tj. kapusta, groch, grzyby i śliwki.
Zasady dietetyczne dla kobiet karmiących piersią
Wśród najważniejszych zaleceń dietetycznych dla kobiet karmiących piersią można wymienić:
- spożywanie 4-5 zbilansowanych posiłków o stałych porach,
- spożywanie wartościowych źródeł węglowodanów: kaszy, ryżu, pieczywa razowego i warzyw (głównie zielonych),
- spożywanie posiłków, złożonych z produktów bogatych w żelazo, czyli np. chudego mięsa,
- spożywanie dwa razy w tygodniu tłustych ryb morskich (łososia, dorsza),
- spożywanie ilości produktów mlecznych: jogurtu naturalnego, twarożku, mleka,
- picie dużej ilości płynów dziennie – ok. 2-3 l, najlepiej, jeśli będzie to woda mineralna, świeże soki, herbatki owocowe [2].
Karmienie piersią a stosowanie leków
Jakość pokarmu naturalnego uzależniona jest również od przyjmowanych leków – niektóre z nich bardzo łatwo przenikają do mleka matki, a tym samym stają się szkodliwe dla dziecka. Mowa tu m.in. o lekach psychotropowych, beta-blokerach (lekach na nadciśnienie). Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży czy karmienia piersią kobieta powinna przeczytać ulotkę leku i upewnić się, że może go bezpiecznie stosować lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutom.
Bibliografia
- Szajewska H., Horvath A., Rybak A., et. al., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci „Standardy Medyczne/Pediatria” 2016; 13: 9-24.
- Dieta kobiet karmiących, oprac. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/40-ds-31-dieta-mamy-karmiacej-1/file [dostęp 05.12.19 r.].