Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu alergicznym. Objawia się przez różowe, swędzące, często łuszczące się zmiany. Występują głównie na nadgarstkach, łokciach, pod kolanami i na kostkach. Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym, cierpią na nią już niemowlęta. Choroba częściej pojawia się u dziewczynek, ale u chłopców ma ostrzejszy przebieg. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt.
Atopowe zapalenie skóry - przyczyny
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną. Nasilenie choroby powodują alergeny występujące w diecie lub otoczeniu, m.in. kurz, roztocza czy pyłki. Nie bez znaczenia są także czynniki klimatyczne, odporność organizmu i poziom stresu. Atopowe zapalenie skóry może rozprzestrzeniać się i zajmować duże powierzchnie skóry, a nawet obejmować skórę na całym ciele. Schorzeniem nie można się zarazić przez dotyk ani w żaden inny sposób.
Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci
Poza widocznymi na skórze zaczerwienieniami lub charakterystycznymi zmianami, które mogą mieć postać grudek, pęcherzyków lub sączących zmian, strupów i obszarów suchej, zgrubiałej skóry, atopowe zapalenie skóry objawia się świądem o dużym nasileniu. Dodatkowym objawem występującym u dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest rozdrażnienie spowodowane świądem. Dzieci mogą mieć też problemy z zaśnięciem.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci - leczenie
Leczenie przyczynowe atopowego zapalenia skóry u dzieci jest możliwe w odniesieniu tylko do niektórych czynników. Czasami bardzo pomocna może być eliminacja danego składnika z diety lub unikanie innego alergenu wywołującego chorobę. Największą rolę odgrywa łagodzenie objawów choroby, w leczeniu duże znaczenie ma m.in. pielęgnacja skóry. Możliwe jest stosowanie leków w postaci środków doustnych lub o działaniu miejscowym. Skórę należy regularnie nawilżać specjalnymi preparatami w postaci maści lub kremów, które zawierają składniki, takie jak: dekspantenol, kwas azelainowy czy glicerynę. Dobór sposobu musi też być dostosowany do stopnia nasilenia objawów.
Pielęgnacja atopowej skóry u niemowlaka
Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka objętej atopowym zapaleniem skóry. Powinna być starannie nawilżana, tak by zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu, przedostaniu się szkodliwych substancji, a także przyspieszyć regenerację. Skórę niemowlęcia można smarować maścią zawierającą lipidy nawilżające. Płyn do kąpieli i mydło powinno natomiast mieć neutralne pH. Codzienna pielęgnacja skóry dziecka musi być wykonywana ze szczególną ostrożnością, która pomoże uniknąć podrażnień. Skóry nie można mocno pocierać czy traktować szorstkimi tkaninami. Warto chronić dziecko przed przegrzaniem i związanym z nim nadmiernym poceniem się.
artykuł partnera