Hemoroidy w ciąży - co warto wiedzieć?

Hemoroidy w ciąży to uciążliwy i bardzo powszechny problem, pojawiający się najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Przyczyną najczęściej są zaparcia, ale również rozrost macicy. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź.
Hemoroidy w ciąży - co warto wiedzieć?

Hemoroidy w ciąży - czym są?

Hemoroidy to guzki krwawnicze stanowiące fizjologiczną strukturę odbytu. Wyróżniamy cztery stopnie klinicznego postępu choroby hemoroidalnej. Pierwszy stopień to żylaki, które nie wychodzą poza kanał odbytu. Zaleceniem lekarskim jest zmiana diety.

Drugi stopień to hemoroidy, które pozostają w kanale odbytniczym, natomiast mogą z niej okresowo wypadać, np. przy próbach parcia. Objawami choroby hemoroidalnej jest krwawienie, świąd czy ból odbytu. Hemoroidy trzeciego stopnia to guzki, które przesuwają się na zewnątrz w trakcie parcia. Po defekacji można je manualnie odprowadzić. Pojawiają się nie tylko przy wypróżnianiu, ale też aktywności fizycznej czy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Najbardziej zaawansowanym procesem chorobowym są hemoroidy czwartego stopnia znajdujące się poza odbytnicą. Towarzyszy im krwawienie, ostry ból i nietrzymanie stolca. Często wymagają interwencji chirurgicznej.

Leczeniem chorób hemoroidalnych zajmuje się proktolog, do którego warto się udać w przypadku dolegliwości. Specjalista zbada stan pacjentki i dobierze dla niej odpowiedni rodzaj leczenia. Ile kosztuje konsultacja z lekarzem od hemoroidów? Cena wizyty u proktologa w Warszawie to ok. 200 zł.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Hemoroidy w ciąży to częsta, uciążliwa dolegliwość spowodowana uciskiem macicy na naczynia krwionośne jamy brzusznej i miednicy. Dochodzi do zwiększenia ciśnienia w żyłach, które zlokalizowane są w okolicach odbytu, co następnie powoduje zwolnienie przepływu krwi. Prowadzi to do deformacji ścian o charakterze żylakowatym.

Przyczyną może być też spowolniony metabolizm i brak aktywności fizycznej. Ponadto żylaki mogą pojawić się na skutek wysokiego stężenia progesteronu. Do objawów należy niebolesne krwawienie z odbytu, śluzowa wydzielina, a także uczucie świądu czy nietrzymanie stolca. 

Leczenie hemoroidów w ciąży - co warto wiedzieć?

Leczenie hemoroidów w ciąży musi odbywać się za pomocą odpowiednio dobranych leków - należy pamiętać, że część z nich nie może być stosowana u ciężarnych. Leki stosuje się w momencie, gdy korzyści terapeutyczne przewyższają potencjalne ryzyko. W najbardziej zaawansowanych przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach hemoroidy po porodzie ustępują. Istotne znaczenie ma profilaktyka i odpowiednio zbilansowana dieta. Należy uwzględnić w niej produkty bogate w błonnik pokarmowy, do których należy ciemne pieczywo, brązowy ryż czy kasza gryczana. Niezbędne jest też właściwe nawodnienie organizmu. Trzeba pić minimum 2 litry wody.

Warto również pamiętać o aktywności fizycznej dobranej odpowiednio do możliwości. Konieczna może okazać się konsultacja ginekologiczna - nie każda aktywność fizyczna jest zalecana kobietom w ciąży. W profilaktyce dużą rolę odgrywa też częstotliwość wypróżnień. Trzeba dbać o motorykę jelit, a przy tym wzmacniać mięśnie dna miednicy. W ten prosty sposób w wielu przypadkach unikniecie problemu z hemoroidami. Jeżeli leczenie zachowawcze nie wystarczy, konieczne może okazać się przyjmowanie leków. 

Artykuł zewnętrzny

 

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia