Kolka niemowlęca to problem dobrze znany pediatrom i rodzicom niemowląt. Pierwsze tygodnie życia dziecka, są czasem przystosowania się do otaczającego środowiska i wzmożonego rozwoju, około 2. tygodnia mogą u niemowlęcia pojawić się pierwsze objawy kolki. Jeśli są szczególnie uporczywe i trwają długo, a sposoby tradycyjnie wdrażane przez rodziców nie przynoszą spodziewanych efektów, kolka może być przyczyną dodatkowej frustracji i wpłynąć negatywnie na budowanie z dzieckiem relacji. Dobrze jest znać przyczyny nieutulonego płaczu niemowląt i dolegliwości ze strony układu trawiennego, które są typowe dla kolki, by lepiej łagodzić jej przebieg i szybciej zapewnić dziecku ulgę. Poznanie bezpośredniej przyczyny to również szansa na włączenie do swojej codzienności działań profilaktycznych, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.
Sponsorowany
Powiększony obwód brzucha, przyczyną niepokoju i płaczu dziecka
Kolka może objawiać się w różny sposób u poszczególnych dzieci. Bywa, że rodzice więcej niż jednego malucha, to każdych kolejnych narodzin podchodzą z większym optymizmem, licząc na to, że tym razem kolki unikną. Może być też odwrotnie, kolka nie występowała u wcześniej urodzonych dzieci, a u kolejnego pojawiają się objawy dyskomfortu ze strony układu trawiennego, płacz i problemy z oddaniem gazów.
Do najczęstszych objawów kolki niemowlęcej zalicza się:
- Płacz, który jest silny, zaczyna się nagle i jest określany jako “nieutulony”. Maluch nie reaguje na uspokajanie, kołysanie czy biały szum, jest niespokojny, czerwieni się na twarzy i zaciska ręce w piąstki.
- Wzdęcie, widoczne pod postacią powiększonego obwodu brzucha. Niemowlę ma trudność z oddaniem gazów i stolca.
- Prężenie, wyginanie ciała, związane z dyskomfortem w okolicy brzucha, poszukiwaniem wygodnej pozycji i próbą oddania gazów.
- Ulewanie, nie jest charakterystycznym objawem, ale może występować w przebiegu kolki. Ulewanie i wymioty są następstwem zmęczenia, przedłużającego się płaczu lub złej higieny podczas jedzenia, do ulewania mają skłonność dzieci, które nie “odbijają” po jedzeniu.
Wszystkie opisane objawy kolki są związane z jej przyczynami. Aby je skutecznie łagodzić, dowiedź się skąd się bierze kolka u twojego dziecka.
Dlaczego ono płacze? Poznaj dokładnie przyczyny kolki niemowlęcej
Problem kolki niemowlęcej jest powszechny, większość dzieci chociaż raz w trakcie trwania okresu niemowlęctwa doświadcza objawów, które można zakwalifikować jako kolka. Pomimo tego, że pediatrzy na co dzień spotykają się z dziećmi dotkniętymi kolkami, a problem jest dotkliwy również dla ich rodziców, stale poszukujących metod łagodzenia kolki u dzieci, do dzisiaj przyczyny kolki nie są dokładnie poznane.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci - pediatrzy i neonatolodzy, wciąż nie mają pewności, dlaczego u dzieci między pierwszym, a piątym miesiącem życia dochodzi do objawów, które opisaliśmy powyżej. Ich bezpośrednią przyczyną jest nagromadzenie w jelitach gazów. To zjawisko może mieć różną etiologię. Część badaczy uważa, że powietrze dostaje się do układu pokarmowego podczas jedzenia i płaczu, jednak większość uważa, że powietrze jest przyczyną nieprawidłowych nawyków podczas karmienia i niedostatecznie rozwiniętej mikrobioty jelitowej. Brak wszystkich rodzajów bakterii odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg trawienia może przyczyniać się do złego przebiegu procesu trawienia mleka i wydzielania nadmiernej ilości gazów. Wzbogacenie flory bakteryjnej preparatem zawierającym szczepy bakterii probiotycznych pozwala na zmniejszenie skali występowania tego zjawiska i w konsekwencji do ograniczenia intensywności kolek.
Zapobiegaj zamiast leczyć - zadbaj o mikrobiotę jelit dziecka
Wielu rodziców skupia się na doraźnym łagodzeniu objawów i rozluźnianiu okolic brzucha dzieci. To prawidłowe postępowanie, ale może się ono okazać niewystarczające.
Dla budowania dobrej relacji z dzieckiem lepiej zapobiegać występowaniu kolek, jak? Dbaj o mikrobiotę jelit niemowlęcia, oraz stusuj się do dobrych nawyków podczas karmienia.
W toku badań wykazano, że podawanie preparatu ze szczepami Pediococcus pentosaceus oraz Bifidobacterium longum wyraźnie skraca czas płaczu dzieci z powodu kolek. Więcej o probiotykach w profilaktyce kolek niemowląt przeczytasz tutaj.
Oprócz wzbogacania mikrobioty jelit odbijaj dziecko po posiłku, karm w pozycji, która zmniejsza połykanie powietrza, a jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, wybierz butelkę antykolkową.
Piśmiennictwo:
- M. Tintore, J. Cune, Probiotic treatment with ab-kolicare® causes changes in the microbiota which correlate with a reduction in crying time, „Journal of Pharma and Bio Sciences” 2017, Vol. 8, No. 1, s. 281–288. Dostępny online: https://ijpbs.net/abstract.php?article=NTYzMA== [data dostępu: 9.05.2020].
- Mikrobiologia lekarska, red. nauk. P. B. Heczko, M. Wróblewska, A. Pietrzyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.