Proste i ważne zasady przy wyborze butów dla dziecka

W końcu nadszedł ten wielki dzień. Zupełnie samodzielnie i z wielką dumą dziecko stawia pierwsze kroki, a was czeka wyzwanie – zakup bucików.

buty dla dziecka

Nazwanie tego zadania wyzwaniem to nie przesada. Musicie kupić dla dziecka, buty - bezpieczne, stabilne, pozwalające stopom zdrowo rosnąć, no i jeszcze w dobrym rozmiarze. Wszystko to wydaje się być proste, dopóki nie staniemy przed trzydziestoma parami bucików dla dzieci, w sklepie. Ale spokojnie – pomożemy wam dokonać dobrego wyboru.

Dobry but dla dziecka

Odpowiednie buciki dla dziecka to niezwykle ważna sprawa. Według statystyk, większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale już blisko połowa dorosłych ma z nimi problemy. Spraw zatem, by twoje dziecko znalazło się w tej szczęśliwszej połowie i kup buty, które są:

  • wiązane

Buty na rzepy nie są złe, ale zaleca się je dopiero dzieciom w wieku przedszkolnym. Wcześniej stopa musi być dobrze usztywniona, aby nie odniosła obrażeń przy różnych szaleństwach ruchowych właściciela. Na początek skreśl zatem wszystkie buty zapinane na rzepy.

  • elastyczne

Zwłaszcza zapiętek oraz cholewka. Jeśli będą zbyt sztywne, dziecko będzie miało problem ze swobodnym poruszaniem się. Sprawdź, czy te elementy można wygiąć – nie powinny być zbyt miękkie, ale nie mogą być twarde jak kamień.

  • sprężyste

A konkretnie – które mają sprężystą podeszwę. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, w którym dziecko zgina stopę (około jednej trzeciej długości od przodu).

  • oddychające

Dobre buty to takie, w których stopa może oddychać. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy but zrobiony jest z naturalnej skóry albo innych, oddychających tkanin. Szczególnie ważne jest to, czym wyściełany jest bucik w środku.

  • lekkie

Niektóre buty to prawdziwe kamienie na nogi dziecka. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, porównaj w dłoni kilka par i wybierz te najlżejsze.

  • ciepłe

Chodzi oczywiście o buty zimowe. Zwróć uwagę na podeszwy – powinny być wystarczająco grube, aby nie przepuszczać zimna. Nie mogą też mieć dużych wyżłobień na podeszwie. Wygląda to ciekawie, ale może utrudniać dziecku chodzenie.

  • dobrze wyprofilowane

Ujmijmy to tak: moda modą, ale dziecięce buty zawsze muszą mieć okrągłe noski. Powód jest prosty – w innych małe paluszki nie będą miały zbyt wygodnie, co może przyczynić się do uszkodzeń stopy.

Jak dobrać właściwy rozmiar butów dla dziecka?

Dobranie właściwego rozmiaru buta dla dziecka to rzecz bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza. Możemy dokonać tego na dwa sposoby. Pierwszy – domowy, przy wykorzystaniu słomki do napojów. Przykładamy ją do stopy dziecka (kiedy malec stoi) i mierzymy punkt od końca pięty do końca najdłuższego palca. Odcinamy odmierzoną długość i taką rurkę zabieramy ze sobą do sklepu. Potem wkładamy ją w wybrany bucik i przesuwamy słomkę do przodu – idealny rozmiar to ten, w którym po wsunięciu słomki zostanie nam jeszcze jeden centymetr wolnego miejsca.

Druga opcja to skorzystanie ze sklepowych mierników albo narysowanych stópek. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sklep posiada takie udogodnienia, a rozmiary butów mogą się różnić w zależności od modelu.

Czy dziecko powinno chodzić na bosaka?

Oddzielnie należy ująć kwestie chodzenia na bosaka albo w samych skarpetkach po domu. Tutaj różni specjaliści spierają się ze sobą – jedni zalecają kapcie, inni podkreślają dobroczynny wpływ chodzenia bez butów.

Najbardziej aktualne stanowisko głosi jednak, aby dziecko możliwie jak najczęściej chodziło na bosaka lub w skarpetkach z gumową podeszwą. Dzięki temu mięśnie maluszka będą rozwijać się prawidłowo, a on sam nauczy się szybciej i zgrabniej koordynować ruchy.

Wybierasz buty dla dziecka – nie popełniaj typowych błędów

Pierwszy błąd to ignorowanie albo zapominanie o błyskawicznym rozwoju dziecięcej stopy. Stópka rocznego dziecka może zmienić swój rozmiar aż trzykrotnie w ciągu roku. Jeśli przeoczymy ten moment, chodzenie będzie dla malca nieprzyjemne – choć oczywiście on sam nam o tym nie powie. Warto więc regularnie wkładać słomkę do buta i sprawdzać, czy nie jest on już zbyt mały.

Drugi błąd to kupowanie butów zbyt dużych, „na zapas”. Błąd ten popełniamy zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy buty na zimę (‘bo jeszcze grube skarpetki”). Zauważmy zatem, że w dobrze ocieplonych butach nie ma potrzeby zakładania dziecku grubych skarpet i zwykle tego nie robimy. Kupowanie zbyt dużych butów prowadzi do poważnych kłopotów ze swobodnym chodzeniem i może doprowadzić do upadków dziecka. 

fot.
Fotolia