Czosnek po 10 miesiącu

Bliski krewniak cebuli, podobnie, jak ona, pochodzi z Azji Środkowej, gdzie znany był już prawdopodobnie ok. 6000 lat temu. 

Bliski krewniak cebuli, podobnie, jak ona, pochodzi z Azji Środkowej, gdzie znany był już prawdopodobnie ok. 6000 lat temu. Starożytni Egipcjanie wysoko cenili tę roślinę, o czym świadczą jej gliniane modele znalezione w piramidzie Tutenhamona. Swego czasu czosnek posiadał sporą wartość, używano go nawet jako środka płatniczego. Obecnie czosnek jest bardzo popularny, na całym świecie uprawianych jest ponad 300 rodzajów tej rośliny.

Specyficzny, ostry zapach czosnek zawdzięcza olejkowi lotnemu, którego głównym składnikami są: alliina i enzymy, które po roztarciu czosnku przeistaczają się w bakteriobójczą alliicynę.

Inne wartościowe substancje, które kryje w sobie czosnek to: białka, cukry, witaminy A, B1, B2, C , pektyny, związki magnezu, selenu, cynku, wapnia, fosforu i organiczne związki siarki, którym zawdzięcza intensywny zapach i silne właściwości bakterio- i grzybobójcze.
Czosnek stosowany jest jako skuteczne antidotum na wiele dolegliwości. Jest pomocny przy wzdęciach i zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo w schorzeniach żołądka i jelit, reguluje florę bakteryjną w organizmie.
Czosnek jest silnym środkiem przeciwmiażdżycowym i obniżającym ciśnienie tętnicze. Spożywanie 2-3 ząbków czosnku dziennie zmniejsza ryzyko zawałów.

Substancje czynne zawarte w ostrym olejku eterycznym o charakterystycznym zapachu działają jak antybiotyk i aktywizują komórki.

Poza tym działa tonizująco i odmładzająco, łagodzi podrażnienia wywołane ukłuciami owadów, ale w razie zbyt długiego stosowania może spowodować egzemę.

Większe ilości czosnku mogą powodować wzdęcia. Nadmierne spożywanie czosnku może również mieć niekorzystny wpływ i prowadzić do podrażnień wątroby, u niektórych osób wywoływać nawet reakcje alergiczne.

Aby usunąć nieprzyjemny zapach zaraz po zjedzeniu czosnku należy wypić mleko, albo żuć liście pietruszki, ruty, bądź palone ziarenko kawy.