Oregano po 9 miesiącu

Zwany też jest lebiodką lub dzikim majerankiem. Jest to bylina, występująca w Europie i Azji Zachodniej. Dzieli się na wiele gatunków różniących się zapachem.

Zwany też jest lebiodką lub dzikim majerankiem. Jest to bylina, występująca w Europie i Azji Zachodniej. Dzieli się na wiele gatunków różniących się zapachem. Jest rośliną wieloletnią występującą obecnie w rejonie śródziemnomorskim, osiągającą wysokość do 80 cm. Oregano rośnie na skraju lasów, przy drogach leśnych, na brzegach zarośli.

Oregano w kuchni

Oregano świetnie pasuje do pizzy, zapiekanek, spaghetti, czyli do potraw kuchni włoskiej. Stosuje się je również w kuchni hiszpańskiej i meksykańskiej. Jest doskonałą przyprawę do wędlin, sałatek, sosów, ryb, pizzy i pomidorów. Przyprawia się nim pieczone mięso, cielęcinę, jagnięcinę, zawiesiste zupy, pieczone ziemniaki. Całe ziele lebiodki, położone na żarzące się ognisko, nadaje delikatny aromat potrawom pieczonym na ruszcie. Oregano doskonale pasuje do bazylii, majeranku, tymianku i pieprzu, w połączeniu, z którymi doskonale harmonizuje jako mieszanka przyprawowa.


Właściwości

Lebiodka jest stosowana jako lek żołądkowy, przeciwskurczowy, dezynfekujący, moczopędny, antyseptyczny (np. w bólach zębów) i przeciwzapalny. Może być pomocna w leczeniu zapalenia oskrzeli i zaburzeń trawienia. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych.