Owoc jednorocznej rośliny z rodziny dyniowatych, pochodzący z Afryki Południowej, uprawiany w ciepłych rejonach na całym świecie.
Owoc jednorocznej rośliny z rodziny dyniowatych, pochodzący z Afryki Południowej, uprawiany w ciepłych rejonach na całym świecie. Miąższ zawiera niewiele witamin i soli mineralnych, za to sporo potasu i aż 92% wody, dzięki czemu ma właściwości odświeżające.
Orzeźwiający owoc
Arbuz jest najbardziej „wodnistym" owocem - aż 92% jego zawartości to woda. W upalne dni owoc ten doskonale gasi pragnienie. Dzięki gładkiej, błyszczącej skórce i warstwie wosku, która odbija promienie słoneczne, miąższ arbuza niezależnie od temperatury, jaka panuje na zewnątrz owocu, zawsze zachowuje niższą temperaturę.
Nie obfituje natomiast w witaminy i sole mineralne, ale posiada kilka wartościowych składników: ok. 70 mg% potasu, 11 mg% wapnia , 8 mg% chloru tyle samo sodu, 7 mg% siarki, 3 mg% magnezu i fosforu, 02 mg% żelaza i ok. 0,07 mg% miedzi oraz troszkę witamin: 0,03 mg% B1, 0,04 mg% B2 i 6 mg% C. 100g. to tylko 10 kalorii!
Dla skóry i nerek
Arbuz jest wyśmienitym pokarmem dietetycznym i środkiem tonizującym. Ze względu na niską zawartość cukru zalecany jest diabetykom, jak również osobom dbającym o sylwetkę. Korzystnie wpływa na układ trawienny i polepsza przemianę materii. Jest moczopędny, co powoduje, że z organizmu wydalane są substancje szkodliwe. Sok z arbuza działa znakomicie na błonę śluzową i wpływa tonizująco na cerę - zawarte w nim enzymy działają ściągająco, dlatego używany jest także jako naturalny środek przeciwzmarszczkowy i oczyszczający.
Jaki wybrać?
Aby korzystać z wszystkich dobrodziejstw arbuza, przy jego kupnie warto dokładnie ostukać go, by ocenić, czy jest już dojrzały, czy jeszcze nie. Głuchy dźwięk, to znak, że owoc nadaje się do zjedzenia. Jeżeli mamy zamiar przechować arbuza, to najlepiej w całości, (jeśli nie jest zbyt dojrzały, może leżeć nawet kilkanaście dni), natomiast przekrojony owoc powinien być zjedzony raczej tego samego dnia, inaczej zwiędnie, straci jędrność i smak.