Jogurt po 11 miesiącu

Jogurt znano już w starożytności, a tradycja jego wytwarzania była ustnie przekazywana w różnych kulturach. Jogurt pochodzi najprawdopodobniej z Indii, szczególnie rozpowszechnił się w krajach bliskiej Azji i Afryki, a poprzez Turcję na Bałkanach.

Jogurt znano już w starożytności, a tradycja jego wytwarzania była ustnie przekazywana w różnych kulturach. Jogurt pochodzi najprawdopodobniej z Indii, szczególnie rozpowszechnił się w krajach bliskiej Azji i Afryki, a poprzez Turcję na Bałkanach. Od setek lat był on wytwarzany przez ludność wiejską z podgęszczonego przez długotrwałe gotowanie mleka bawolego, a następnie z koziego i krowiego. Miał silnie kwaśny smak i zwartą konsystencję. Ukwaszanie zachodziło pod wpływem naturalnej mikroflory mleka, wśród której w warunkach gorącego klimatu przeważały bakterie ciepłolubne.

Jogurt jest napojem mlecznym fermentowanym zawierającym żywe kultury bakterii. Wyprodukowany z mleka zagęszczonego przez dodatek mleka w proszku, bądź przez odparowanie wody, z dodatkiem cukru, poddany pasteryzacji, a następnie ukwaszony kulturami czystych bakterii mlekowych. Jogurty owocowe dodatkowo wzbogacane są pasteryzowanymi lub sterylizowanymi preparatami owocowymi.

Jogurt zawiera około 3,3% białka, 2 do 6% tłuszczu, 3,1% cukru, 0,8% kwasu mlekowego, śladowe ilości alkoholu. W jednej szklance jogurtu znajduje się 415 miligramów bardzo dobrze przyswajalnego wapnia, witaminy i inne biopierwiastki.

Jogurt jest łatwiej przyswajalny od mleka, aż 29% Polaków nie toleruje cukru mlecznego - laktozy. Jest bogatszy w wapń (500 ml mleka = 350 ml jogurtu), zawiera 4 - 5-krotnie więcej aminokwasów, ponad 20% więcej witamin z grupy B (kwasu foliowego nawet 5-krotnie więcej). Ponadto białko zawarte w jogurcie jest 2 - 3-krotnie szybciej trawione przez organizm człowieka.

Jogurt trawiony jest 2-3 razy szybciej niż mleko słodkie i dlatego zalecany jest dla dzieci, osób starszych o osłabionej aktywności enzymatycznej układu trawiennego, w przypadku zaburzeń i schorzeń tego układu (np. wątroby), oraz dla rekonwalescentów. Dzięki obniżonej zawartości laktozy jogurt może być spożywany przez osoby nietolerujące tego cukru, u których spożycie mleka słodkiego powoduje zaburzenia trawienia i biegunki.


Jogurt:
 

  • ma korzystny wpływ w leczeniu zaburzeń trawienia: niestrawności, braku apetytu, przewlekłych zapaleń przewodu pokarmowego,
  • pomaga przy zaparciach, wzdęciach, niedokwaśności żołądka, stanach zapalnych jelit, chroni przed rakiem,
  • zwalcza chorobotwórcze bakterie jelitowe (Salmonella, Schigella),
  • hamuje w jelicie procesy gnilne źle oddziałujące na cały organizm,
  • odtruwa organizm z toksyn,
  • przeciwdziała cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • działa uspokajająco przy nadpobudliwości nerwowej i bezsenności,
  • ułatwia syntezę witamin w organizmie,
  • ułatwia wchłanianie żelaza,
  • przyspiesza powrót do zdrowia po kuracji antybiotykowej,
  • wspomaga układ odpornościowy.

 

 


Poniższa tabela przedstawia wartość odżywczą wybranych przetworów mlecznych w 100 g produktu w porównaniu z wartością odżywczą mleka (na podstawie "Wartości odżywczej wybranych produktów spożywczych i typowych potraw" IŻŻ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKŁADNIKI
 
JOGURT
 
KEFIR
 
MAŚLANKA
 
MLEKO
 
wart. energet. [kcal]
 
60
 
51
 
37
 
51
 
białko [g]
 
4,3
 
3,4
 
3,4
 
3,4
 
tłuszcz [g]
 
2,0
 
2,0
 
0,5
 
2,0
 
cholesterol [mg]
 
8
 
8
 
3
 
8
 
węglowodany [g]
 
6,2
 
4,7
 
4,7
 
4,9
 
wapń [mg]
 
170
 
103
 
110
 
120