Jajko kurze

Jajko jest produktem wyjątkowo bogatym we wszystkie składniki potrzebne organizmowi, do prawidłowego funkcjonowania, a do tego ma mało kalorii.

Jajko jest produktem wyjątkowo bogatym we wszystkie składniki potrzebne organizmowi, do prawidłowego funkcjonowania, a do tego ma mało kalorii. Jajka nie tylko posiadają walory smakowe, zawierają także pełnowartościowe białko, witaminy A, D oraz z grupy B, można z nich również przyrządzać samodzielne potrawy, używać jako zagęszczaczy, spulchniaczy i „sklejaczy" .
Jaja mają ogromne walory zdrowotne i są lekkostrawne. Dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów, szczególnie witaminy B12, ryboflawiny, witaminy E, folacyny i żelaza.

Jajko w dziecie dziecka

Niemowlętom podajemy pół żółtka jajka, co drugi dzień po ukończeniu 7 miesiąca. Możemy je dodawać do np. zupki. Po ukończeniu 9 miesiąca podajemy całe żółtko, co drugi dzień. Po ukończeniu 11 miesiąca życia możemy podawać już całe jajko 3-4 razy w tygodniu. Ponieważ białko ma właściwości alergizujące w czasie, gdy pierwszy raz podasz dziecku całe jajko nie wprowadzaj do diety dziecka innych nowych produktów przez 3-4 dni.

Jak sprawdzić świeżość jajka ?

  • świeże jajko zanurzone w garnku z wodą będzie leżało na dnie naczynia. Po rozbiciu ma gęste, sprężyste i nierozlewające się białko, a żółtko wypukłe i lśniące.
  • jajko tygodniowe zanurzone w wodzie będzie unosić się do góry szerszym końcem, po rozbiciu widać wyraźnie, że białko nie jest już tak sprężyste, a żółtko jest nieco zmatowiałe, mogą się na nim pojawić także plamki.
  • jeśli jajko ma 2-3 tygodnie, zanurzone w wodzie będzie unosiło się ku górze spiczastym końcem. Takie jajko nie jest już świeże i lepiej go nie rozbijać.
  • jajka zalężone, po zanurzeniu w wodzie unoszą się na powierzchni.


Przechowywanie

Jajka należy przechowywać w chłodnym miejscu, a najlepiej w lodówce w temperaturze 7-13 st. C. Żółtka wymieszane z odrobiną cukru lub soli można także przechowywać w zamrażarce, nawet do 10 miesięcy.