Karmię piersią i dopada mnie choroba – co powinnam wiedzieć?
Karmienie piersią to najlepsze, co możemy zrobić dla zdrowia malca. Czy jednak zasada ta ma zastosowanie także wtedy, kiedy karmiąca mama zachoruje? Co, gdy karmisz piersią i przechodzisz grypę lub przeziębienie? Przy jakich dolegliwościach nie należy karmić dziecka piersią i jak zadbać, by nie zaraziło się od nas samych? Te pytania zadaje sobie wiele młodych mam, dlatego dzisiaj z chęcią na nie odpowiemy.
Przeziębienie lub grypa plus gorączka – czy mogę dalej karmić piersią?
Odpowiedź na to pytanie jest jedna i stanowcza – tak, jak najbardziej! Co więcej: nie tylko możesz, ale i powinnaś przystawiać dziecko do swojej piersi.
W trakcie infekcji w twoim organizmie dochodzi do produkcji przeciwciał. Obecne są one także w mleku mamy, zatem w naturalny sposób otrzymuje je dziecko. Nawet, jeśli dziecko przejmie wirusa czy bakterię od ciebie, to przejdzie infekcję lżej – przeciwciała będą już w jego organizmie.
Zasada ta odnosi się nie tylko do grypy i przeziębienia, ale także do tzw. „jelitówki”, zapalenia pęcherza, zapalenia oskrzeli czy anginy.
Antybiotyk i inne leki a karmienie piersią – co, gdy muszę je przyjmować?
W trakcie każdej infekcji najlepsze (przynajmniej na początku) będzie leczenie domowymi sposobami – z użyciem ziół, czosnku, miodu i cytryny. Jeżeli jednak to nie skutkuje i musisz wziąć leki, to wiedz, że:
- obecnie przyjmowanie antybiotyku nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią – możesz robić to dalej. Musisz oczywiście poinformować lekarza, że karmisz piersią. Wybierze taki lek, który nie przenika do mleka mamy wcale albo w bardzo niskich, niegroźnych stężeniach.
- leki, których zażywać ci nie wolno w trakcie karmienia piersią, to: tabletki na katar (zaburzają laktację), syrop z kodeiną (także mają wpływ na ilość wytwarzanego mleka), pyralgina (może źle wpłynąć na rozwój dziecka). Aspiryna dopuszczana jest tylko po konsultacji z lekarzem.
- w trakcie zażywania antybiotyku powinnaś zażywać także probiotyki.
Jak uniknąć zarażenia maluszka?
Wiesz już, że nawet, jeśli zarazisz dziecko, to przejdzie ono infekcję łagodnie. Oczywiście jeszcze lepiej byłoby jednak, gdyby w ogóle się nie zaraziło. Co możesz w tym celu zrobić?
- Na ile to możliwe, zmniejsz kontakt fizyczny z dzieckiem. Karm je oczywiście, ale potem staraj się korzystać z pomocy członków rodziny. Dodatkowo, jeśli ciężko przechodzisz infekcję, będzie to dla ciebie wielka ulga.
- Myj ręce przed każdym dotknięciem niemowlęcia.
- Nie kichaj i nie kaszl w pobliżu dziecka. Gdy jest za późno (bo np. trzymasz dziecko na rękach), to chociaż odwróć głowę.
- Bardzo często wietrz pomieszczenia – nawet zimą. Ubierz niemowlę cieplej i co jakiś czas otwieraj okna chociaż na kilka minut. Uwaga – unikaj przewiewu!
Jakie choroby wykluczają karmienie piersią?
Z chorób jako takich mamy tutaj np. AIDS – karmienie piersią w tym przypadku powinno być wykluczone. W przypadku pozostałych chorób karmienie piersią jest niewskazane nie z tytułu samej choroby, co stosowanych w jej trakcie leków. I tak, nie powinnaś karmić, jeżeli bierzesz leki:
- stosowane w trakcie leczenia nowotworu
- stosowane w chorobach tarczycy
- obniżające ciśnienie
- przeciwdepresyjne
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze powinnaś zapytać lekarza, jak postąpić. To on powinien być autorytetem w tak ważnej kwestii.