Czy mogę karmić dziecko piersią kiedy jestem chora?

Karmienie piersią to najlepsze, co możemy zrobić dla zdrowia dziecka. Czy jednak zasada ta ma zastosowanie także wtedy, kiedy karmiąca mama zachoruje? Co, gdy karmisz i przechodzisz grypę lub przeziębienie?
karmienie piersią podczas choroby

Karmię piersią i dopada mnie choroba – co powinnam wiedzieć?

Karmienie piersią to najlepsze, co możemy zrobić dla zdrowia malca. Czy jednak zasada ta ma zastosowanie także wtedy, kiedy karmiąca mama zachoruje? Co, gdy karmisz piersią i przechodzisz grypę lub przeziębienie? Przy jakich dolegliwościach nie należy karmić dziecka piersią i jak zadbać, by nie zaraziło się od nas samych? Te pytania zadaje sobie wiele młodych mam, dlatego dzisiaj z chęcią na nie odpowiemy.

Przeziębienie lub grypa plus gorączka – czy mogę dalej karmić piersią?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna i stanowcza – tak, jak najbardziej! Co więcej: nie tylko możesz, ale i powinnaś przystawiać dziecko do swojej piersi.

W trakcie infekcji w twoim organizmie dochodzi do produkcji przeciwciał. Obecne są one także w mleku mamy, zatem w naturalny sposób otrzymuje je dziecko. Nawet, jeśli dziecko przejmie wirusa czy bakterię od ciebie, to przejdzie infekcję lżej – przeciwciała będą już w jego organizmie.

Zasada ta odnosi się nie tylko do grypy i przeziębienia, ale także do tzw. „jelitówki”, zapalenia pęcherza, zapalenia oskrzeli czy anginy.

Antybiotyk i inne leki a karmienie piersią – co, gdy muszę je przyjmować?

W trakcie każdej infekcji najlepsze (przynajmniej na początku) będzie leczenie domowymi sposobami – z użyciem ziół, czosnku, miodu i cytryny. Jeżeli jednak to nie skutkuje i musisz wziąć leki, to wiedz, że:

 • obecnie przyjmowanie antybiotyku nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią – możesz robić to dalej. Musisz oczywiście poinformować lekarza, że karmisz  piersią. Wybierze taki lek, który nie przenika do mleka mamy wcale albo w bardzo niskich, niegroźnych stężeniach.
 • leki, których zażywać ci nie wolno w trakcie karmienia piersią, to: tabletki na katar (zaburzają laktację), syrop z kodeiną (także mają wpływ na ilość wytwarzanego mleka), pyralgina (może źle wpłynąć na rozwój dziecka). Aspiryna dopuszczana jest tylko po konsultacji z lekarzem.
 • w trakcie zażywania antybiotyku powinnaś zażywać także probiotyki.

Jak uniknąć zarażenia maluszka?

Wiesz już, że nawet, jeśli zarazisz dziecko, to przejdzie ono infekcję łagodnie. Oczywiście jeszcze lepiej byłoby jednak, gdyby w ogóle się nie zaraziło. Co możesz w tym celu zrobić?

 • Na ile to możliwe, zmniejsz kontakt fizyczny z dzieckiem. Karm je oczywiście, ale potem staraj się korzystać z pomocy członków rodziny. Dodatkowo, jeśli ciężko przechodzisz infekcję, będzie to dla ciebie wielka ulga.
 • Myj ręce przed każdym dotknięciem niemowlęcia.
 • Nie kichaj i nie kaszl w pobliżu dziecka. Gdy jest za późno (bo np. trzymasz dziecko na rękach), to chociaż odwróć głowę.
 • Bardzo często wietrz pomieszczenia – nawet zimą. Ubierz niemowlę cieplej i co jakiś czas otwieraj okna chociaż na kilka minut. Uwaga – unikaj przewiewu!

Jakie choroby wykluczają karmienie piersią?

Z chorób jako takich mamy tutaj np. AIDS – karmienie piersią w tym przypadku powinno być wykluczone. W przypadku pozostałych chorób karmienie piersią jest niewskazane nie z tytułu samej choroby, co stosowanych w jej trakcie leków. I tak, nie powinnaś karmić, jeżeli bierzesz leki:

 • stosowane w trakcie leczenia nowotworu
 • stosowane w chorobach tarczycy
 • obniżające ciśnienie
 • przeciwdepresyjne

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze powinnaś zapytać lekarza, jak postąpić. To on powinien być autorytetem w tak ważnej kwestii.

fot.
Fotolia